Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Rozcvička před sportem: Češi a Slováci protahování zanedbávají

Adéla Beranová

Adéla Beranová

6. 7. 2014

Češi a Slováci se podle průzkumu agentury Stem/Mark hýbou rádi a často. Nicméně sportovci obou zemí opomíjejí rozcvičku, až 46 % lidí se před výkonem rozcvičí jen občas nebo vůbec a pouhých 26 % se lehce protáhne.

Sportujeme jako diví

Značka žvýkaček Airwaves zjišťovala, jak jsou na tom Češi a Slováci se sportem a rozcvičkou před ním. Ukázalo se, že tři čtvrtiny populace tvrdí, že sportuje alespoň několikrát měsíčně. Vícekrát týdně sportuje 52 % Čechů a 55 % Slováků.

V obou zemích je nejoblíbenější pohybovou aktivitou jízda na kole (27 %). Dalším favoritem je turistika (20 % v ČR a 18 % v SK), posilování a běh (10 % v obou zemích). Mezi další častěji uváděné pohybové zájmy patří například plavání, in-line brusle, tanec nebo také manuální práce.

Obvyklá délka sportovního výkonu se pohybuje mezi 20 a 45 minutami, případně kolem jedné hodiny.

Rozcvička nám ale nic neříká

Rozcvičce před sportovní aktivitou překvapivě nevěnují ani Češi, ani Slováci velkou pozornost. Rozcvičuje se pouze kolem třetiny lidí. Přitom rozcvička je stejně podstatná jako samotné cvičení. Je důležitou přípravou celého organismu na pohybovou činnost. Jejím úkolem je svaly zahřát, uvolnit a aktivovat hybný systém.

Sport je pro nás hlavně relax

Roli sportu ve svém životě hodnotí oba národy podobně. Lidé berou sport především jako funkční záležitost, která jim dopomáhá k lepšímu životnímu stylu – odreagovat se od stresu, vyčistit si hlavu nebo vylepšit postavu. Dotázaní také ale uvedli, že to není nic, bez čeho by si svůj život nedovedli představit.

Zajímavé zjištění je, že lidi ke sportu dle průzkumu přivedou nejčastěji přátelé a kamarádi. Svoji roli hraje ale také výchova a vliv rodičů.

Nemáme dost času

V dnešní hektické době jsme často velmi vytížení nejrůznějšími povinnostmi, není proto překvapivé, že jako hlavní bariéru proti častějšímu sportování lidé uvedli nedostatek času.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Rozcvička před sportem: Češi a Slováci protahování zanedbávají