Menu
WomanOnly
Psychologie

Rorschachův test inkoustových skvrn odhalí traumata či duševní poruchy. Jak funguje?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

10. 12. 2021

Možná jste zaregistrovali existenci testu inkoustových skvrn, který se s oblibou ukazuje ve filmech jako zákeřný nástroj psychiatrů, anebo jste ho již na vlastní kůži zažili sami. Tento psychologický test určený k diagnostice a odhalování případných patologií nepatří u pacientů zrovna mezi oblíbené. Kdo jej vymyslel, proč se vlastně používá, jaké obrázky existují a jaká bývá jejich nejčastější interpretace?

Co je Rorschachův test

Rorschachův test je psychologická metoda, která se používá k diagnostice duševních poruch. Je založena na projekci myšlenkových pochodů a osobnostních rysů. To znamená, že testovaný člověk přisuzuje obrázkům své vlastní prožívání, pocity či povahové vlastnosti. Tímto způsobem se dají odhalit případné patologie, například sexuální úchylky, traumata, psychopatie a další poruchy osobnosti.

Nástrojem zkoumání je deset obrázků inkoustových skvrn různého vzhledu, tvaru či barev. V podstatě jde o abstraktní obrázek, který člověku může ledacos připomínat. A to je právě zákeřným účelem testování. Pět karet je černobílých, dvě černo-červené na bílém pozadí a tři jsou úplně barevné. Všechny skvrny jsou souměrné podle vertikální osy procházející středem karty, takže mají zároveň i svůj zrcadlový odraz.

Kraniosakrální terapie spouští samouzdravovací proces a uvolňuje stres

Kdo vymyslel Rorschachův test

Tvůrcem Rorschachova testu byl švýcarský psychiatr Hermann Rorschach (1884 – 1922), který test představil až těsně před svou smrtí. Na této metodě spolupracoval i se známými psychiatry E. Bleulerem a C. G. Jungem. Nebyl však jediný, kdo měl takový nápad. I německý psycholog William Stern, který vymyslel první inteligenční testy, používal k diagnostice pacientů například fotografie mraků.

Rorschach vytvořil větší množství inkoustových skvrn, které testoval. Nakonec vybral jen deset, které považoval za nejvíce vypovídající a mapující různé psychologické oblasti. Tyto skvrny nejvíce v testovaných osobách vzbuzovaly reakce, a to pochopitelně mnohdy i reakce negativní.

Vyhodnocení testu inkoustových skvrn

Vyhodnocení inkoustových skvrn je v podstatě tajná záležitost. Vyžaduje umění a zkušenosti psychologa či psychiatra a interpretace mohou být různé. Výsledky a různé možnosti interpretace nejsou a ani nesmějí být volně šiřitelné. Existuje několik interpretativních metod a tabulek, vyhodnocování testu vyžaduje delší studium a výcvik psychologa. Nejčastěji se používá kategorický systém Johna E. Exnera, který se dá i statisticky vyhodnotit a matematicky zpracovat.

Při interpretaci se hodnotí nejen to, jak pacient vypovídal, ale také například reakční čas, tedy doba, za kterou byl schopen vyslovit odpověď. Hodnotí se různé oblasti, například vnímání barev, tvaru či povrchu nebo také emoce, které obrázek vzbuzuje. Některé obrázky připomínají lidské či zvířecí kosti, ale rovněž často motýly, netopýry či můry, pak také další zvířata a lidské postavy. Červená barva u některých obrázků může evokovat krev. Jednotlivé obrázky vypovídají třeba o tom, jak dotyčný zvládá stres, jaký má postoj k sexualitě a k otcovské autoritě, jak zvládá zpracovat více různých podnětů a stimulů najednou, jak reaguje v sociálních situací, do jaké míry ovládá svůj vztek nebo zvládá vztahy, intimitu a blízkost druhé osoby.

Terapie pomocí kvantové transformace mysli. Jak nám může pomoci?

Výsledky ale nikdy nejsou jednoznačně přesné, protože vyhodnocování a kategorizace mohou být i zkresleny vnímáním a osobností psychologa. Někteří lidé také podle nálady vidí obrázky pokaždé jinak či u nich fungují obranné mechanismy, které automaticky popírají to, co oni vidí. Ale i s tím si zkušení psychologové dokáží poradit.

Jak se dělá Rorschachův test

Psycholog pracuje s pacientem tak, že mu postupně ukazuje všech deset obrázků. Pořadí je předem dané. Testovaná osoba má určitý čas na zodpovězení otázky, co se mu vybavuje v souvislosti s konkrétním obrázkem, co na něm vidí nebo co mu připomíná. Výsledky se nejsou hned, vyhodnocení testu vyžaduje delší práci.

K čemu slouží Rorschachův test

Rorschachův test patří mezi nejpoužívanější testy, například v soudním lékařství je velice žádaný. Testování se nijak zfalšovat nedá, výsledky nejsou nikde dostupné a vyhodnocování je složité a i když u vás zafunguje nějaká cenzura vlastního vnímání a obranné mechanismy, spoustu toho nezakryjete (pokud byste chtěli).

Test pro ženy: Jste dominantní nebo submisivní ve vztahu?

Tipy na vyhodnocení Rorschachova testu

Komplexní zpracování testu je pouze v rukou psychologa. Pokud si chcete Rorschachův test udělat na internetu sami a alespoň si prohlédnout deset obrázků inkoustových skvrn a zamyslet se nad tím, co ve vás vzbuzují, poradíme vám stručně pár tipů, jak si test vyhodnotit jen tak pro sebe.

Barvy: poukazují na emoce, převahu emotivního jednání a smyslového vnímání
Tvary: zaměření na tvary nebo hodnocení tvarů vypovídá o převaze rozumu a racionálního uvažování
Zvířata: pokud u testovaného převažují častější odpovědi týkající se zvířat, vypovídá to o jeho silných animálních instinktech či zhoršené schopnosti sociálních interakcí s lidmi
Lidé: pokud testovaný ve skvrnách často vidí lidské postavy, potřebuje lidskou blízkost v životě a být obklopen lidmi
Fantazijní a iracionální motivy: vypovídají o ztrátě kontaktu s realitou a silné fantazii a představivosti
Agresivita, násilí: v interpretaci motivy agrese a násilí mohou odrážet právě toto založení člověka nebo potlačený vztek
Strach, úzkost: pokud ve vás konkrétní obrázky vzbuzují úzkost, poukazují na potíže v oblasti, kterou konkrétní karta představuje
Strašidla, negativní výjevy: jsou projevem neurózy, stresu, strachu a napětí
Červená barva vnímána jako krev: často ukazuje na úzkost, napětí, stres, zranění
Intelektualizace odpovědí: bývá jedním z obranných mechanismů a potlačování emočních prožitků, tzn. že si dotyčný často analyzuje obrázek, dává do něj logiku a rozum, na úkor projevu emocí
Humor, popírání: obranný mechanismus, dotyčný zlehčuje své skutečné reakce na obrázek
Šok, nejistota: obrázek vyvolal něco, co dotyčný člověk jen těžko zpracovává nebo to chce zakrýt

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Rorschachův test inkoustových skvrn odhalí traumata či duševní poruchy. Jak funguje?