Menu
WomanOnly
Domácnost

Smutnice patří mezi obávané škůdce pokojovek. Poradíme, jak se jich zbavit

Pokojové rostliny ohrožují různé druhy škůdců, ačkoliv se může zdát, že parazité se vyskytují spíše v zahradách. Mezi rozšířené škůdce pokojovek patří například smutnice, jejichž larvy dokážou zlikvidovat celou rostlinu. Jak smutnice rozpoznat a pomocí jakých prostředků se jich zbavit?

Co jsou smutnice?

Smutnice jsou drobné mušky šedočerné barvy. Mají průhledná křídla, dlouhé nohy a dlouhá tykadla, proto mohou připomínat malé komáry. Měří přibližně 1,5 až 3 mm a jsou tedy zhruba stejně velké jako octomilky.

Rostlinám škodí pouze v larválním stadiu, dospělci sami o sobě žádné nebezpečí nepředstavují. Potíž je v tom, že jakmile si všimnete smutnic poletujících kolem rostliny, bývá většinou pozdě – kořeny jsou již nějakou dobu požírány larvami a neustále se líhnou larvy nové. V takovém případě je potřeba zakročit co nejrychleji, jinak hrozí, že pokojovka zahyne.

Ideální je rostlinu pravidelně kontrolovat, aby se na případné napadení smutnicemi přišlo co nejdříve. Existují různé prostředky, které si s těmito škůdci poměrně jednoduše poradí. Samozřejmě však platí, že čím více smutnic je, tím obtížněji se jich zbavuje.

Třásněnky: Drobní, ale nebezpeční škůdci pokojovek i zahradních rostlin

Jak se smutnice dostanou do bytu?

Larvy smutnic se nacházejí v substrátu. Buď si je tedy doneseme společně s rostlinou v květináči, nebo v balené zemině. Smutnice pro přežití potřebují dostatek vlhkosti, proto se jim daří na pravidelně zalívaných a rosených rostlinách. V suchu larvy umírají. Kromě vlhkosti smutnicím vyhovuje také velký podíl organických složek v substrátu.

Jak smutnice škodí rostlinám?

Larvy smutnic ožírají kořeny, čímž rostlině škodí. Pokud proti nim nezakročíme zavčasu, hrozí, že rostlinu kompletně zlikvidují. Boj se smutnicemi je proto nutné zahájit co možná nejdříve. Největší hrozbou jsou pro sazenice, které mají jen pár jemných kořínků.

Pro člověka smutnice nijak nebezpečné nejsou. Stejně jako jiný drobný hmyz, který se zdržuje v bytě, však mohou být značně otravné.

Svilušky jsou nenasytní škůdci rostlin. Jak je hubit a mohou pokousat i vás?

Jak poznat, že rostlinu napadly smutnice?

Napadení smutnicemi se na rostlině projeví podobně jako například hniloba kořenů. Často tedy dochází ke žloutnutí či opadávání listů a někdy se také může zastavit růst rostliny. Při závažnějším přemnožení rostlina začne postupně uvadat a následně hynout.

Jak se smutnic zbavit?

Jakmile zjistíte, že vaši rostlinu napadly smutnice, omezte zálivku na minimum. Smutnice k životu potřebují vlhko a při jeho absenci umírají. Poté je na řadě použití jednoho z prostředků, které smutnice spolehlivě zlikvidují. Může se jednat o parazitické hlístice, které jsou v boji proti smutnicím nejúčinnější, octový postřik, chemický postřik, lepivé pasti či hypermangan. Do jisté míry může pomoci také prohřátí a vysušení substrátu.

Pro rostliny pěstované v interiéru jsou vhodné netoxické přípravky. Chemické pesticidy doporučujeme užít pouze v krajním případě.

Žluté lepivé pasti

Dospělé smutnice přitahuje žlutá barva, proto se doporučuje do blízkosti rostliny umístit žluté lepivé pasti. Samy o sobě však nestačí, jelikož je nutné se zbavit také larev žijících v substrátu.

Parazitické hlístice na smutnice

Zřejmě nejúčinnější způsob, jak se zbavit smutnic, je vysazení parazitických hlístic zvaných Steinernema feltiae. Tyto drobné hlístice na larvách smutnic parazitují a nakonec je do jedné vyhubí. Jedná se o velice účinnou a zároveň šetrnou metodu, kterou lze bez obav využít i v interiéru.

Parazitické hlístice se prodávají jako preparát, který se přidává do zálivky. Pro co nejlepší výsledky je potřeba udržovat v bytě teplotu v rozmezí 15 až 25 °C.

8 tipů na výrobu domácích postřiků proti škůdcům. Pomožte své zahradě ekologicky

Jablečný ocet na smutnice

S dospělci si může poradit také doma vyrobený postřik z jablečného octa. Smíchejte zhruba jeden díl octa s čtyřmi díly vody, pár kapkami mýdla či prostředku na nádobí, nalijte do misky a tu dejte do blízkosti rostliny. Po pár dnech octovou směs vylijte a vyrobte čerstvou.

Prohřátí substrátu

Jelikož se smutnicím daří ve vlhkém prostředí, doporučuje se substrát prohřát a vysušit, což lze provést například v troubě. Tato metoda však kromě smutnic zahubí také užitečné mikroorganismy a navíc nemusí být stoprocentně účinná. Larvy se totiž nacházejí i na koříncích a postupem času se smutnice opět rozšíří.

Hypermangan na smutnice

Někteří pěstitelé pokojových rostlin doporučují vyzkoušet slabý roztok hypermanganu. Ideální je hypermangan rozmíchat v dostatečném množství vody, aby směs byla pouze lehce růžová. Poté ji stačí nalít na substrát. Hypermangan by se však měl používat s mírou, jelikož k rostlinám není nejšetrnější.

Chemický postřik na smutnice

Chemické postřiky jsou nejúčinnější na dospělé smutnice. Jejich užití v interiéru však není vhodné, protože jsou toxické. Z tohoto důvodu je lepší zvolit jiné metody.

Pokud se přece jen rozhodnete pro chemický pesticid, je nutné dodržet jistá opatření. Předně je potřeba použít ochranu dýchacích cest, ideálně respirátor. Zadruhé je po ošetření rostliny nutné pořádně vyvětrat. Mějte na paměti, že tyto postřiky mají negativní vliv nejen na vaše zdraví, ale také na zdraví domácích mazlíčků.

Pisivky nejsou nebezpečné, jejich výskyt ovšem značí plíseň v bytě

Existuje prevence před smutnicemi?

Smutnice si domů přineseme v substrátu, proto jejich výskytu prakticky nelze zabránit. Určitě se však vyplatí volit dostatečně kvalitní zeminu namísto nejlevnějších variant.

Také je vhodné nechat substrát před použitím pořádně vyschnout, jelikož larvy smutnic jsou schopny přežít pouze ve vlhkém prostředí.

Další možností je již zmíněné prohřátí substrátu v troubě, které je před vysazením rostliny velmi účinné. Připravte se však na to, že zahřátý substrát bude poměrně výrazně zapáchat.

Zdroje: almanac.com, rhs.org.uk, pasti.cz, zahrada-centrum.cz

Ohodnoťte tento článek:
2,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Smutnice patří mezi obávané škůdce pokojovek. Poradíme, jak se jich zbavit