Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Roztroušená skleróza: Léčba může být různá, pomoct mohou lázně

Alena Zelová

Alena Zelová

4. 8. 2014

Roztroušená skleróza je onemocnění, které nejčastěji postihuje mladé lidi. Často jsou to lidé, kteří jsou delší dobu pod tlakem, ve stresu. Následná léčba je velmi náročná a vyhlídky na úplné uzdravení velmi mizivé. Pomoct mohou například lázně.

Nevyléčitelná nemoc, která však neznamená konec života

Roztroušená skleróza je nevyléčitelné onemocnění, které však dokážou léky mírnit. Dřív lidé s roztroušenou sklerózou končili na invalidním vozíku a brzy umírali. Dnes se lidé s roztroušenou sklerózou dožívají poměrně vysokého věku, často se dožijí 70 a více let.

Léčba spočívá ve zklidnění psychiky a zlepšení fyzické kondice. Důležité je pravidelné cvičení, avšak nesmí se jednat o fyzicky náročné sporty. Doporučuje se pobyt v lázních, na který mají pacienti nárok. Důležité je, aby neochabovaly svaly, protáhly se a nezkracovaly se. Fyzioterapeuti volí různá cvičení v bazénu, elektroterapie, vodoléčbu, masáže, Vojtovu metodu, Kabatovo cvičení a podobně.

Nejdůležitější jsou při léčbě léky, které se volí dle stavu pacienta. Dále lékař předepisuje další léky – antidepresiva, léky proti bolesti, závratím, problémům s močením a tak dále.

Co je to ataka?

Ataka je záchvat, který postihuje osoby trpící roztroušenou sklerózou. Během více než 24 hodin se projevují nové příznaky nebo se zhorší ty dosavadní. V případě ataky musíte co nejdříve navštívit lékaře, aby byla nastolena léčba a nemoc se dál nešířila a nezhoršovala.

Co vám pomůže?

  • Vyvarujte se stresu!
  • Mírné pravidelné cvičení
  • Vitaminy – C, E, B12, B-komplex, D, zinek, lecitin
  • Rybí olej, lněný olej, jinan dvojlaločný (ginkgo biloba), třezalka, ženšen, zázvor, oves…
  • Doporučuje se slunění – ve zdravé míře pomáhá, přehnané může naopak zhoršit stav
  • Oblečení z přírodních látek – oblečení z umělých vláken může vyvolávat pocit škrábání a kousání
  • Navštivte speciální poradnu, kde vám pomůžou a poradí

Ohodnoťte tento článek:
1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Roztroušená skleróza: Léčba může být různá, pomoct mohou lázně