Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Sdílení auta. Nemůžete si dovolit vlastní? Podělte se!

Alena Zelová

Alena Zelová

16. 5. 2014

Auto dnes není vůbec žádnou levnou záležitostí! Samotná pořizovací cena, pohonné hmoty, pojištění, zimní a letní pneumatiky, opravy… K tomu ještě připočtěte nájem garáže nebo parkovací místo. Ze západu k nám přichází řešení v podobě sdílení aut. Jak to funguje? Kolik zaplatíte? Čím budete jezdit?

Jak to funguje? 

Můžete se setkat s řadou typů sdílení aut. Buď lze sdílet auto společně s dalšími fyzickými osobami, které se rozhodli pro sdílení, jelikož si sami nemohou auto dovolit, nebo ho dostatečně nevyužívají. V těchto případech záleží na ostatních, jak se s nimi domluvíte, jak vše bude fungovat.

Dále jsou firmy, které zprostředkovávají tyto služby. Pročtěte si podmínky, za jakých firma zprostředkovává auta. Nejčastěji se musíte zaregistrovat, a pak se řídíte dle ceníku. Některé firmy chtějí složit zálohu, která se pohybuje kolem 5 000 Kč, a pak platíte za půjčovné. Dále jsou firmy, kde platíte za pronájem a ujeté kilometry. Auta, která pronajímají firmy, bývají zpravidla novější. 

Výhody 

  • ušetříte za nákup auta a ostatní platby s ním spojené jako je pojištění, pneumatiky, servis
  • bez starostí a obav (nestaráte se o servis, pojištění apod.)
  •  méně aut v ulicích, více parkovacích míst
  • efektivní využívání auta, neplýtvání

Nevýhody

  • musíte plánovat předem, kdy si auto vypůjčíte
  • může se stát, že auto nebude k dispozici
  • k autu musíte dojít nebo dojet, nemáte jej vždy k dispozici před domem
  • platíte měsíční paušál, i když nejezdíte (pečlivě si pročtěte podmínky sdílení. Společnosti, u kterých musíte platit paušální měsíční poplatek jej budou chtít každý měsíc, proto si promyslete, zda se vám to vyplatí či nikoliv!)

U nás a ve světě

Ve světe je sdílení aut neboli car-sharing znám, hlavně na západě například v Německu, kde místní firma provozuje nejen sdílení aut, ale i jízdních kol. Sdílení aut podporují i německé automobilky jako je BMW.

Naše Škodovka zatím vede diskuze o zapojení do těchto projektů. V České republice najdeme jen pár firem, které podnikají v této oblasti, a také několik fyzických osob. Sdílení aut v naší zemi je zatím na začátku, avšak v západní Evropě máme názorný příklad, že to funguje.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Sdílení auta. Nemůžete si dovolit vlastní? Podělte se!