Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Vyrobte si tinkturu z vlaštovičníku na bradavice. S rostlinou pracujte ale opatrně!

Vlaštovičník je známá bylinka, která roste podél kamenných zídek, hradů a plotů. Poznáme ji podle charakteristických žlutých květů a toho, že po utržení listů rostlina roní žluté mléko. Právě vlaštovičníkové mléko se tradičně používalo v lidové medicíně při léčbě bradavic. Ale pozor, vlaštovičník je jedovatý! Jak nejlépe využít jeho léčebné účinky a na co dávat pozor?

Kde roste vlaštovičník?

Vlaštovičník se začíná zelenat v průběhu dubna na svých typických místech podél zdí a plotů, případně také v okolí zřícenin hradů či lesních potůčků. Kvete od května do září, poté se z květů stávají podlouhlé černé tobolky plné semen, které vypadají jako drápy. Vlaštovičník po utržení listů, stonků a květů vypouští žlutou tekutinu, která je jedovatá – stejně jako celá rostlina.

Všestranné účinky řepíku. K čemu sloužil našim předkům?

Vlaštovičník a jeho léčebné účinky

Vlaštovičník obsahuje spoustu dráždivých alkaloidů, proto se nedoporučuje užívat ho vnitřně. Působí sedativně, analgeticky a spasmolyticky. Povzbuzuje činnost žlučníku, uvolňuje hladké svalstvo a odstraňuje silné křečovité bolesti. Využívá se například při žlučníkovém záchvatu, a to v podobě tinktury či čaje (nebo případně homeopatického léku). Působí i proti silnému, křečovitému a dráždivému kašli. Má rovněž přirozené antibiotické účinky a hubí spoustu bakterií a parazitů.

Vlaštovičník se údajně zkoumal také v souvislosti s léčbou rakoviny a víme, že byl v minulosti ceněn pro své magické účinky. Nejvíce se vlaštovičník uplatňuje při léčbě bradavic a kožních výrůstků či nádorů.

Nežádoucí účinky vlaštovičníku

Mléko z vlaštovičníku se dříve používalo na bradavice, ale je s ním možné poleptat pokožku a podráždit sliznice nebo oči, proto není takovéto používání úplně bezpečné. I když se jedovatost vlaštovičníku někdy přeceňuje, lepší je neužívat ho vnitřně a opatrně manipulovat s rostlinou a s dráždivým žlutým mlékem, které může také vyvolat alergii nebo výsev puchýřů na kůži.

Samozřejmostí je vlaštovičník držet co nejdál od dětí. Není vhodný ani pro těhotné a kojící ženy.

3 způsoby jak léčit bradavice na nohou

Vlaštovičníková tinktura a k čemu slouží

Vlaštovičník nemá smysl sbírat a sušit, je dost vlhký a snadno plesniví, nepříjemně zapáchá. Dá se jen použít jako tinktura, která se vyrábí macerováním různých částí rostliny v lihu.  Může jít jak o listy a květy, tak také semenné tobolky. Tuto tinkturu však rozhodně neužívejte vnitřně, ale měla by sloužit k potírání bradavic. Potřebovat budete líh a uzavíratelnou sklenici, v níž necháte vlaštovičník pár týdnů macerovat na slunci.

Pokud chcete vyzkoušet sílu vlaštovičníku, raději dejte na doporučení zkušeného a uznávaného bylináře, který vám poradí, jak vlaštovičník užívat tak, abyste si neublížili.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vyrobte si tinkturu z vlaštovičníku na bradavice. S rostlinou pracujte ale opatrně!