Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Rakovina prostaty nemusí znamenat kastraci. Jaká je moderní léčba?

Adéla Beranová

Adéla Beranová

13. 9. 2014

Muži s diagnózou rakoviny prostaty mají obavy, jaký vliv bude mít rakovina prostaty na jejich sexuální a partnerský život. V současnosti již ale nekončí veškerá léčba této nemoci kastrací. Možnosti moderní medicíny pomáhají nepříjemnosti spojené s rakovinou prostaty šetrně a efektivně eliminovat až na minimum. 

Rakovina prostaty je druhou nejčastější

Rakovina prostaty je v České republice druhým nejčastějším zhoubným nádorem u mužů a třetí nejčastější příčinou jejich úmrtí na následky rakoviny. Počet nemocných navíc každým rokem významně stoupá. Pravděpodobnost karcinomu prostaty stoupá s věkem. U mužů nad 60 let je uváděn nález ložisek karcinomu prostaty až v 80 % a u mužů osmdesátiletých dokonce v 95 %. To ale neznamená, že mladším ročníkům se toto onemocnění vyhýbá. Díky lepší diagnostice onemocnění se jej daří zachytit dříve a následně lépe léčit již v raném stádiu.

Dříve znamenala léčba kastraci

Od poloviny 20. století se při léčbě nádorů prostaty přistupovalo ke kastraci neboli operativnímu vyjmutí varlat. Tato metoda by také jako jediná spolehlivě zaručila prevenci karcinomu prostaty, musela by ale být provedena ještě před pubertou. Po takovém zákroku se přestane tvořit testosteron, který ovlivňuje růst nádoru. Kastrační léčba je základním postupem v případě, je-li karcinom již rozšířen mimo prostatu.

Moderní léčba zachovává sexuální život

Rakovina prostaty dnes již neznamená nutně konec sexuálního života, ani konec mužství. „U vysokého procenta nemocných navíc bývá doba od zachycení rakoviny prostaty do okamžiku, kdy toto onemocnění může působit pacientovi potíže, poměrně dlouhá. Často v řádu roků, někdy dokonce 10 až 15 let,“ upozorňuje lékař Otakar Čapoun z Urologické kliniky fakultní nemocnice v Praze.

V případech, že lékaři nádor zachytí v počátečním a málo agresivním stadiu, mohou dokonce přistoupit pouze ke sledování a monitorování stavu pacienta a na jeho celkový, tedy i sexuální život, tak nemoc dlouhé roky nemusí mít žádný vliv.

Pokud je nádor ohraničený pouze na prostatu, lze jej s nadějí na celkové vyléčení léčit několika způsoby – operativním odstraněním prostaty (radikální prostatektomie) nebo ozařováním (radikální radioterapie).

Jaký vliv má odstranění prostaty na mužnost

Operativní odstranění prostaty je spojeno se dvěma hlavními komplikacemi – úplnou neplodností (zaniká možnost ejakulace) a s problémy s erekcí, které se ovšem dají účinně řešit. „Problémy s erekcí, které mohou nastat až u 80 % pacientů, jsou ale zase v 80 % až 90 % případů řešitelné. U menší části pacientů dobře fungují klasické tabletové léky. Větší část nemocných ale velmi dobře reaguje na injekce aktivních látek, které si aplikují sami do topořivých těles penisu přímo před pohlavním stykem,“ vysvětluje Otakar Čapoun.

Mezi další komplikace patří též inkontinence, tedy nemožnost zadržení moči v močovém měchýři spojená s pomočováním. V tomto směru vše závisí na zkušenostech operatéra a rozsahu onemocnění. Do budoucna je v tomto ohledu perspektivní operace pomocí operačního robota, protože umožňuje větší přehlednost při výkonu a to by mohlo vést ke snížení nežádoucích účinků.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Rakovina prostaty nemusí znamenat kastraci. Jaká je moderní léčba?