Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Samovyšetření prsou: 3 minuty měsíčně, které vás zachrání

Redakce

Redakce

15. 4. 2014

Rakovina prsu je nemoc, která bezprostředně ohrožuje život a může postihnout kteroukoli z nás. Klíčové pro léčbu je včasné zachycení příznaků. Tomu můžete pomoct i vy samy pravidelným samovyšetřením doma. Nezabere vám to ani 5 minut měsíčně a přispěje to výrazně k vaší jistotě.

Rakovina je výsledek mutace genů. Abnormální nárůst těchto zmutovaných buněk se může projevit jako nádor nebo tumor. Rakovina prsu se u postižených žen nemusí projevit dlouhou dobu, ale nepřítomnost symptomů neznamená, že daná žena není nemocná. Rakovina skrytě roste a postupuje do dalších stádií, jejichž léčba je tím více komplikovanější a invazivnější, čím později je rakovina podchycena.

Nemusíte nutně chodit každý měsíc ke specialistovi, abyste si byla jistá, že se nemáte čeho bát. Vyšetření si můžete provést sama doma. A měla by se z toho stát rutinní záležitost.

RADA: Zaškrtněte si v kalendáři datum, kdy provedete samovyšetření prsou.

Samovyšetření prsu – postup

Vyšetření neprovádějte v průběhu menstruace, ideální doba je 14 dní po ní. Snažte se proceduru provést za úplného uvolnění. Nejlépe si před tím dejte horkou vanu nebo sprchu. Sedněte si před zrcadlo a v první fázi si prsa jen prohlížejte a poznávejte své tělo. Zní to sice jako z příručky pro náctileté dívky, ale tento krok je velmi důležitý pro to, abyste mohla zaznamenat jakékoli změny, ať už se to týká pozice bradavek, začervenání v určité oblasti, různé výstupky nebo naopak propadliny.

  1. Zvedejte pomalu ruce a pokládejte si je v týl. V průběhu tohoto pohybu sledujte prsa v zrcadle. V určité poloze se mohou objevit nežádoucí výrůstky a nerovnosti v oblasti hrudníku.
  2. Nechte jednu ruku za hlavou a druhou přiložte k úponu prsního svalu, který se nachází v blízkosti podpažní jamky. Promasírujte tuto oblast a postupujte ve spirále po celé ploše prsu. Soustřeďte se na jakékoli změny.
  3. Nakonec zkontrolujte bradavku. Jemně ji stiskněte a ověřte si, že na ní není nic, co tam dříve nebylo. Změnil se její tvar, pozice, nebo je na ní skvrnka, které jste si předtím nevšimla? Všechno je důležité.

Co hledat při vyšetření prsu

Není žádné obecné pravidlo, jak by se mohl nádor projevit. V podstatě se snažíte zaznamenat jakékoli změny, cokoli, co se vám nezdá nebo tam předtím nebylo. I pokud vyšetření provádíte poprvé tak věřte vlastnímu instinktu a pokud se vám cokoli nezdá, kontaktujte svého gynekologa.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Samovyšetření prsou: 3 minuty měsíčně, které vás zachrání