Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Roztroušená skleróza: Pacientům pomáhají sluneční paprsky

Adéla Beranová

Adéla Beranová

22. 8. 2014

Vážnou nemoc jako je roztroušená skleróza nelze rozhodně léčit jenom alternativním přístupem. Některá doporučení mimo oblast medikamentů ale pomoct mohou. Vědecká studie prokázala, že u pacientů trpících roztroušenou sklerózou je při boji proti únavě a depresi mnohem účinnější slunění než vitamín D.

Nedostatek slunce zvyšuje riziko roztroušené sklerózy

Příliš málo slunečního záření může stejně jako nedostatek vitamínu D zvýšit riziko vzniku roztroušené sklerózy. Mezi časté symptomy tohoto onemocnění patří navíc deprese, stavy úzkosti, únava a poruchy vnímání. Tyto symptomy však není možné léčit pomocí vitamínu D v tabletách.

Australská studie prokázala, že pozitivní účinky má trávení času na slunci, nikoli užívání vitamínu D. Vysoká hladina vitamínu D v krvi je prostě jen indikátorem toho, že člověk tráví dost času na slunci.

Odborná studie

Studie se účastnilo 198 pacientů trpících roztroušenou sklerózou. Vědci sledovali účastníky průměrně po dobu 2,3 let. Každých šest měsíců měřili účastníkům hladinu vitamínu D a zkoumali míru jejich příznaků deprese, stavů úzkosti a únavy. Účastníci rovněž hlásili, kolik času strávili v uplynulém období sluněním.

Ukázalo se, že účastníci, kteří trávili na slunci více času, pociťovali slabší únavu a depresi. Naopak se nepodařilo prokázat, že by hladina vitamínu D měla na tyto symptomy nějaký vliv.

Proč je pobyt na slunci prospěšný

„Trávení času na slunci má relaxační a povzbuzující účinky. V tomto případě výsledek nesouvisí s hladinou vitamínu D, která je v mnoha jiných studiích příčinou pozitivního vývoje. Mírné vystavení slunečnímu záření může mít samo o sobě pozitivní vliv na zdraví, jak prokázala tato studie,“ vysvětluje Ad Brand, mluvčí společnosti Sunlight Research Forum (SRF).

Zdroj: ČAZO

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Roztroušená skleróza: Pacientům pomáhají sluneční paprsky