Menu
WomanOnly
Manželství

Rodinné konstelace: Psychoterapeutická metoda, která může vyřešit problémy v rodině

Metoda sebepoznávání, psychoterapie a rozvoje osobnosti slaví úspěchy u nás i v zahraničí. Rodinné konstelace umožní názornou ukázku vztahů mezi jednotlivými členy rodiny a pomůže nastartovat nápravu dlouhotrvajících problémů.

Vzorce chování se neustále opakují

S rodinnými konstelacemi přišel v 80. a 90. letech německý psychoterapeut Bert Hellinger. Po několikaletém studiu psychoanalýzy zjistil, že ve všech rodinách se neustále opakují určité vzorce chování, které mohou být klíčem k poznání mechanismů vlastní psychiky. Prostřednictvím metody rodinných konstelací se můžete na rodinné problémy podívat z jiného pohledu a zapátrat po jejich příčině.

Co jsou rodinné konstelace?

Psychoterapeutická metoda se provádí nejčastěji formou semináře, kterého se účastní kolem 20 osob. Jedná se o zážitkovou metodu, která je založená na silném prožívání pocitů. Na počátku stojí dialog mezi psychoterapeutem a klientem. Samotný seminář pak pracuje s rodinným modelem a účastníky, které si klient sám vybere.

Rodinné konstelace jen od odborníka

Protože se rodinné konstelace pohybují na pomezí psychoterapie a esoteriky, nabízejí tuto metodu nejen odborníci, ale často se ji snaží nabízet i laici. Pokud se o rodinné konstelace zajímáte, měli byste důvěřovat pouze lidem s psychoterapeutickým výcvikem a dostatečnými zkušenostmi v oboru.

Hledáte manželskou či psychologickou poradnu. Jak vybírat?

Spojení duše a těla

Metoda rodinných konstelací pracuje s různými prožitky včetně propojení duše a těla. Během terapie se dotknete svého dětství a dospívání. V tomto věku má na vás rodina mnohem větší vliv, než se může na první pohled zdát. Různá tajemství a poselství se předávají po generace a nevědomky vás tak utváří. V dětství můžete prožívat určité věci, které vám v dospělosti berou svobodu a komplikují partnerské i pracovní vztahy.

Co všechno může metoda rodinných konstelací odhalit?

  • rozchod partnerů, kteří se i přes odloučení nepřestali milovat
  • odchod rodiče od rodiny
  • potrat, se kterým se žena nevyrovnala
  • předčasná smrt blízkého člověka
  • pocit osamělosti v rodině
  • neúspěšné vztahy a neschopnost navázat dlouhotrvající vztah
  • psychosomatické potíže

Jak probíhají rodinné konstelace?

Forma semináře

1. Sestavení modelu

Pokud vyhledáte terapeuta se žádostí o pomoc technikou rodinných konstelací, nejprve mu vysvětlíte problém, který vás za ním přivedl. Rodinné konstelace formou semináře začínají tím, že se sestaví rodinný model. Zástupce jednotlivých členů rodiny zaujímají účastníci daného semináře. Terapeut navrhne, kteří lidé z vašeho příběhu by měli v konstelaci vystupovat a vy si mezi jednotlivými účastníky semináře vyberete takové osoby, které vám rodinné příslušníky nejvíce připomínají. Stejně tak si vyberete i člověka, který má v konstelaci zastupovat vás samotného. Vy sami to být totiž nemůžete. Myslete na to, že vše je založené pouze na pocitech. Poté všechny účastníky rozestavíte do prostoru tak, jak cítíte, že je to správné.

2. Prožívání silných pocitů

Důležité je se zcela uvolnit a otevřít se průběhu semináře. Velmi často v konstelacích vystupují nejen rodiče, prarodiče a sourozenci, ale také vzdálenější příbuzní a ti, kteří byli z rodiny vytěsnění nebo zemřeli. U rodinných zástupců se brzy začnou projevovat charakteristické pocitové reakce. Zajímavé je, že tyto pocity jsou až překvapivě autentické a metoda ukazuje skrytou dynamiku celého rodinného systému.

3. Pozorování

Když budete pozorovat jednotlivé reakce zástupců, získáte spoustu nových poznatků a informací o tom, co všechno skrytě ve vaší rodině aktuálně probíhá nebo v minulosti probíhalo. Stejně tak se ukazuje, zda v rodinné konstelaci náhodou nechybí někdo, kdo by ve skutečnosti měl být přítomen nebo jestli některý z rodinných příslušníků nepřevzal roli jiného člena rodiny.

4. Zajímavé poznatky

Na základě těchto zjištění přichází na řadu hledání správného místa pro jednotlivé členy nebo doplnění zapomenutého člena rodiny. Tím začíná hojivý účinek celého procesu, který velmi rychle pocítíte. Pro všechny účastníky semináře je průběh konstelace velmi silným zážitkem, ze kterého si odnesou hluboké prožitky a vzpomínky i jiný pohled na jejich vlastní život.

Jóga a stres. Jaké má jóga blahodárné účincích na naši psychiku?

Individuální forma

Rodinné konstelace mohou probíhat i jako individuální poradenství. Místo rodinných zástupců se ale v tomto případě používají značky. Ty rozestavíte na podlahu tak, jak by měli stát jednotliví členové rodiny. Můžete si ale stoupnout i na místo některého z nich. Lépe se pak dokážete vcítit do jeho role.

Metoda konstelací se uplatňuje nejen na lepší pochopení rodinných vztahů, ale také partnerství, pracovních kolektivů, organizačních nebo politických systémů.

Ohodnoťte tento článek:
0

Úplňky

Právě čtete

Rodinné konstelace: Psychoterapeutická metoda, která může vyřešit problémy v rodině