Menu
WomanOnly
Kam a na co zajít do kina

RECENZE: Yves Saint Laurent. Film vám zbourá všechny ideje

Yves Saint Laurent, geniální návrhář haute couture, ale také vášnivý homosexuál. Nový francouzský snímek představuje ale spíše osobnost než tvorbu zakladatele jednoho z nejslavnějších módních domů světa.

Jarní filmovou nabídku obohatila v těchto dnech dlouho odsouvaná premiéra francouzského filmu Yves Saint Laurent. Tento počin je z dílny nepříliš známé režisérky z Paříže Jalil Lespert a byl natočen podle stejnojmenné knihy spisovatelky Laurence Benaïm.

Bez přípravy, jako na zkoušku z dějin módy je pochopení filmu nesnadné

Film byl velmi očekávaný hlavně v řadách módních nadšenců, kteří se těšili na životopisný film o Laurentovi s podrobnějším průřezem vývoje jeho luxusní couture módou a možná i na pár pikantností z jeho osobního života. Bohužel tyto dvě složky se poměrem zcela obrátily, a proto mohla být nemalá řada divaček zklamána.

Režisérka zřejmě počítala s tím, že si všichni diváci před zhlédnutím jejího filmu nejprve udělají řádnou přípravu. Přečtou si knihu, podle které točila a případně si některé informace o Laurentovi doplní z módních časopisů nebo internetu. V opačném případě, tedy pokud přijdete do kina s ideou, že se o světoznámém návrháři dozvíte vše z filmu, budete celých 106 minut tápat a složitě hledat dějovou linii.

Sex, drogy, alkohol a maniodeprese – všední život YSL

Děj je totiž zaobalen do velké spousty útržkovitých scén a příběhů. Většinou se jedná o návrhářovi drogové a alkoholové excesy, které střídají stavy nesnesitelných depresí. Jednou z dalších dějových linií, které se divák může chytit je Laurentův velmi vášnivý homosexuální vztah s Pierrem Bergémem. S ním založil svou vlastní módní značku a Bergéme byl návrhářovou múzou i životním partnerem.

V kontrastu tohoto hlubokého vztahu je ve filmu velmi detailně zachycena temná stránka jejich vztahu. Oba mají spoustu dalších partnerů a tyto jejich sexuchtivé úlety tvoří velkou část scén.

Pokud tedy vyrazíte na film Yves Saint Laurent připraveni nebo bez jakýchkoli předsudků, budete svědky velmi zajímavého počinu francouzské kinematografie. Scénář vás bude neustále překvapovat dalšími a dalšími šokujícími zážitky z Yvesova života a nudit se rozhodně nebudete.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

RECENZE: Yves Saint Laurent. Film vám zbourá všechny ideje