Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Roztroušená skleróza. Jak rozpoznat rané příznaky?

Obáváte se závažné nemoci, která dokáže člověka doslova ochromit tak, že si připadá jako hadrový panáček? Co je to roztroušená skleróza, jak vzniká a jaké příznaky u sebe máme sledovat? Dá se s diagnózou roztroušená skleróza vést plnohodnotný život?

Příčiny roztroušené sklerózy zůstávají tajemstvím

Roztroušená skleróza (RS) je autoimunitní onemocnění, které postihuje centrální nervovou soustavu (CNS) a napadá mozek a míchu. Onemocnění se vyskytuje nejčastěji u osob mezi 20 – 40 lety a objevuje se více u žen než u mužů. Podstatou autoimunitních nemocí je to, že imunitní systém sám napadá a ničí své vlastní tělo, v tomto případě CNS. Příčina dosud není jednoznačně vysvětlena. Určitý vliv má genetika, životní prostředí, stres a prodělané infekce. Poslední dobou vědci zvažují i vliv některých virů na vznik roztroušené sklerózy. Zvažoval se také možný vliv očkování na pozdější rozvoj RS, ale nebylo to jednoznačně prokázáno. Při diagnostice je potřeba zvážit i souvislost s lymskou boreliózou, jejíž příznaky sice nejsou stejné, ale podobné.

Borelióza: Následky nemoci postihují i domácí mazlíčky!

Jak poznat roztroušenou sklerózu?

Příznaky roztroušené sklerózy nemusí být hned jednoznačné. Za podobnými projevy se mohou schovávat mnohá neurologická onemocnění. Roztroušená skleróza často začíná zánětem očního nervu, což může způsobit i závažné potíže se zrakem. Nejčastěji je to pocit rozmazaného vidění, ztráta ostrosti obrazu a výpadek zorného pole. Postupně se přidává nejistota při chůzi a brnění končetin. Člověk obvykle zpočátku pociťuje velkou únavu, aniž by měl nějaké další příznaky a znal příčinu toho, proč se jeho tělo tak snadno vyčerpá.

Roztroušená skleróza – test online

Pokud vás trápí některé nepříjemné příznaky a obáváte se, že by mohlo jít o roztroušenou sklerózu, najděte si některý z RS testů online, které vám určitě pomohou ujasnit si, jak se roztroušená skleróza projevuje. Bolest nohou může mít každý z mnoha důvodů. V případě roztroušené sklerózy však jde o komplex několika typických příznaků RS.

Jestliže tyto příznaky RS ve většině máte, rozhodně neváhejte a okamžitě navštivte svého praktického lékaře. Ten vám pomůže s dalšími příslušným vyšetřením a odkáže vás na neurologa. Mezi nejčastější projevy roztroušené sklerózy tedy patří:

  • únava
  • slabost
  • brnění a mravenčení končetin a celého těla
  • ztráta citlivosti končetin
  • ztráta koordinace pohybů
  • ztuhlost kloubů
  • bolest nohou
  • závratě
  • nejistota při chůzi
  • poruchy vidění
  • problémy s ovládáním močového měchýře
  • střevní problémy
  • poruchy soustředění a paměti
  • obtíže s mluvením

Diagnóza RS

Diagnostikování roztroušené sklerózy probíhá nejčastěji v ordinaci neurologa po předchozím důkladném neurologickém vyšetření včetně magnetické rezonance, evokovaných potenciálů nebo vyšetření mozkomíšního moku lumbální punkcí. Jednoznačný test k prokázání roztroušené sklerózy prozatím neexistuje. Důležité je prokázat poškození nejméně ve dvou oddělených oblastech centrálního nervového systému. Příznaky roztroušené sklerózy totiž někdy připomínají projevy boreliózy, proto je vždy zapotřebí provést důkladné komplexní vyšetření. Pokud se u vás roztroušená skleróza prokáže, budete odeslání do specializovaného RS centra, kde vám pomohou.

Roztroušená skleróza a dědičnost

Důležitá je také rodinná anamnéza, protože roztroušená skleróza je dědičná, tedy alespoň mohla by být. Uvádí se, že za vznik RS mohou genetické dispozice. Pokud má jeden z rodičů dítěte roztroušenou sklerózu, pravděpodobnost, že dítě jednou touto nemocí onemocní tu rozhodně existuje, i když naštěstí tato pravděpodobnost není nijak procentuálně vysoká. Zvyšuje se až tehdy, pokud RS mají oba rodiče, ale ani tehdy to není jednoznačné. V tomto případě se pravděpodobnost onemocnění zvyšuje procentuálně přibližně na 30 %.

