Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Rakovina prostaty, poznejte příznaky a nepodceňujte prevenci

Adéla Beranová

Adéla Beranová

28. 9. 2014

Rakovina prostaty je v České republice nejčastější formou nádorového onemocnění u mužů a třetí nejčastější příčinou jejich úmrtí. Muži jsou ale ke svému zdraví méně zodpovědní, proto není na škodu, když i jejich partnerky tuší, jaké jsou příznaky rakoviny prostaty a jak je možné jí předcházet.

Počet nemocných rakovinou prostaty každým rokem stoupá. V současné populaci nad 50 let je u jednoho muže z jedenácti pravděpodobnost, že právě jemu bude diagnostikována rakovina prostaty. Proto není dobré toto onemocnění zbytečně podceňovat.

Kdo je nejohroženější rakovinou prostaty

Karcinom prostaty může vzniknout u každého muže, který má aktivní produkci pohlavních hormonu testosteronu. Důležitou roli při vzniku onemocnění může hrát dědičnost. Pokud rakovinou prostaty trpí otec nebo bratr, riziko vzniku onemocnění se u mužů dvakrát zvyšuje.

Větší pravděpodobnost výskytu karcinomu prostaty je u starších mužů. U mužů nad 60 let je uváděn nález ložisek karcinomu prostaty až v 80 % a u mužů osmdesátiletých dokonce v 95 %. Neznamená to ale, že mladším ročníkům se tento typ rakoviny vyhýbá.

Vše, co byste měli vědět o varlatech a prostatě. Lze poznat i jejich rakovinu?

Jaká je prevence?

Velkým problémem tohoto onemocnění zůstává fakt, že mu nelze předcházet a také to, že se v počátečních stádiích nemoci karcinom prostaty často nerozpozná. Obecně se doporučuje jako prevence zdravý životní styl: zvýšený příjem ovoce, zeleniny, ryb, omezení červeného masa a živočišného tuku, nekouřit, nepít alkohol, apod.

Také je dobré se více zaměřit na tzv. sekundární prevenci – tedy na včasný záchyt onemocnění ve fázi, kdy jej ještě lze vyléčit.

Příznaky rakoviny prostaty

Nemoc je zákeřná v tom, že časná stádia jsou bez příznaků. U lokálně pokročilých nádorů jsou hlavními příznaky potíže při močení. Pacient chodí na toaletu v kratších intervalech, také častěji v noci. Opačným extrémem je zadržování moči a náročné vymočení. Vzácně se také objevuje krev v moči a onemocnění ledvin.

Známkou velmi pokročilých nádorů pak bývá nejčastěji bolest z kostního metastatického procesu,hlavně zad, kyčlí a končetin.

Celkovými příznaky jsou jako u všech typů rakoviny nechutenství, hubnutí, únava a celková slabost.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Rakovina prostaty, poznejte příznaky a nepodceňujte prevenci