Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Prozradíme vám příznaky, díky kterým zjistíte, jak se pozná borelióza

Borelióza je nemoc, která se v dnešní době vyskytuje čím dál tím častěji a postihuje člověka v jakémkoli věku. To, že se borelioza objevuje čím dál častěji, je připisováno globálnímu oteplování a přemnožení hmyzu, který nemoc přenáší. Naučte se s námi určit podezření na boreliózu pomocí několika výrazných příznaků.

Nejzákladnější informace o borelióze

Lymská borelióza je infekční nemoc, které je zpravidla vyvolaná bakteriemi Borellia . Nejběžnějším přenašečem této nemoci jsou klíšťata, ale i divoká zvěř, ve které se nákaza uchovává dokud jí klíště nepřenese dál.

Borelióza má tři stádia a ani v tom nejtěžším není život ohrožující, avšak může způsobit vážné zdravotní komplikace s trvalými následky Proto byste v žádném případě neměla ignorovat příznaky nemoci!

Borelióza: Následky nemoci postihují i domácí mazlíčky!

Příznaky a léčba „časné nákazy“ boreliózy

První stádium boreliozy, tedy takzvaná časná nákaza, lze velmi obtížně diagnostikovat a existuje pouze jeden spolehlivý indikátor, červená skvrna na kůži. Ta bývá buď celistvá, nebo může od prostředka blednout. Skvrna se vytvoří několik dní, nebo týdnů v místě, kde vás klíště napadlo.

Toto stádium nemoci je poměrně snadno léčitelné běžně dostupnými antibiotiky, která vám předepíše váš obvodní lékař. I když máte jen podezření, že se jedná o boreliózu, zajděte si k lékaři, aby to vyloučil. Po určitém čase totiž modřina zmizí, ale nemoc se dále šíří skrytě a už se diagnostikuje velmi obtížně.

Lymská borelióza u dětí. Jak jí předcházet a jak ji léčit?

Rozšířená nákaza boreliózy a její příznaky

Za několik týdnů od rozšíření bakterie možná pocítíte celkové příznaky nemoci, které můžou vypadat jako běžná viróza. Únava, bolest svalů a kloubů, bolest v krku, tlak v zátylku – jako při běžné „chřipce“. Teplota nebývá příliš vysoká. Od virózy je odlišíte především tak, že nedostanete rýmu ani kašel.

Mohou se však projevit i vážnější symptomy, jako je bušení srdce, zánět kloubů, pálení a mravenčení kůže, či dokonce  neurologické problémy! Léčba tohoto stádia boreliózy je velmi zdlouhavá a také individuální.

7 kroků jak správně vyndat klíště dle nejnovějších poznatků

Chronické a nejtěžší stádium nemoci

V tomto stádiu vám již borelióza poškodila imunitní systém, tělo se tak nemůže bránit běžným onemocnění a nabalují se další chronická onemocnění. Trvalým postižením nervů vznikají bolestivé neuropatie, chronický zánět mozku může vést až k nefunkční krátkodobé paměti, nebo poruchám orientace v prostoru!

Borelie nad vámi stále ještě nemusejí vyhrát – v této fázi nemoci je lze dlouhodobou léčbou přinejmenším potlačit a přinést úlevu od symptomů, a to nikoliv léky proti bolesti a na uklidnění, ale léčbou infekce. Borelia však nezabíjí, pouze ničí život, a tak se neostýchejte zajít k lékaři. Věřte, že budete skákat radostí, když vám řekne, že jste zdravá!

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Prozradíme vám příznaky, díky kterým zjistíte, jak se pozná borelióza