Menu
WomanOnly
Bylinky

Shiitake posílí imunitu a překvapí zajímavou chutí. Pěstovat je lze i doma

Houby shiitake se ve východní Asii pěstují již tisíce let. Kromě toho, že mají zajímavou chuť a hodí se do obrovského množství jídel, jsou také plné zdraví prospěšných látek. Dnes jsou dobře dostupné i u nás, navíc si je lze poměrně jednoduše vypěstovat doma. Jak houby shiitake využít a proč je zařadit do jídelníčku?

Co je shiitake

Shiitake, česky houževnatec jedlý, je houba původem z východní Asie. Nejprve se před několika tisíci lety začala pěstovat v Číně a postupně se rozšířila i do dalších zemí, například do Japonska. V současnosti je už známá prakticky po celém světě, oblíbená je především v Asii, Evropě a Severní Americe.

Jedná se o chuťově velmi zajímavou a z nutričního hlediska extrémně hodnotnou potravinu. Není proto divu, že se dnes houby shiitake pěstují v různých částech světa. Pokud jde o celkový objem produkce hub, jsou shiitake na druhém místě hned za žampiony.

Klobouk houby shiitake má šupinatý povrch a světle hnědou, nestejnoměrnou barvu. Může dosahovat průměru od pěti do 15 centimetrů. V kuchyni se využívají shiitake čerstvé i sušené.

Shiitake rostou na kmenech stromů a jsou považovány za dřevokazné houby, stejně jako například hlíva ústřičná. V přírodě jsou rozšířené především v subtropických oblastech východní a jihovýchodní Asie. Jak jsme již zmínili, shiitake lze celoročně pěstovat také doma. Ve specializovaných obchodech je možné koupit již připravené podhoubí pro shiitake, což začínajícím pěstitelům značně usnadní práci.

Housenice čínská neboli „cordyceps“. Tato vzácná houba z Tibetu je zázrak pro ledviny

Léčivé účinky shiitake

V Číně, Koreji a Japonsku jsou shiitake ceněné jako přírodní léčivo a běžně se užívají v tradičním čínském léčitelství. Obsahují různé látky (např. lentinan), které mají antibakteriální nebo antioxidační účinky a podporují tak imunitní systém.

Medicínský portál WebMD připomíná, že zdravotní účinky těchto hub dosud nebyly vědecky prokázány. Navzdory tomu se houby shiitake či tinktury z nich užívají při nachlazení, chřipce i vážnějších onemocněních, jako je například AIDS.

Není pochyb o tom, že látky, které jsou v houbách shiitake obsažené, jsou pro naše zdraví prospěšné. Shiitake jsou zdrojem mnoha vitamínů a dalších důležitých živin, navíc jsou nízkokalorické. Podle portálu Healthline je pravděpodobné, že pravidelná konzumace hub shiitake prospívá našemu srdci, a to díky látkám, jež snižují cholesterol a potenciálně i krevní tlak. Zatím však nebyly provedeny výzkumy, na základě nichž bychom tyto předpoklady mohli prohlásit za fakta.

Do jakých jídel shiitake použít?

Shiitake mají specifickou, lehce nasládlou chuť. Pokud čas od času zajdete do asijské restaurace, zřejmě jste se s nimi již setkali. V asijské kuchyni jsou běžnou surovinou a používají se jak v čerstvém, tak sušeném stavu. Znát je lze například z miso polévky nebo různých směsí, především vegetariánských.

Využití hub shiitake je všestranné – hodí se do různých jídel od polévek, omáček a salátů až po různé masové a zeleninové pokrmy, případně je lze podávat jako samostatnou přílohu. Výborné budou restované, obalované a následně smažené, pečené, grilované i dušené. Jejich nespornou výhodou je nízká kalorická hodnota, díky níž je lze jíst prakticky bez omezení například i při redukční dietě.

Jidášovo ucho na imunitu a proč věnovat pozornost dalším léčivým houbám?

Jak dlouho shiitake vařit?

Pokud shiitake vaříte jen tak ve vodě či například v polévce, budou hotové zhruba za tři až čtyři minuty. Hotové jsou ve chvíli, kdy jsou dostatečně měkké.

V případě ostatních tepelných úprav lze postupovat jako při přípravě jakýchkoli jiných hub. Například při restování shiitake na pánvi počítejte s osmi až deseti minutami.

Sušené houby shiitake je před použitím potřeba zalít horkou vodou a nechat je nějakou dobu namočené. Shiitake v sušené formě jsou vynikající především do polévek či smetanových omáček.

Další využití houby shiitake

Houby shiitake se nevyužívají pouze v kuchyni. Vzhledem k tomu, že jde o houbu užívanou v tradiční čínské medicíně, jsou k dispozici také tinktury z shiitake. Tinktura se užívá pro podporu imunitního systému. Účinné látky z houby shiitake působí antibakteriálně a antioxidačně, mohou tedy pomoci například při kvasinkových onemocněních.

Lidé, kteří trpí autoimunitními chorobami, by užívání tinktury z shiitake měli nejprve konzultovat s lékařem.

Dalším způsobem užívání shiitake jsou potravinové doplňky ve formě tablet či prášku. Prášek ze sušených hub lze rozmíchat ve vodě a vypít nebo ho přidat do jídla.

Hlíva ústřičná na imunitu. Proč jsou dřevokazné houby tak léčivé?

Pěstování houby shiitake

Pokud vás houby shiitake zaujaly svou schopností posílit imunitu nebo jste si je oblíbili pro jejich lahodnou chuť, můžete si je vcelku snadno vypěstovat doma. Potřebovat budete speciální podhoubí, které lze koupit již připravené. Poté už jen stačí postupovat podle návodu. Jako substrát případně poslouží piliny z listnatých stromů či drcená sláma. Další možností je pěstování shiitake přímo na větvi či pařezu. V takovém případě se sadba vkládá do předem vyvrtaných otvorů.

Shiitake lze pěstovat v garáži, ve sklepě, ve skleníku i v bytě. Zpočátku jim bude svědčit vyšší teplota (mezi 20 a 25 °C), po vytvoření plodnic lze teplotu snížit. Co je však důležité, je vlhkost vzduchu, která by měla dosahovat minimálně 85 procent. Taková vlhkost v bytě pochopitelně být nemůže, proto je potřeba dát substrát s plodnicemi např. do akvária či bytového skleníku. Po vytvoření plodnic je také nutné zajistit dostatek světla, není však vhodné přímé slunce. Sklízet je možné zhruba po týdnu.

Po první sklizni budou následovat další sklizňové vlny (vždy s odstupem cca tří týdnů), jelikož nadzemní části z podhoubí vyrostou opakovaně. Nový proces růstu odstartujete lehkým poplácáním a porosením substrátu. Plodnice vyndávejte vykroucením a všechny případné odumřelé části odstraňujte, aby nedocházelo k plesnivění.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Shiitake posílí imunitu a překvapí zajímavou chutí. Pěstovat je lze i doma