Menu
WomanOnly
Láska

První společné Vánoce. Jak to udělat, aby nebyly i poslední?

Blíží se Vánoce, první společné s vaším miláčkem. Těšíte se a zároveň tápete, jak to udělat, abyste si to užili oba dva. Na čem se musíte domluvit?

V každé rodině se Vánoce slaví jinak. Někde drží půst, jinde obědvají vinnou klobásu. Liší se zdobení stromečku, recepty na bramborový salát i názor na program v televizi. Je tedy nesmírně důležité s partnerem probrat, jaká je jeho představa, a najít kompromis. Přes něco nejede vlak u něj, přes něco zase u vás. Pozitivní je, že si můžete vymyslet i vlastní, společná, pravidla.

Sami nebo s rodinou?

První, na čem se musíte shodnout, je, jestli budete trávit Vánoce sami společně, spolu u jedněch či druhých rodičů nebo každý zvlášť se svojí rodinou (to ale spolu moc nebudete, že). Společně a sami bude jednodušší, pokud už spolu bydlíte. Ale pozor, jestli byl váš partner předtím dlouho sám, mohl si zvyknout třeba chodit na Štědrý den do baru s kamarády. Pak se může trochu cukat, když mu sdělíte vaši představu poklidného večera doma.

Důležité je ovšem si uvědomit, že stanovujete jakýsi precedens pro trávení dalších společných Vánoc. Později bude obtížnější pravidla měnit, třeba až se stanete rodiči.
Pokud budete sami, naplánujte na další dny návštěvu rodičů, ať už společně nebo zvlášť. Myslete na to, že pro ně to nemusí být lehké, že s nimi poprvé na Vánoce nejste. Na druhou stranu by se svátky neměly zvrhnout v maraton objíždění příbuzných.

Co budeme na Vánoce jíst?

Jídelní zvyklosti se mohou ve vašich rodinách hodně lišit a vy tak budete čelit těžké výzvě, pokud budete trávit Vánoce sami. Místo hádek a neústupných stanovisek se snažte o kompromis. Řekněte si vzájemně, co je pro vás opravdu důležité, bez čeho pro vás Vánoce nebudou Vánoci, a na čem naopak až tak netrváte. Pro něj to může být kapří řízek, pro vás bramborový salát. Nemusíte mít nutně stejné jídlo, on může mít rybu, vy řízek nebo obráceně. Jako přílohu nachystáte bramborový salát i brambory, třeba. Pokud se neshodnete ani na tom, který salát je lepší, poproste obě „maminky“, ať vám nachystají ten svůj a servírujte oba. Pokud partner trvá na něčem, co vy zkrátka nevložíte do úst, řekněte to, slušně. Jíst to nemusíte, ale můžete to partnerovi s láskou připravit. Jídelní zvyklosti se většinou v průběhu let ustálí.

V případě, že budete trávit Vánoce u jedné nebo druhé rodiny, byť spolu, musí se ten, který je hostem, podřídit rodině partnera. Může však přinést i něco svého, je to koneckonců slušnost.

S cukrovím to je jednodušší, každý má nějaký ten oblíbený druh, můžete upéct to, co máte oba nejraději. Maminky vás určitě také rády vybaví tím domácím.

Jak drahé dárky?

U dárků je dobré se domluvit na cenové relaci, pokud jste na tom příjmově přibližně stejně. Můžete si to říct tzv. „na férovku“, anebo skrz narážky. Není také na škodu partnerovi naznačit, co by se vám líbilo pod stromečkem najít.

Úskalím mohou být lechtivé dárky, pokud se rozhodnete slavit s rodinou. Raději si je nechte na chvíle o samotě.

Důležité je shodnout se také na dárcích pro rodiče a další příbuzné. Nakoupíte je společně za oba nebo každý svým rodičům a partner jim dá jen drobnost? Mějte v tom jasno.

Průběh společného Štědrého dne

Jste zvyklá trávit celý den doma? Co když partner s rodiči chodíval na dlouhou procházku do lesa? Nenavštívíte společně někoho z rodiny? V kolik bude večeře? Dáte dárky pod stromeček před večeří nebo až po ní?

I takové drobnosti mohu zkazit průběh prvního společného Štědrého dne. Snažte se myslet na vše a naplánovat to, společně. Nebojte se narušit stereotyp, na který jste zvyklí z dětství. Teď jste spolu. Kdyby přeci jen došlo k nějakým nedorozuměním, snažte se je brát s humorem.

Ach, ty vánoční zvyky

Každá rodina pojímá vánoční výzdobu jinak. Pokuste se shodnout, třeba na vánočním stromečku. Vyhněte se sporu, jestli jedlička nebo smrček. Možná jste z domu zvyklí na umělý, živému se ale kvůli tomu bránit nemusíte. Zkuste třeba ten v květináči. Domluvte se, že letos to bude jedle, příští rok smrček. Jděte ho ale vybrat společně.

Totéž s vánočními ozdobami. Pokud je jeden zvyklý na jednoduché a spíše strohé zdobení, zatímco ten druhý na stromeček hýřící barvami, jeden z vás asi bude muset ustoupit. Snažte se, aby neustupoval ve všem jen jeden z vás. Můžete prosurfovat internet a zjistit, jaká výzdoba by vás oslovila oba. Třeba to bude něco překvapivého. Proč ne.

Pokud si nevyberete z nabídky vánočních programů v televizi něco, co by se líbilo vám oběma, tak ji prostě nechtě vypnutou. Pusťte si hudbu, která se vám líbí, dejte si skleničku vína a povídejte si.

Užijte si to, společně

Ať už bude výzdoba či dárky jakékoliv, ať všechno půjde podle plánu, nebo vůbec ne. Hlavně se snažte si první společné Vánoce užít. Radujte se z blízkosti toho druhého, uvidíte, že na ně budete s láskou a dlouho vzpomínat. A o trapasech vyprávět vnoučatům. Tak šťastné a veselé, společné!

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

První společné Vánoce. Jak to udělat, aby nebyly i poslední?