×
WomanOnly

Prozradíme vám příznaky, díky kterým zjistíte, jak se pozná borelióza

Jak se pozná borelioza, příznaky

Borelióza je nemoc, která se v dnešní době vyskytuje čím dál tím častěji a postihuje člověka v jakémkoli věku. To, že se borelioza objevuje čím dál častěji, je připisováno globálnímu oteplování a přemnožení hmyzu, který nemoc přenáší. Naučte se s námi určit podezření na boreliózu pomocí několika výrazných příznaků.

Nejzákladnější informace o borelióze

Lymská borelióza je infekční nemoc, které je zpravidla vyvolaná bakteriemi Borellia . Nejběžnějším přenašečem této nemoci jsou klíšťata, ale i divoká zvěř, ve které se nákaza uchovává dokud jí klíště nepřenese dál.

Borelióza má tři stádia a ani v tom nejtěžším není život ohrožující, avšak může způsobit vážné zdravotní komplikace s trvalými následky Proto byste v žádném případě neměla ignorovat příznaky nemoci!

Příznaky a léčba „časné nákazy“ boreliózy

První stádium boreliozy, tedy takzvaná časná nákaza, lze velmi obtížně diagnostikovat a existuje pouze jeden spolehlivý indikátor, červená skvrna na kůži. Ta bývá buď celistvá, nebo může od prostředka blednout. Skvrna se vytvoří několik dní, nebo týdnů v místě, kde vás klíště napadlo.

Toto stádium nemoci je poměrně snadno léčitelné běžně dostupnými antibiotiky, která vám předepíše váš obvodní lékař. I když máte jen podezření, že se jedná o boreliózu, zajděte si k lékaři, aby to vyloučil. Po určitém čase totiž modřina zmizí, ale nemoc se dále šíří skrytě a už se diagnostikuje velmi obtížně.

Lymská borelióza u dětí. Jak jí předcházet a jak ji léčit?

Rozšířená nákaza boreliózy a její příznaky

Za několik týdnů od rozšíření bakterie možná pocítíte celkové příznaky nemoci, které můžou vypadat jako běžná viróza. Únava, bolest svalů a kloubů, bolest v krku, tlak v zátylku – jako při běžné „chřipce“. Teplota nebývá příliš vysoká. Od virózy je odlišíte především tak, že nedostanete rýmu ani kašel.

Mohou se však projevit i vážnější symptomy, jako je bušení srdce, zánět kloubů, pálení a mravenčení kůže, či dokonce  neurologické problémy! Léčba tohoto stádia boreliózy je velmi zdlouhavá a také individuální.

7 kroků jak správně vyndat klíště dle nejnovějších poznatků

Chronické a nejtěžší stádium nemoci

V tomto stádiu vám již borelióza poškodila imunitní systém, tělo se tak nemůže bránit běžným onemocnění a nabalují se další chronická onemocnění. Trvalým postižením nervů vznikají bolestivé neuropatie, chronický zánět mozku může vést až k nefunkční krátkodobé paměti, nebo poruchám orientace v prostoru!

Borelie nad vámi stále ještě nemusejí vyhrát – v této fázi nemoci je lze dlouhodobou léčbou přinejmenším potlačit a přinést úlevu od symptomů, a to nikoliv léky proti bolesti a na uklidnění, ale léčbou infekce. Borelia však nezabíjí, pouze ničí život, a tak se neostýchejte zajít k lékaři. Věřte, že budete skákat radostí, když vám řekne, že jste zdravá!3 Komentáře Prozradíme vám příznaky, díky kterým zjistíte, jak se pozná borelióza

  1. Dobry den, patek 19.4.sem asi chytla kliste. Prisla sem na nej v nedeli. V utery mi byla zima a hrozne me bolely klouby. Myslite, ze to jsou priznaky boleryozy? Takhle brzo? Furt si myslim, ze jsem za prodlouzeny vikend a velik.pondeli hodne nachodila, ze by to byla jenom unava ..dekuji Mirka

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*