Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak prát ručníky a co aviváž?

Adéla Beranová

Adéla Beranová

5. 9. 2014

Nejedna čerstvá hospodyně se dostane k problému praní. Když se vám už jakž takž podaří popasovat s běžným prádlem, narazíte na ručníky. Chcete, aby byly co nejvíce měkké a nadýchané a zůstaly krásně barevné? Držte se našich rad a budete považována za královnu domácích prací. 

Před prvním použitím

Nejoblíbenější jsou do koupelny stále froté ručníky, vyžadují také dobrou péči. Podobně byste se ale měla věnovat i ručníkům z jiných materiálů.

Nejen froté ručníky je potřeba před použitím důkladně vyprat. Když si je totiž přinesete z obchodu, dostáváte je přímo z tkalcovských stavů a mouhou obsahovat aromatické molekuly nebo prachové částice. Navíc nový nepraný froté textil je náchylný k poškození typu zatrhnutí nebo párání, neboť obsahuje volnější oka, která se srazí a utáhnou teprve až po styku s vodou.

Proto se neděste, že se při prvním praní ručníky trochu srazí, to je zcela normální a ručníky díky tomu vydrží delší dobu.

Jaký program na ručníky nastavit?

Nejen froté ručníky byste měli prát při teplotě 40 až 60 °C, přičemž není na škodu se podívat na doporučení výrobce. Je dobré teploty střídat, kvůli hygieně je vhodnější vyšší teplota, při nižší zase ručníky déle vydrží.

S pracím práškem to zbytečně nepřehánějte, na barevné ručníky je pak vhodnější používat gel na praní. Aviváž se při praní ručníků příliš nedoporučuje, kvůli jejímu nadměrnému používání mohou ručníky ztratit svou savost.

Ručníky tmavších barev vyperte alespoň třikrát odděleně, aby přebytečné nenavázané molekuly barvy zbytečně neobarvily světlejší textil.

Sušička ručníkům neškodí, žehlička ano

Většinu ručníků můžete také bez problémů sušit v sušičce, buď přímo programem na ručníky nebo maximálně na střední stupeň. Ručníky můžete prosušit třeba i jednou za pár dní bez předchozího praní, zvlášť, pokud je necháváte ve vlhké koupelně.

Naopak žehlení se zvlášť u froté ručníků nedoporučuje, došlo by k přimáčknutí vláken a zmizel by nejen sametový vzhled, ale i sací vlastnosti.

Babské rady pro měkké ručníky

  • Chcete-li mít ručníky opravdu jemné, stačí je před praním namočit do teplé octové vody. Na litr vody připadá asi 10 lžic octa.
  • Bílé ručníky zase rozjasní a zjemní jedlá soda přisypaná k pracímu prostředku.
  • Příjemně svěží budou ručníky, když do praní přidáte plátky citronu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak prát ručníky a co aviváž?