Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Hlíva ústřičná na imunitu. Proč jsou dřevokazné houby tak léčivé?

Hlíva ústřičná se těší velké oblibě. Nabízí se proti rakovině nebo na imunitu dětem. Její léčebné účinky jsou velmi všestranné a hlívu lze konzumovat i užívat všemožnými způsoby. Proč je hlíva léčivá a v čem nám může pomoci? Jak lze hlívu pěstovat doma? Navíc přidáme i několik výborných receptů!

Léčivé houby a jejich působení

Hlíva je dřevokazná houba s všestranným využitím v alternativní medicíně i v kuchyni. Je to v podstatě parazit, který vyrůstá na dřevě a živí se jím. Také mnohé další parazitické dřevokazné houby vykazují výrazné léčebné účinky. Patří k nim například reishi neboli lesklokorka – ganoderma, shiitake – houževnatec jedlý, Jidášovo ucho – boltcovitka bezová nebo rezavec šikmý řečený čaga. V čem spočívá jejich síla?

Účinek léčivých hub spočívá především v jejich parazitickém působení. Tyto houbičky jsou již po tisíciletí známé v tradiční čínské medicíně. Jsou nabité cennými prospěšnými látkami a v duchu základního pravidla přírodní medicíny, které se týká toho, že podobné se léčí podobným, parazitické dřevokazné houby působí především na to, co je v organismu navíc – třeba jako nežádoucí výrůstek. Proto se velice dobře uplatňují v léčbě bradavic a kožních nemocí, ale také třeba nádorů. Mají silně protizánětlivé působení a virostatický účinek. Toho se cení zejména v rámci podpory imunitního systému a léčby takových virových nemocí, na které neznáme lék.

Kdy se sbírají houby václavky a proč se jim tak říká?

Hlíva ústřičná – účinky na zdraví

Čerstvá hlíva ústřičná obsahuje cca 2,5% bílkovin, 5% sacharidů a mizivé množství tuku. Obsahuje celých 18 druhů mastných kyselin, z nichž asi 50% zabírá kyselina linolenová a 40% kyselina olejová. Dále se v hlívě ústřičné nacházejí vitamíny skupiny B a mnoho minerálů (draslík, železo, fosfor, selen, zinek, bor, jod). Důležitými jsou složkami jsou rovněž steroly a kyselina listová, která podporuje vznik a růst nových buněk. Nechybí ani biologicky aktivní látky betaglukany, které mají spoustu zajímavých účinků. Především stimulují imunitní systém a zvyšují obranyschopnost, působí proti nádorům, snižují hladinu cholesterolu v krvi, podporují dobré trávení a usnadňují hojení ran.

Hlíva ústřičná působí na kardiovaskulární systém, snižuje krevní tlak a vyrovnává hladiny cholesterolu, pomáhá proti únavě a stresu, posiluje imunitní systém a likviduje nežádoucí plísně, viry a bakterie v těle. Užívá se při všech nemocech, v rekonvalescenci, mohou jí i děti, těhotné a kojící ženy. Pomáhá pacientům s rakovinou a vážnějšími nemocemi, doporučuje se při obezitě, při alergiích, astmatu a speciálních dietách. Pomáhá nastartovat samouzdravovací schopnost organismu. Osvědčila se také v léčbě bradavic, genitálních bradavic – papilomů, různých virových onemocněních, mezi něž patří také HPV, herpetické viry, pásový opar nebo EBV způsobující mononukleózu.

Kotrč kadeřavý a co si z něj připravit

Hlíva hubí také bakterie, nejvíce zlatého stafylokoka a E. Coli. Doporučuje se při infekcích všeho druhu, při výskytu parazitů ve střevech, při anémii, cukrovce, proti kornatění tepen, k celkovému posílení a omlazení, při akné, ekzému a nejrůznějších kožních nemocech. Zkoumány jsou protirakovinné účinky hlívy – na základě několika pokusů bylo zjištěno, že hlíva zpomaluje růst nádorů.

Hlíva ústřičná také zabraňuje ateroskleróze, která spočívá v poškozování věnčitých tepen, a poškození srdečního svalu. Mimo jiné totiž zpevňuje žilní stěny, čímž pomáhá předcházet vzniku křečových žil, zvyšuje rovněž průchodnost a elasticitu cév. Dále snižuje vysoký krevní tlak včetně vysokého nitroočního tlaku, který často obtěžuje pacienty s cukrovkou.

