Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

12 překvapivých důvodů bolesti nohou. Patří mezi ně nemoci i špatné boty!

Adéla Lišková

Adéla Lišková

12. 12. 2019

Nohy vás mohou bolet proto, že jste to přehnala s obíháním obchodních center, anebo třeba kvůli nekvalitním botám. Existují ale i spousta důvodů, které by vás možná nenapadly.

1. Příliš vysoké podpatky

Vysoké podpatky nás samozřejmě činí ještě neodolatelnějšími, nohám však moc nesvědčí. „Každé podpatky vyšší než 6 cm mohou způsobit až sedminásobně vyšší tlak na bříška chodidel než nízké boty,“ vysvětluje podiatrická (pediatrie se zabývá péči o nohy) lékařka Dr. Marlene Reid. A to ani nemluvíme o nebezpečí stresové zlomeniny či podvrtnutého kotníku.

2. Boty s ostrou špičkou

Boty do špičky sice hezky prodlužují nohy, ovšem pokud máte třeba jen nepatrně vybočený palec, tzv. hallux, zúžená špička na tento výrůstek tlačí a pak není divu, že vás chodidla bolí. Pokud máte k halluxu genetické dispozice, pak se vám kvůli takovým botám může rozvinout.

3. Úplně špatné boty

Na vašich botách toho ovšem bolest nohou může způsobovat mnohem více. Například pokud jsou příliš malé či příliš úzké. Při nakupování tak pořádně zkoušejte. Nevhodná je také příliš tenká podrážka.

4. Neprotahujete nohy

Takovou tu poučku o tom, že se máte před a po cvičení vždy protáhnout, jste už určitě slyšela. Pokud cvičíte hodně, neberte ji na lehkou váhu. Jestliže pořádně neprotahujete nohy a zároveň vás bolí, možná trpíte tzv. plantární fasciitidou, tedy zánětem tkání chodidel.

5. Přibrali jste nebo zhubli

Pokud jste přibrali, pak se vaše svaly pomalu natahují, a pokud jste zhubli, pak se zase smršťují. V každém případě jsou však vaše nohy zvyklé na jinou zátěž, na kterou si teprve musí zvyknout.

6. Bolí vás kyčel

Pokud vás bolí například levá kyčel, pak je přirozené, že při chůzi dáváte větší váhu na pravou nohu. Ta ale na takovou zátěž není zvyklá, a proto vás bolí. V tomto případě nezbývá nic jiného, než řešit primární příčinu.

7. Zarostlý nehet

Pokud se vám trochu nepovedla pedikúra a nehet jste si zastřihli víc, než bylo zdrávo, může vám zarůstat a způsobovat bolest. A to zejména tehdy, pokud se vaše nohy snažíte nacpat do těsných bot.

8. Máte cukrovku

Autoimunitní choroba ovlivňuje krevní oběh, a tak může způsobit bolesti svalů vašich nohou. Jestliže trpíte výraznými bolestmi, navštivte lékaře, který vám zkontroluje hladinu cukru v krvi.

9. Příliš intenzivní cvičení

Náhlá změna frekvence pohybu může způsobit tzv. stresovou zlomeninu, která je obvykle důsledkem abnormální zátěže na kosti. Pokud jste ještě nedávno nedělali nic a nyní jste v posilovně každý den, pak je to možná váš případ.

10. Máte ploché nohy či vysoký oblouk

Bolest nohou může způsobit i přirozený tvar nohou. Pokud máte ploché nohy, při nadměrně namáháte vazy na vnitřní kotníku, a pokud máte vysoký oblouk, potom zase na vnější straně kotníku. Zde jsou řešením speciální boty, případně vložky.

11. Stojíte v práci

Pravidelné několikahodinové stání je pro nohy nesmírnou zátěží, která může způsobovat bolestivé záněty a otoky. V tomto případě zkuste protizánětlivé léky a po práci nohám ulevte ledovým obkladem.

12. Jste těhotná

Jak plod ve vašem břichu roste, tím se také stává větší zátěží pro vaše nohy. Časem však vaše tělo začne vylučovat hormony, které vám od bolesti uleví. To ovšem nic nemění na tom, že vaše nohy dostávají zabrat. Proto je příliš nenamáhejte, i když vás nebolí.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

12 překvapivých důvodů bolesti nohou. Patří mezi ně nemoci i špatné boty!