Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak se zbavit bradavic pomocí bylinek a domácích prostředků

Veronika Tichá

Veronika Tichá

18. 10. 2014

Mnoho z nás si z návštěvy koupaliště nejednou kromě příjemného zážitku přineslo také nechtěný dáreček v podobě ošklivého výrůstku na chodidle. Už samotné slovo „bradavice“ na nás nepůsobí příliš esteticky a logicky s nimi netoužíme mít nic společného.

Jsou to nezhoubná infekční onemocnění kůže, kterými trpí kromě čarodějnic k jejich nelibosti i normální smrtelníci, a to především ti, kteří se řadí k mladší generaci. Jelikož jsou bradavice vysoce přenosné, bylo by v zájmu všech zbavit se jich co nejdříve, kdyby to ovšem bylo takhle jednoduché. Jejich odstranění často trvá velmi dlouho a ne vždy se setkáme s úspěchem.

Asi nejúčinnějším prostředkem je samozřejmě návštěva lékaře, který na odstranění bradavic používá v lepším případě tekutý dusík, v tom horším jejich chirurgické odstranění. Komu by se ovšem chtělo podobné procedury absolvovat, když existuje mnoho osvědčených babských rad, které jsou mnohem šetrnější jak k naší kůži, tak k psychice, a to zejména dětské.  Proč hned chodit „pod kudlu“ nebo utrácet spoustu peněz za drahé přípravky z lékárny, když můžeme použít dokonce několik běžně dostupných prostředků k úspěšné domácí léčbě.

Kouzelný vlaštovičník na bradavice

Jeden z osvědčených léků na bradavice roste u nás téměř všude, především na vlhkých místech podél cest a plotů, na zahradách a také u lidských obydlí. Řeč je o vlaštovičníku větším. Při odlomení listů a stonků z rostliny vytéká tmavě žluté mléko, které po několikeré aplikaci likviduje i ty největší bradavice. Odvar z vlaštovičníku mimo jiné léčí dráždivý kašel a nemoci žlučníku, při předávkování je ale rostlina údajně jedovatá.

Zdraví ze zahrádky

Dále se hovoří o léčivých účincích cibule nakrájené na měsíčky a vyluhované v octu, která se přikládá na postižené místo a bradavice by se měla sama vyloupnout. V tomto případě bychom ale měli dát pozor na rozškrábaná nebo jinak poraněná místa, protože by použití této látky pro nás mohlo být velmi nepříjemné. Totéž platí pro užívání další přírodní suroviny, kterou je česnek. O jeho působení při nachlazení toho víme hodně, ale na bradavice ho asi zkusil použít málokdo. Potírání česnekem údajně pomáhá nejen na bradavice, ale i na jiná kožní onemocnění. Pro obě tyto metody platí, že můžete bradavici s česnekem nebo cibulí přelepit náplastí, aby působily déle.

Pokud by přece jen žádný z těchto postupů nezabral, rozhodně nic nezkazíme heřmánkem, který už naše babičky používaly na léčbu snad všech existujících nemocí i kožních defektů. A jestliže se chceme držet přírodních prostředků, do Tea tree oleje už sice musíme trochu zainvestovat, ale i on už odstranil spoustu bradavic.

Tropickým ovocem proti bradavicím?

Zmiňme také poněkud bizarnější metody, se kterými se můžeme setkat při brouzdání internetem, jako je přikládání ananasu nebo banánové slupky. O jejich léčivých účincích se toho příliš neví, ale kdybychom se nesetkali s úspěchem, můžeme si díky léčbě bradavic na obličeji pomocí banánové slupky vytvořit alespoň originální módní doplněk.

Jedna rada na závěr – nesnažme se zbavit bradavic manuálně na improvizovaném operačním sále doma v obýváku  – dloubáním nebo vyřezáváním si můžeme přivodit mnohem větší problémy než je jedna nenápadná bradavice. Takže nechme bradavice Harrymu Potterovi a zbavme se jich jednou provždy, také příroda je prý mocná čarodějka!

Prevence bradavic

Někdo na bradavice bohužel trpí, jiní je mají jen díky své neopatrnosti. Jak se jim tedy co nejlépe vyhnout?

Nejrychlejší cesta k tomu, aby byla bradavice na vašich nohou stálým pasažérem, je, projít se bosky po veřejném koupališti či sprchách, raději tedy používejte na takovýchto místech koupací či sprchovací boty.

Důležitá je také hygiena a pravidelná desinfekce obuvi a punčoch, abyste předešli zbytečnému šíření bakterií. Pokud již bradavici máte, snažte se po dobu léčby vyhnout veřejným koupalištím a sprchám, abyste tak nenakazili i ostatní lidi. Samy víte, jak je to nepříjemné, tak nemusíme trápit i ostatní.

Babské rady na léčení bradavic

Nejznámější babskou radou je česnek naložený v octu. Stačí česnek nakrájet na kolečka, vložit do skleničky a zalít octem. Uzavřené nechte asi týden louhovat. Pak stačí jen každý večer přiložit kolečko česneku na bradavici, zavázat a nechat působit přes noc. Tato metoda prý skutečně zabírá, jen musíte vytrvat.

Dalším babským receptem, jak se zbavit bradavic, je šťáva z vlaštovičníku, je však velice agresivní, a proto bychom s ní měli nakládat s rozumem. Méně účinná, ale za to šetrnější, je šťáva z citronu.

Pomoc odborníků

Zmražování bradavice

Léčba bradavic je většinou zdlouhavá, proto bychom neměli otálet a jít se poradit s kožním lékařem. Existuje mnoho lékařských technik, které vás mohou bradavic zbavit téměř okamžitě.

Účinky kryoterapie pomáhají na bradavice či revma. Zkuste léčbu chladem

Jedna z nejznámějších terapií je tzv. kryoterapie, laicky řečeno jde o zmrazení bradavice tekutým dusíkem. Zmrazování je krátkodobě bolestivé, nemusíte se však obávat, bradavice mají po této terapii tendenci ustupovat a u menších bradavic není ani potřeba terapii opakovat.

Chirurgické vynětí bradavice

Další možností je chirurgický zákrok, takto se odstraňují bradavice většího rozsahu a provádí se většinou v místní narkóze. Menší bradavice lze vyoperovat tzv. ostrou lžičkou.

Použití kyseliny salycilové

Některé druhy bradavic však lze odstranit pouze tzv. konzervativní léčbou, k tomu se využívá kyselina salycilová, po její aplikaci zrohovatělé bradavice změknou a jsou bezbolestně odstraňovány skalpelem.

Genitální bradavice: “Mám je, proboha, co mám dělat?”

Imunita

Někdy vám však bude pomocníkem váš imunitní systém, občas si s bradavicemi poradí sám a může se stát, že léčebné zásahy nebudou potřeba. Kožního lékaře byste však měla navštívit pokaždé. Pokud začnete s léčbou včas, nemusíte pak bojovat s několika dalšími bradavicemi. Tak neotálejte a rychle vše vyřešte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se zbavit bradavic pomocí bylinek a domácích prostředků