Menu
WomanOnly
Domácnost

Třásněnky: Drobní, ale nebezpeční škůdci pokojovek i zahradních rostlin

Třásněnky jsou škůdci rostlin, stejně jako o něco známější mšice nebo molice. Napadají velké množství rostlinných druhů a ohrožují jak zahradní, tak pokojové rostliny. Není zas tak složité se jich zbavit, alespoň pokud s jejich likvidací začnete včas. Jak třásněnky rozpoznat a jaké preparáty je spolehlivě zahubí?

Jak poznat, že rostlinu napadly třásněnky?

Pojmem třásněnky se označují zástupci řádu třásnokřídlí (Thysanoptera), který zahrnuje několik set druhů. Tito drobní a nenápadní škůdci se usidlují na venkovních i pokojových rostlinách a sají jejich šťávu. Navíc mohou přenášet virová onemocnění rostlin, především těch okrasných. Velmi jim vyhovují podmínky v bytech, kde bývá teplý a suchý vzduch. Jako vhodná prevence proti třásněnkám se tedy nabízí pravidelné rosení.

Mezi typické projevy třásněnek patří drobné černé tečky na listech, světlé mapy a také různé deformace výhonků, které jsou způsobeny toxiny obsaženými v jejich slinách. Na základě zmíněných černých teček (trusu) lze třásněnky odlišit od roztočů. Při vážném napadení může dojít k uschnutí všech listů a následnému úhynu celé rostliny. Třásněnky mohou mít až 15 generací ročně, proto je vhodné s jejich likvidací začít co možná nejdříve.

Z pokojovek třásněnky odstraníte relativně snadno, horší je to v případě, že napadnou například rostliny na skalce. Zahrádkáři je mnohdy zaměňují za různé choroby a s jejich hubením kvůli tomu začnou příliš pozdě. Situaci komplikuje fakt, že není jednoduché třásněnky okem zpozorovat. Pokud tedy máte podezření, že by na některé z vašich rostlin mohly parazitovat, je nejjednodušší vzít čistý papír, položit ho pod rostlinu a rostlinou zatřást.

Begonie jako pokojovka i zahradní rostlina. Jak ji vypěstovat krok za krokem?

Kromě toho, že se třásněnky vyskytují na pokojových i zahradních rostlinách, se mohou objevit i na zazimovaných hlízách, na kterých přečkají zimu. Rovněž nemusí parazitovat výhradně na listech, ale mohou napadnout i květy. To má pak za následek neplodnost rostliny.

Většina druhů třásněnek má dlouhá křídla, která jsou zakončena „třásněmi“, odtud také jejich jméno. Nejsou však příliš dobří letci a venku se pohybují spíše pomocí větru. Tělo je ploché a štíhlé a může mít hnědou, černou, šedou i žlutou barvu.

Jaké rostliny napadají nejčastěji?

V tomto ohledu nejsou třásněnky vůbec vybíravé. Řadí se mezi škůdce zeleniny, okrasných o pokojových rostlin a dokonce i zemědělských plodin. Mohou se tedy objevit jak na zahradě, tak v bytě. Často bývají zmiňovány v souvislosti s begóniemi, fíkusy, dracénami či například růžemi. Stejně tak se třásněnky vyskytují na monsterách, rajčatech či pokojových palmách.

Jak se třásněnek zbavit?

Existuje několik možností, jak se tohoto drobného škůdce zbavit. Důležitý je včasný zásah, abyste zabránili dalšímu množení. První pomoc je jednoduchá – napadenou rostlinu osprchujte, popřípadě pořádně zalijte přes listy. Třásněnky nemají rády vodu a sprcha tak představuje účinné řešení. Zhruba po pěti dnech bude nutné proceduru zopakovat, aby se zničili i nově vylíhlí jedinci.

Když jsou třásněnky přemnožené, obyčejná voda už bohužel nepomůže. Na pomoc si vezměte insekticid ze specializovaného obchodu a také lepivé pasti. Třásněnky přitahují výrazné odstíny, pasti v modré či žluté barvě by tedy měly fungovat. Třásněnek vás samy o sobě nezbaví, pomohou vám však zjistit, zda se podařilo všechny jedince vyhubit. Třásněnky se dokážou dobře schovat, proto buďte při aplikaci insekticidu skutečně důkladní. Zhruba za pět až sedm dní bude nutné aplikaci zopakovat.

Pokud zpozorujete třásněnky na zahradě, je vedle výše zmíněného namístě také radikálnější řešení. Jakmile se totiž výrazně přemnoží a napadnou více rostlin, je těžké se jich zbavit. Ihned ostříhejte postižené listy a v případě silného napadení se zbavte celé rostliny, aby se zabránilo dalšímu šíření.

Nenáročné pokojové rostliny. Které čistí vzduch a udělají parádu?

Domácí postřik na třásněnky

Další možností je domácí postřik na třásněnky, vyrobený z teplé vody a draselného mýdla (cca 100 g mýdla na 500 ml vody). Mýdlo nastrouhejte a rozmíchejte ve vodě. Nechte směs vychladnout a pak ji pomocí rozprašovače nastříkejte na celou rostlinu. Lze použít i obyčejné mýdlo smíchané s vodou ve stejném poměru, s největší pravděpodobností však bude méně účinné.

Pokud máte nimbový olej, neváhejte do roztoku zhruba čtyři lžíce přidat. Funguje jako přírodní insekticid a dokáže vyhubit také případné plísně.

Prevence proti třásněnkám

Obecně platí, že třásněnkám se daří především tam, kde roste hodně plevele. Ten je často jejich domovinou, ze které se poté přemístí na okrasné rostliny či zeleninu. Udržujte tedy své záhonky pokud možno bez plevele. Také na zahradě nenechávejte ořezané listy a další rostlinný odpad, který představuje ideální prostředí pro larvy třásněnek.

Jako prevence funguje také zalévání proudem vody, v případě pokojových rostlin pravidelné rosení.

Jak vyrobit přírodní hnojivo pro pokojové rostliny? Z banánové slupky!

Může vás třásněnka pokousat?

Třásněnky představují hrozbu pouze pro naše rostliny. Nesají krev a většina druhů nekouše. Nicméně i v případě, že by vás třásněnka kousla, byste to s největší pravděpodobností ani nezaznamenali. Třásněnky také nepřenášejí nemoci a proto pro člověka nejsou nebezpečné.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Třásněnky: Drobní, ale nebezpeční škůdci pokojovek i zahradních rostlin