Roztroušená skleróza smrtelná není, ale narušuje kvalitu života

Roztroušená skleróza není smrtelné onemocnění a ani nemusí nutně zkrátit život, pacienti s RS se dožívají stejného věku jako zdraví lidé. Problém je, že život s roztroušenou sklerózou je rozhodně méně kvalitní, ale neznamená to, že byste se neměli snažit vést plnohodnotný život. Případy RS známe již z historie, ale tehdy pacienti s roztroušenou sklerózou neměli takovou péči jako dnes.

Existuje spousta podpůrných skupin pacientů s RS a v ČR máme hned několik RS center a nadačních fondů, která se nacházejí v mnoha městech po celé republice. Jsou to například Nadační fond Impuls nebo Unie Roska.

RS a těhotenství

Ženy s roztroušenou sklerózou také dokonce mohou otěhotnět a mít děti. I když je to poněkud více náročné a rizikové, přesto to není nemožné. Zatímco doba těhotenství může proběhnout v klidu, je zde velká pravděpodobnost, že po porodu se vlivem hormonální nerovnováhy může roztroušená skleróza výrazně zhoršit a dojít k dalším záchvatům akutní formy onemocnění – je to takzvaná ataka. Zajímavostí je, že do roku 1952 bylo těhotenství u pacientky s roztroušenou sklerózou jasnou indikací k interrupci.

Ataka u roztroušené sklerózy

Ataka u RS se střídá s obdobím klidu, kdy je pacient relativně ve stabilizovaném stavu. Forem RS je několik a liší se svým průběhem. Neznamená to, že každý pacient s RS skončí v plné invaliditě a přestane chodit. Průběh roztroušené sklerózy probíhá různě a právě ataka představuje riziko návratu akutní fáze onemocnění. U někoho jsou silná ataka neustále a progrese onemocnění je rychlá, jiný pacient má větší štěstí.

Spouštěčem záchvatů – relapsu onemocnění – může být cokoliv. Ataka se objevují častěji na jaře a na podzim, může je vyprovokovat i běžná viróza a onemocnění – vlivem oslabení imunitního systému – a samozřejmě také stres. Návrat onemocnění v plné míře může také nastat po porodu dítěte u pacientky s RS. Ústup onemocnění – remise – může u pacienta trvat i celé roky.

Léčba

Cílem léčby je vždy předcházení atak, zpomalení progrese RS a zabránění vzniku invalidity. Léky roztroušenou sklerózu nevyléčí, ale mohou zpomalit její průběh a snížit riziko relapsu. Nejčastěji se podávají kortikosteroidy, a to v pravidelných infuzích. Vysoké dávky kortikosteroidních hormonů však nejsou bez rizika. Vyskytují se nejrůznější nepříjemné nežádoucí účinky, avšak riziko následku neléčené RS převažuje nad projevy nežádoucích účinků, proto se s reakcemi na léčbu musí pacienti smířit.

Existuje několik schválených léčiv na roztroušenou sklerózu, další se teprve testují. Každý pacient by měl mít individuální léčbu RS na míru, může totiž reagovat zcela jinak a na někoho ani kortikoidy nepůsobí natolik, aby zabránily progresi RS.

RS – alternativní medicína může také pomoci

Řada pacientů s RS se pochopitelně také obrací k alternativní medicíně a hledá pomoc v přírodním léčitelství. Také příroda a metody alternativní medicíny mohou pomoci snížit riziko relapsu RS a udržet pacienta v co nejdelším období klidu. Navíc třeba bylinky nebo homeopatie mohou pomáhat s nežádoucími reakcemi na léky a s psychickými problémy, protože takto vážně nemocný člověk, který musí žít s omezením to po psychické stránce nemá vůbec jednoduché. Navíc psychiku silně ovlivňuje už samotná nemoc a v další míře i nežádoucí účinky používaných léků.

Pro zmírnění symptomů pacienti často sahají po marihuaně a konopných produktech, po tradiční čínské medicíně a houbičkách na posílení imunity, dále se využívá například kolostrum, různé bylinky, homeopatie nebo se řeší strava a různá dietní opatření. Pomáhá také jóga, tai-chi, meditace a mnohé alternativní terapie.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Roztroušená skleróza. Jak rozpoznat rané příznaky?