Hlíva – pěstování v domácích podmínkách

Hlíva roste od konce léta do zimy na živých nebo odumřelých kmenech listnatých stromů. Během mírné zimy se objevuje už brzy na jaře. Dá se ale pěstovat i uměle doma pro okamžitou spotřebu. Umělé pěstování hlívy se u nás provádělo již od 60. let v bývalém Československu, ale velký rozmach nastal až od 80. let. Hlíva se uměle pěstuje stejně jako třeba žampióny nebo houbičky shiitake.

Čerstvou hlívu si můžete koupit i v substrátu a pěstovat si ji doma – třeba ve špalku na zahradě. Hlíva se obvykle prodává čerstvá v prodejnách s ovocem a zeleninou, obdobně jako žampióny, anebo v různých dalších podobách – nejčastěji sušená, nebo rozdrcená na prášek – ve zdravých výživách, bylinkářství a lékárnách. K sehnání je tedy například sušená hlíva celá, sušená drcená hlíva v tobolkách nebo tabletách, hlíva pro děti s různými přidanými látkami, příchutěmi a vitamíny jako doplněk stravy a podobně.

Proč se houbám liškám říká kuřátka a jakými léčivými účinky nás mohou překvapit?

Hlíva v kuchyni – jak zpracovat čerstvou hlívu?

Čerstvá hlíva se může nakládat do octa, například se zeleninou, nasušit nebo uvařit. Vynikající je například v polévkách či omáčkách. Houba se obvykle konzumuje celá, ale nejvíce je chutný její klobouk – noha bývá totiž velice tuhá a špatně stravitelná. Prášek ze sušené hlívy se dá v kuchyni použít i jako koření. Hlíva se může nechat i fermentovat a použít podobně jako třeba kvašené zelí.

Z hlívy si můžete připravit smaženici, opéct nebo osmažit ji jako maso, výborný je také hlívový guláš nebo falešná dršťková polévka z hlívy. Hodí se například do rizota, nebo se z hlívy mohou připravit karbanátky.

Hlíva ústřičná – nežádoucí účinky

U některých lidí s citlivým zažíváním se může objevit průjem, nadýmání nebo trávicí problémy po konzumaci hlívy. Alergie hlíva obvykle nezpůsobuje. Ideální je používat pouze klobouk a nijak to s hlívou nepřehánět. Pokud hlívu nabízíte dětem, raději ji dávejte těm starším, anebo na doporučení lékaře, pokud se jedná třeba o konkrétní doplňky stravy s hlívou. Hlíva u dětí se nejčastěji bere na imunitu, virová onemocnění a bradavice.

Jidášovo ucho na imunitu a proč věnovat pozornost dalším léčivým houbám?

Hlíva – recepty

Polévka s hlívou a zeleninou

Připravíme si:

3 ks větší čerstvé hlívy
3 ks větších brambor
2 ks střední mrkve
1 ks mraženého zeleného hrášku
1 menší cibuli
2 stroužky česneku
olivový olej
kmín, mořskou sůl, barevný pepř
sušená majoránka, čerstvá petrželka
1 ks smetany nebo veganské alternativy smetany
trocha bramborových vloček

Postup:

Pokrájenou hlívu zlehka osmahneme na oleji se solí, kmínem, drceným barevným pepřem a pokrájenou cibulkou, poté přidáme nakrájené brambory a mrkve, vše zalijeme dostatečným množství vody ve velkém hrnci a necháme vařit. Jakmile se polévka začne vařit, ztlumíme ji a přidáme mražený hrášek, později ještě trochu sušené majoránky nebo jiných bylinek a nakonec trochu smetany. Vše povaříme a na závěr můžeme polévku ještě zahustit trochou bramborových vloček a přidat do ní čerstvě utřený česnek.

Rizoto s hlívou, sýrem a rajčaty

Připravíme si:

5 ks čerstvé hlívy
1 pytlík jasmínové rýže
7 malých keříčkových nebo cherry rajčátek
1 ks mraženého zeleného hrášku
olivový olej
růžovou himalájskou sůl
barevný pepř, čerstvá bazalka
strouhaný sýr nebo strouhaný veganský sýr

Postup:

Hlívu pokrájíme a osmažíme na oleji se solí a drceným barevným pepřem, přidáme 5 nakrájených malých rajčátek a vše necháme dusit společně s trochou vody. Po chvíli přidáme i krátce povařený hrášek a lístečky čerstvé bazalky. Směs dobře podlijeme vodou a olejem a dusíme do měkka. Zvlášť si uvaříme rýži.

Poté vše zamícháme dohromady, do rizota nakrájíme zbytek čerstvých rajčátek a nastrouháme sýr, který se v horkém pokrmu hezky roztopí.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Hlíva ústřičná na imunitu. Proč jsou dřevokazné houby tak léčivé?