Menu
WomanOnly

SOS: Co dělat, když mě tchyně nemá ráda? Jak si věci vyříkat

Co dělat, když mě tchyně nemá ráda? Otázka, kterou si pokládá téměř každá druhá žena. Jak si s tchyní promluvit a kdy do toho zatáhnout manžela?

Možná už i vám vaše kamarádka vyprávěla nad skleničkou vína, jak těžké to se svou tchyní má. Možná jste vy sama tou, kterou nemá matka vašeho muže v oblibě a dává vám to najevo v každém slově i gestu. Pokud špatný vztah mezi tchyní a snachou neberete jako nutné klišé a není vám jedno, že jste na ostří nože, jednejte.

Partnera do toho nezatahujte

„Tak ty se mě tedy nezastaneš?“ Udeřit takto na svého manžela, dát mu nůž na krk a dožadovat se zastání je cesta do pekla jak pro vaše manželství, tak i pro jeho vztah s matkou. Uvědomte si, že konkurovat ženě, která o něj pečovala ještě před vámi, a hlavně má-li s ní i teď dobré vztahy, je sobecké a pravděpodobně se setkáte s nepochopením.

Ať už chcete nebo ne, budete si muset s tchyní promluvit sama. Takže raději než zastání hledejte u partnera pochopení a radu. Svou matku zná a nejspíše bude vědět, jak s ní mluvit. Může vám dát na celou situaci úplně jiný náhled a vám se pak bude na konverzaci s tchyní lépe připravovat.

Jak si promluvit s tchyní

Mnoho lidí vám sice řekne, že se pouštíte do předem prohraného boje, ale nevzdávejte to. Pokud neznáte důvod, proč vás tchyně nemá ráda, může jím být právě ten, že se se mnou necháte zametat. Ženy jsou velmi teritoriální, když dojde na muže, které milují a hlavně, když jde o syny. Pokud projevíte nebojácnost a dáte tchyni najevo, že se nedáte, možná si uvědomí, že zašla dál, než je zdrávo.

Přítel je mamánek. Co dělat, když je muž závislý na matce

S tchyní dejte řeč nejlépe na nějaké neutrální půdě, například v kavárně. V prvé řadě se nesnažte mít nijak navrch, respektuje její pozici v rodině a také s ní tak mluvte. Projevte zájem o to rozlousknout co stojí za jejími nesympatiemi a navrhnout řešení, které pomůže ke zlepšení situace a bude vyhovovat vám oběma. Možná zjistíte, že jí vadila jen taková banalita jako frekvence vídání vnoučat nebo to, že jí sama od sebe někam jen tak nepozvete. Zkrátka věci, které lze racionálně a bez problémů vyřešit.

Vnoučata nesmí být zbraň

Konverzace nikam nevede? Zkuste zapojit trochu psychologie. Pokud už máte děti, naznačte, že i pro jejich budoucí vztahy s potenciální tchyní/tchánem chcete mít dobrý příklad v rodině. Zdá se celá situace stále bezvýchodná? Nezbývá, než přijmout skutečnost, že jste pro to udělala maximum a problém je skutečně jen v tchyni.

O podobnou diskuzi s tchyní se pokusila i Helena, ale k ničemu to nebylo. Ve snaze mít nad tchyní moc jí naznačila, že pokud útoky na její osobu neustanou, bude vídat vnoučata méně. „Dnes už vím, že jsem přestřelila, ale tehdy mě to stálo manželství,“ říká.

Skrytá nenávist ze strany tchyně

Když vás tchyně nemá ráda, je to samozřejmě nepříjemné. Na druhou stranu ale víte, na čem jste a můžete se s tím nějak vypořádat a přizpůsobit se tomu. Jenže jsou i takové tchyně, které si hrají na svatoušky a za vašimi zády vás pomlouvají, kde se dá. Takovou zkušenost má například Petra, která se na jedné internetové diskuzi podělila o nepříjemné zjištění.

