Menu
WomanOnly
Sex

Smutek a deprese po sexu? Neuvěřitelné, ale je to tak!

Taťána Kročková

Taťána Kročková

22. 11. 2019

Těžko si představit, že by někdo mohl mít depresi po tak úžasném zážitku, jakým bývá orgasmus. Ovšem uspokojení se nedostaví vždy a není pravda, že by sex byl pokaždé tak dobrý, jak bychom si přáli. Proč se nám ale někdy stává, že cítíme rozčarování, smutek nebo čiré zoufalství i po skvělém milování? Příčin může být více…

Sex jako sport? A co když to nejde…

Výhodu mají bezesporu ti, kteří dokáží oddělit své fyzické potřeby od citové stránky. Tělo se nasytí, srdce není bolavé a ani duše nezůstane prázdná. Tohle je ale čirá utopie. Nejsme přece stroje. Ten, kdo si to myslí, stejně časem pochopí, že asi něco dělal špatně. Právě po sexu s člověkem, kterého nemilujeme, může nastat pocit smutku, vnitřní prázdnoty či deprese. Dalším důvodem může být třeba i vynucený sex, anebo sex, ke kterému jsme vlastně svolili z nějakého rozumového důvodu, byť by při něm došlo k orgasmu. My však niterně vůbec nemusíme být s touto situací srovnaní a můžeme cítit něco zcela jiného.

Smutek, výčitky a prázdnotu můžeme cítit po styku s člověkem, který je nám nepříjemný. Proto, že jsme to udělali ze zištných důvodů, byli jsme k tomu přinuceni, milujeme někoho zcela jiného, anebo jde o sex na rozloučenou a svůj objekt lásky či touhy už nikdy neuvidíme.

To všechno mohou být důvody duševně neuspokojivého sexu, k nimž dochází tehdy, když nejsme v souladu sami se sebou a neděláme to, co doopravdy niterně chceme. Naše bytostné já uvnitř křičí, protože ho nikdo neposlouchal. A to už vůbec nemluvíme o znásilnění, sexuálním zneužívání a podobně. Nyní jde především o následek uspokojivého sexu, který nás nezklamal po fyzické stránce. Ovšem, když tělo není v souladu s duší, pouhé fyzické uspokojení nám nestačí.

Psychosomatická mapa strachů odhalí příčinu vašich nemocí

Deprese po orgasmu při odlišné sexuální orientaci

Ano, i po orgasmu můžeme mít depresi. “Skutečně jsem zažila podivný vnitřní smutek, nebo dá se říci i vztek, po téměř každém sexu s manželem, přestože byl pro mě uspokojivý a svého muže mám ráda. Stále jsem nerozuměla tomu, co se se mnou děje. Pochopila jsem to až ve chvíli, kdy jsem se jednou na sobotní zábavě opila s kamarádkou a ona mě náhle začala líbat. Tehdy jsem zapochybovala o své sexuální orientaci, protože jsem si dokázala představit sex se ženou ve všech možných polohách. A pak se mi o tom zdálo i ve snech.

Uvědomila jsem si, že se při sexu s mužem cítím niterně pokořená, což mě naopak paradoxně sexuálně vzrušovalo. Má duše ale toužila po svobodě. Nejsem si jistá, nakolik jsem niterně odmítala své ženství a pasivní ženskou roli při sexu, ale při milování se svou budoucí přítelkyní, ke kterému o nějakou dobu později došlo, jsem všechno pochopila. Po sexu se ženou jsem totiž žádný smutek ani niterné nenaplnění necítila,” svěřuje se čtyřiadvacetiletá studentka Ilona.

Smutek po sexu s nevěrnou ženou

Za depresí po orgasmu nemusí stát pouze odlišná sexuální orientace. Mirek nemohl dlouho své ženě odpustit nevěru. Z jednoho úletu nakonec bylo nevěr několik. Po každém sexu s Martinou se cítil čím dál tím hůř, ačkoli byl sexuálně vydrážděný čím dál tím více. Vůbec to nechápal a velmi se tím trápil. Oči mu otevřela další nevěra a věta vyřčena v hádce manželkou na jeho adresu: “Tebe to snad vzrušuje!” V tu chvíli si uvědomil, že i když svou ženu nenávidí za to, že ho neustále podvádí, paradoxně ho to velice vzrušuje.

