Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Kraniosakrální terapie spouští samouzdravovací proces a uvolňuje stres

Taťána Kročková

Taťána Kročková

12. 10. 2021

Možná už jste slyšeli o kraniosakrální terapii, ale ještě jste tuto metodu nevyzkoušeli na vlastní kůži. Je to velmi šetrná terapie, která pomáhá uvolnit stres a napětí a obnovit samouzdravovací schopnost organismu. Skvěle také funguje u dětí. Jak se kraniosakrální terapie provádí a s čím nám může pomoci prozradila zkušená kraniosakrální terapeutka Šárka Svobodová.

Jak dlouho se věnujete kraniosakrální terapii a proč vás oslovila právě tato metoda?

V roce 2013 jsem ukončila dvouleté studium TČM (tradiční čínské medicíny) v Brně a následně jsem v letech 2015/2016 prošla všemi dostupnými kurzy Školy reflexní terapie v Ostravě u Petra Vlčka. Stále jsem ale cítila, že mi něco chybí do mozaiky mého profesního zaměření. V té době jsem si náhodou poslechla rozhovor Jardy Duška s Radkem Neškrabalem a bylo rozhodnuto. U Radka jsem v roce 2017 absolvovala celoroční výcvik kraniosakrální osteopatie s biodynamickými prvky. Kraniálka mě nadchla svým celostním přístupem, jemným přístupem praktikanta a přesto často hlubokým prožitkem klienta.

Celostní medicína a její metody. Proč ji vyhledává čím dál tím více lidí?

Studujete kraniosakrální terapii ještě i dál?

Nyní jsem ve tříletém profesionálním výcviku biodynamické kraniosakrální terapie pod vedením Bhadrena Tschumi a Kavi Alessandro Gemina, po jehož absolvování získám mezinárodně platný certifikát BCST, Biodynamic Craniosacral Practitioner. Pro vaši představu, o osteopatii se často mluví jako o střední škole, biodynamika jde více do hloubky a jde spíše o školu vysokou. Osobně vnímám, že studiem biodynamického přístupu se prohlubuje moje citlivost k vnitřním procesům klienta, protože v průběhu výcviku máme mnoho hodin praxe.

S čím tedy vlastně kraniosakrální terapie pracuje a co je potřeba k jejímu provádění?

Kraniosakrální terapie je jemně dotyková celostní metoda, kdy klient je oblečený, obvykle ležící na lehátku nebo jinak pohodlně usazený a praktikant dotykem kontaktuje jeho tělo. Praktikant pohmatem naslouchá procesům v těle klienta, nechá se vést systémem klienta a vytváří tak podmínky pro jeho samouzdravovací procesy na úrovni fyzického, emočního i energetického těla.

Každé ošetření zklidňuje CNS (centrální nervovou soustavu), uvolňuje stres a napětí, harmonizuje zdraví, spouští samoregulační a samouzdravovací procesy, zmírňuje bolesti i chronické potíže, posiluje imunitní systém. Metoda vede klienta k umění být v kontaktu sám se sebou, se svým fyzickým tělem, se svými zdroji.

Ruce praktikanta vnímají kvalitu a pohyb tkání/fascií v těle, kraniosakrální rytmus (pohyb mezi lebkou/craniem a křížovou kostí/sakrem), proudění tekutin a potence. Praktikant buduje bezpečný a láskyplný prostor a orientuje se na zdraví klienta. Na úrovni fyzického těla se jedná o práci s kostmi a švy lebky, s obličejovou částí hlavy včetně očí, uší, zubů atd., membránovým a komorovým systémem, celou páteří i jednotlivými obratli, fasciemi, svaly i klouby, orgány v hrudní, břišní a pánevní oblasti, tekutinovým tělem, nervovým, hormonálním a imunitním systémem.

Terapie baňkami: Dejte sbohem celulitidě a bolestem zad

S čím může kraniosakrální terapie konkrétně pomoci?

Může dojít k rozpouštění infekčních ložisek a emočních traumat, k překonávání starých myšlenkových vzorců.

Kraniosakrální terapie je vhodná zejména při těchto zdravotních potížích:

 • bolesti páteře, výhřezy plotének, posuny obratlů, ischias, skolióza
 • migrény a závratě, chronické bolesti hlavy
 • po operacích a úrazech
 • při autoimunitním onemocnění (alergie, atopický ekzém, astma, lupénka, roztroušená skleróza)
 • při zánětech dýchacích cest, bronchitidě, chřipce, virozách
 • při problémech s dutinami (sinusitidy), hučení v uších (tinnitus)
 • při zánětech středouší, spojivek i zánětu trojklanného nervu
 • pomáhá při epilepsii, autismu, u hyperaktivity i poruch učení u dětí
 • při chronickém únavovém syndromu a psychickém vyčerpání, depresích a nespavosti
 • jako příprava na početí, těhotenství, porod a k zvládnutí šestinedělí

Pro koho kraniosakrální terapie je či není vhodná?