„Celé 3 roky jsme měly s tchyní krásný vztah. Dokonce jsme spolu občas zašly do divadla. Pak se ke mě od jedné její kolegyně doneslo, že mě celé ty roky pomlouvala na sociálních sítích a stěžovala si na mě,“ popisuje Petra začátky velkého odhalení. „Dokonce mi ukázala její příspěvky na Facebooku,“ což byl pro Petru dostačující důkaz, že nejde jen o pomluvy nepřející kolegyně.

Když nenávist tchyně ovlivňuje vnoučata

Petra ale není jediná, kdo celé roky nevěděl, jaká její tchyně ve skutečnosti je. Svým příběhem přispěla také Hana, jejíž tchyně do celé situace zatáhla i vnuka. „Jednou jsem svému třináctiletému synovi zakázala televizi kvůli špatným známkám. Samozřejmě se urazil a dodal, že má babička pravdu, že jsem pěkná kráva.

Samozřejmě po tolika letech, kdy nám vnuka ochotně hlídala, pekla nám a oslovovala mě Haničko, to byl šok. Zkoušela jsem si se svou tchyní promluvit a vyšlo najevo, že tchyně mě nemá ráda a nikdy neměla. Jen předstírala kvůli synovi.“

Když vám tchyně dělá naschvály

Snaha namluvit vašemu muži nevěru, zasahování do výchovy dětí nebo vaší dovolené, kritika vašeho zaměstnání, slídění v telefonu zatímco jste vedle v místnosti… Jedna věc je, když vás tchyně prostě nemusí, ale snese vás aspoň kvůli synovi a vnoučatům, druhá věc je, když vám tchyně dělá ze života doslova peklo.

„Tchyně mě nemá ráda už celých 7 let. Řekla, že jsem kariéristka, která jí nedá vnoučata. Nedávno mi začala podsouvat dětské oblečení, knihy o dětech… Extrém byl, když mi v kabelce vyměnila antikoncepční pilulky za prášky na alergii – jen proto, abych konečně otěhotněla,“ Markéty zkušenost s problémovou tchyní se může zdát až šílená, ale tchyně jsou schopné zajít mnohem dál.

„Má tchyně na mě nasadila detektiva, aby mi prokázala neexistující nevěru. Když jí to nevyšlo, najala si placeného „herce“, do kterého jsem se měla zamilovat. Nosil mi kytky, psal mi vzkazy, volal mi po večerech domů. Tchyně málem dosáhla svého, ale manžel zjistil pravdu. Tchyně teď jezdí jen o svátcích a narozeninách kvůli vnukovi.“

Jak se tomu postavit?

V případě, kdy vám tchyně dělá naschvály za účelem rozvodu, už to není jen problém mezi vámi a jí. Její činy se najednou dotýkají celé rodiny. O to více musíte udělat pro to, aby nedosáhla svého a její „řádění“ skončilo. Pokud to vidí i vás muž, není nic snazšího, než si společně sednout a promluvit si. Určete si hranice, nastavte si pravidla a dejte jí ultimatum. Bojujete tady přeci také za svou rodinu.

Nová v rodině: Tchyně mě nemá ráda

Ještě jste ani nestačila otevřít pusu a vaše nová či potenciální tchyně vás nemá ráda? Dejte tomu čas, musí vás nejdřív poznat a otestovat. Nedůvěřivé pohledy a vyptávání nebo naopak nezájem jsou součástí každého seznamovacího rituálu mezi tchyní a snachou. Rozhodně se, ve snaze zalíbit se tchyni, nepokoušejte o následující:

  • přílišné podlézání skrze přehnané chválení oběda, synových kvalit apod.
  • rozebírání rodinných problémů – jejich i vašich
  • porovnávání partnera s vašimi ex
  • chlubení se vašimi úspěchy, drahou dovolenou apod.
  • plánování vzdálené partnerské budoucnosti
  • zamítavému postoji vůči rodičovství

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

SOS: Co dělat, když mě tchyně nemá ráda? Jak si věci vyříkat