U Mirka tedy docházelo po každém sexu k vnitřnímu konfliktu, kdy po velkém vzrušení a uspokojivém orgasmu na obou stranách pociťoval velký smutek z toho, že kdesi uvnitř sám sebe své ženě nikdy neodpustil. Každá její další nevěra ho nutila k tomu uvědomovat si, jak moc je neschopný milenec, když mu tohle žena dělá, a to jej čím dál tím více vzrušovalo. Jejich vztah ale nakonec stejně nevydržel, situace byla nadále neúnosná.

Stále myslím na bývalého

Vlaďka se stále nemohla smířit s rozchodem s otcem svého dítěte. I po dvou letech, kdy již měla nový vztah, na něj stále myslela a ve snech se jí o něm zdávalo. Každé milování s novým přítelem prožívala naplno, ale po sexu pokaždé plakala. Radim si myslel, že je to jen uvolnění emocí po silném orgasmu. Vlaďka však věděla své. Cítila nevýslovnou lítost, že vedle ní neleží Radovan – biologický otec jejího syna. “Myslela jsem, že si zvyknu. Radima jsem měla ráda, byl na mě moc hodný a v posteli nám to klapalo. Ale on prostě nebyl Radovan…”

Pár se na čas rozešel a Vlaďka mezitím vystřídala další muže, kteří jí do života nic hezkého nepřinesli. Po čase se vrátila k Radimovi a smutek po sexu se skutečně vytratil. Zdá se, že Vlaďka byla vyléčena. Dokonce si i pořídili společné dítě – narodila se jim holčička.

Mateřství nebo kariéra?

“Moje dívka byla po každém sexu divná. Moc jsem tomu nerozuměl. Orgasmus určitě nepředstírala a hodně jsme si to oba užívali. Ubezpečovala mě, jak moc mě miluje. Přede mnou ještě žádnou vážnou známost neměla, končila zrovna vysokou školu a chystala se otevřít si advokátní praxi. Pravdu jsem pochopil dříve než ona. Vůbec si totiž neuvědomovala, jak moc se bojí toho, že by se mnou mohla otěhotnět. I když se jí milování líbilo, pokaždé v ní rostla obava, že ještě není na dítě připravená. Chtěla si napřed vybudovat kariéru a bála se, že by jí to mohlo něco narušit, navíc byla i pod tlakem rodičů.

Bál jsem se, že asi nejsem ten vhodný partner, když se mnou nechce mít dítě, ale snažil jsem se respektovat její pocity. Mrzelo mě, že je pořád v takovém napětí a milování se mnou si nedokáže naplno užít. Hormonální antikoncepci brala jen chvíli, ale při jejím užívání už neměla chuť na sex vůbec, navíc začala mluvit o tom, jak je to pro ženy škodlivé. Nakonec jsme se stejně rozešli – dala přednost kariéře, a se mnou, obyčejným ajťákem, už zřejmě nechtěla ztrácet čas,” vypráví svůj příběh Robert.

Vnitřní konflikty dokáží rozvrátit i zdravou osobnost

Jak na smutek po sexu? Dělejte jen to, co doopravdy dělat chcete, a s tím, s kým chcete! A pozor na vnitřní konflikty! Dokáží rozvrátit i zcela zdravou osobnost. Každý občas někdy zažil, že srdce chtělo něco jiného než rozum. Po celistvosti bažíme všichni, ale ne vždy se nám to daří. Raději než nevhodného partnera, volte někoho, s kým vám bude doopravdy dobře, a to nejen v posteli. Srovnejte si priority a jděte do sebe. Za vším stojí nějaká příčina, a pokud cítíte po milování s vysněným partnerem vnitřní prázdnotu, je třeba se jí podívat na zoubek!

Neváhejte požádat o pomoc i sexuologa nebo psychoterapeuta, od toho tady přece pro nás jsou! Vzhledem k tomu, že sex tvoří podstatnou část našeho života a patří mezi vysoce preferované priority, je potřeba mít zcela jasno ve svých sexuálních potřebách a snažit se o to, aby bylo naše tělo s duší zajedno. Jinak z toho můžeme třeba i onemocnět. Víme, že psychosomatika dělá své…

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Smutek a deprese po sexu? Neuvěřitelné, ale je to tak!