Menu
WomanOnly

Vyrobte si léčivý med z kurkumy a kopřiv. Přinášíme jednoduchý recept

Spojení jedné z nejznámějších léčivých rostlin, cizokrajného koření a sladké chuti vás doslova nadchne. V tomto článku naleznete recept na kopřivovo-kurkumový med, který nejen skvěle chutná, ale také léčí spoustu civilizačních chorob.

Kurkuma

Koření, kterému se také říká šafrán indický, je pojmenované podle polyfenolu kurkuminu, který obsahuje. Právě ten tvoří v kurkumě nejdůležitější látku z hlediska účinků na lidské zdraví, jelikož se pyšní protizánětlivými, antioxidačními a protirakovinnými účinky. Kurkuma dále snižuje hladinu cholesterolu v krvi a zabraňuje hromadění lipidů v tepnách.

Zlatý zázrak kurkuma. Zlaté mléko, zlatá pasta a další tipy pro zdraví

Kopřiva a med

Kopřiva je plná vitamínů, minerálů a navíc chlorofylu. Pyšní se protizánětlivými a antibakteriálními účinky, lze s ní bojovat proti alergiím, různým bolestem, ale třeba rovněž proti kožním problémům. Med obsahuje mnoho glukózy, pomocí které ubírá vodu bakteriím, čímž je dehydratuje a oslabuje. Je také dobrý pro posílení celkového imunitního systému.

Med má antibakteriální vlastnosti, protože obsahuje vysoké procento glukózy, která absorbuje vodu z bakteriálních buněk osmózou a tímto způsobem dehydratuje bakterie a potlačuje je. Pravidelná konzumace medu posiluje imunitní systém, srdeční tep, chrání před infarktem, zmírňuje bolesti, artritidu a zlepšuje funkci trávicího traktu.

Kopřivo-kurkumový med

Pokud tyto tři ingredience smícháte dohromady, dostanete přírodní protizánětlivý elixír, který je navíc velmi účinný. Odstraní z vašeho těla bakterie a posílí váš imunitní systém. Je skvělým zdrojem minerálů, vitamínů a zdravých sacharidů a je vhodný i pro děti.

Budete potřebovat

  • 15 hrstí čerstvých mladých listů kopřivy (použijte pouze listy a stonky)
  • 3 polévkové lžíce kurkumy
  • 1 litr kvalitního medu
  • trošku černého pepře

Jak na to

Natrhané kopřivy nejprve omyjte a osušte, a poté je odšťavněte. Měli byste mít zhruba 1 šálek kopřivové šťávy. Ten smíchejte se 3 šálky medu. Dále přidejte kurkumu a špetku pepře. Nakonec vše důkladně zamíchejte.

Vzniklou směs uchovávejte v uzavíratelné sklenici, nejlépe v ledničce, případně na jiném chladném místě. Doporučenou denní dávkou jsou 1-2 lžičky denně, můžete si jím například osladit čaj, anebo konzumovat jen tak.

Ohodnoťte tento recept:
3
Právě čtete

Vyrobte si léčivý med z kurkumy a kopřiv. Přinášíme jednoduchý recept