Menu
WomanOnly
Móda a styl

Punčochy vs. punčocháče. Kde se vzaly a v čem se od sebe liší?

Redakce

Redakce

13. 10. 2020

Podzim je tu. To kromě všudypřítomného pestrého listí znamená, že nastal čas vyměnit lehké letní šaty a páskové sandálky za hřejivější kousky a punčochy. Nebo punčocháče? Zjistěte, jaký je mezi doplňky s podobným názvem vlastně rozdíl a kdy zažily vrchol popularity.

Možná vás překvapí, že tenké a elastické punčochy, které dnes najdete takřka v každém dámském šatníku, vznikly až během druhé světové války. Právě tehdy se na trhu objevily první punčochy z nylonu, syntetického vlákna, které bylo příjemně pružné a nepříliš nákladné na výrobu. Pro tehdejší ženy, které mnohem častěji než ty dnešní nosily sukně a šaty, značka ideál.

Praktické „nylonky“ se brzy staly konkurentkami do té doby populárních hedvábných punčoch, které si vzhledem k ceně choulostivého přírodního materiálu nemohl dovolit každý. A tak polyamidová příze, která vznikla v laboratořích americké společnosti DuPont, neplánovaně způsobila malou módní revoluci.

Válečné punčochy byly nejčastěji tělové a po celé délce zadní strany měly kontrastní černý šev. Navzdory tomu, že současné punčochy není třeba sešívat, modely s tímto ikonickým detailem pořídíte i dnes.  Nabídka dámského punčochového zboží se v následujících letech rozrostla o další střihy i designy a také praktické punčochové kalhoty – punčocháče.

Punčochy a punčocháče

I když jejich názvy mnoha lidem splývají, punčochy a punčochové kalhoty se od sebe celkem zásadně liší. Ano, vyrábějí se ze stejného materiálu, ale punčochy se kupují v páru a natahují se zvlášť přibližně do dvou třetin stehna, zatímco punčochové kalhoty sahají až do pasu a zakrývají celou spodní polovinu těla.

Punčochy

Předností punčoch je, že nikde netlačí a zakrývají jen nohy, proto se hodí především do teplejšího počasí. A ruku na srdce –⁠ ve srovnání s punčochovými kalhotami vytaženými až do pasu i lépe vypadají. Na druhou stranu postrádají formující efekt v oblasti bříška nebo boků, který je doménou punčocháčů.

Podvazkový pás si zaslouží dostat šanci

Hledáte-li ideální punčochy, vybírat můžete mezi samodržícími modely, které k pokožce přilnou pomocí zesíleného pružného lemu. Ten může být pro pocit větší jistoty z vnitřní strany opatřen silikonovými proužky, které zabraňují nežádoucímu sklouzávání. „Samodržky“ si s klidem můžete obléknout i pod přiléhavé šaty nebo úzkou sukni, protože se na rozdíl od punčocháčů nebudou nikde rýsovat.

Punčochy

Pokud vás ale představa těsného lemu obepínajícího stehna příliš neláká, sáhněte po podvazkovém pásu s tenkými řemínky, pomocí nichž se punčochy přichytí. I když se může zdát, že podvazkové pásy mají dobu své největší slávy za sebou, možná vás překvapí, jak pohodlně se v kombinaci s punčochami nosí. A pokud si v oblékání potrpíte na rafinované kousky s retro nádechem, stojí pás za vyzkoušení.

Punčocháče zahřejí a zamaskují nedostatky

Punčochové kalhoty si ženy oblíbily zejména proto, že jsou praktické. Zahřejí, když se venku ochladí, není třeba hlídat, jestli drží tam, kde mají, a hlavně dokáží zformovat postavu i bez pořizování speciálního stahovacího prádla. Pokud sáhnete po punčocháčích se zesíleným pasem a stahovacím efektem, můžete se těšit na plošší bříško i zpevněné hýždě.

Punčocháče

Předností punčochových kalhot také je, že bývají dostupné ve více barvách. Punčochy se obvykle, i když samozřejmě existují výjimky, vyrábějí spíše v decentnějších základních barvách, jako jsou černá, tělová, bílá, šedá, tmavě modrá nebo třeba bordó, punčocháče seženete téměř ve všech myslitelných odstínech.

Co označuje tajemná zkratka DEN?

Při výběru punčoch a punčochových kalhot musíte kromě barvy, střihu nebo vzoru zohlednit také hodnotu DEN (denier). Jde o jednotku, která se dříve používala pro vyjádření jemnosti hedvábí, ale později se přenesla i na punčochové zboží z dalších materiálů.

Čím je číslo nižší, tím je materiál tenčí a transparentnější. Pod označením 15 DEN se skrývají tenké pavučinkové punčochy, které na pohled působí skoro nahým dojmem, a produkt s hodnotou 100 DEN si klidně můžete obléknout i v zimě. S hustotou příze stoupá také pevnost a odolnost punčoch i punčocháčů.

A co vy, patříte do týmu punčochy, nebo raději oblékáte punčocháče?

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Punčochy vs. punčocháče. Kde se vzaly a v čem se od sebe liší?