Kraniosakrální terapie je velmi vhodná pro těhotné maminky, novorozence i malé děti. Také pro seniory při jejich chronických potížích a lidi umírající, jež soucitně doprovází.

Terapii nelze použít při intrakraniálním aneurysmatu, čerstvé fraktuře lebky, při akutním intrakraniálním krvácení, vyhřeznutí prodloužené míchy. Tyto stavy jsou však velmi akutní a je velmi malá pravděpodobnost, že se objeví v pracovně kraniosakrálního praktikanta. Pacient totiž s takovými stavy nejspíše leží na specializovaném oddělení typu ARO, JIP.

Čakry a jejich význam. Jak je uvolnit?

Když chce někdo absolvovat kraniosakrální terapii, na co je třeba se připravit? Jak dlouho trvá terapie a kdy nastává zlepšení potíží?

Jediné, co chci po klientovi před terapií, je zvědomění si svých vlastních zdrojů, s jakým záměrem přichází, co by rád dnes řešil. A v průběhu ho požádám, aby se pokusil zastavit svou mysl a obrátil pozornost do těla a pozoroval, co se uvnitř odehrává. Samotná práce na stole trvá cca 45-60 minut, celkově se začátečním usazením a podpůrným rozhovorem/sdílením na konci 90 minut. Každý praktikant má však nastaveny svoje vlastní podmínky.

Zlepšení potíží je velmi individuální, odvíjí se podle historie klienta, čím vším si prošel a prochází, zda problém je spíše akutní nebo dlouhodobý a chronický, jestli je sám připraven a dostatečně nazdrojován syndrom, bolest nebo emoci pustit.

Jak na masáž nohou a jak se vyznat v reflexních ploškách?

Může si kraniosakrální terapii provádět i člověk sám, například v klidu doma?

To si nemyslím, není to jako mačkání reflexních bodů na plosce nohy, které si může každý z nás dělat svépomocí doma. U kraniosakrální terapie je zásadní praktikantovo usazení a znalosti technik, ale hlavně jeho vnímající přítomnost, propojení s klientem, díky kterému vyvstává z nitra klientova organismu tzv. vrozený plán léčení. Každý živoucí organismus má v sobě zdraví a snahu fungovat optimálním způsobem. Vrozený plán léčení v podstatě rozhoduje, co a v jaké posloupnosti a intenzitě se bude v danou chvíli uspořádávat novým způsobem (na čem se bude pracovat).

Jakou má vlastně kraniosakrální terapie historii, odkud pochází a jak se dostala do povědomí lidí?

Kraniosakrální přístupy mají svůj původ na přelomu 19. a 20. století. Za zakladatele kraniosakrální práce je považován americký lékař a osteopat William Garner Sutherland, D. O. (1873 – 1954). Ve své praxi objevil bioenergetický princip, tzv. Dech života, jehož projevem je tzv. Primární respirace, která by se dala popsat jako jemný rytmický pohyb v každém živém organismu. Jeho žákem byl Dr. Rollin E. Becker, který v 80.letech 20. století poprvé použil pojem „biodynamický” a kladl důraz na podporu samoléčivého
potenciálu živého systému.

„Při ošetření se snažím obnovit zdraví. Nesnažím se opravit problém. Když ke klientovi přistupuji tímto způsobem, umožňuji jeho tělu, aby samo, s pomocí vlastních sil, udělalo to, co potřebuje.” (Dr.Rollin E. Becker)

Šárka SvobodováIng. Šárka Svobodová (*1968)

 • v roce 2013 ukončila dvouleté studium TČM (tradiční čínské medicíny) v Brně a následně v letech 2015/2016 prošla všemi dostupnými kurzy Školy reflexní terapie v Ostravě u Petra Vlčka
 • v roce 2017 absolvovala celoroční výcvik kraniosakrální osteopatie s biodynamickými prvky u Radka Neškrabala
 • nyní je ve tříletém profesionálním výcviku biodynamické kraniosakrální terapie pod vedením Bhadrena Tschumi a Kavi Alessandro Gemina, po jehož absolvování získá mezinárodně platný certifikát BCST, Biodynamic Craniosacral Practitioner
 • praktikuje kraniosakrální metodu v severomoravském městečku Frenštátě pod Radhoštěm, pořádá také přednášky a kurzy (
  www.facebook.com/sarkasvob)

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kraniosakrální terapie spouští samouzdravovací proces a uvolňuje stres