Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Sportovní výživa: Vyvážená strava je pro sportovní výkony nezbytná

Ať už jste závodní sportovec, hrajete rekreační sport nebo cvičíte jógu, není pochyb o tom, že fyzická aktivita má mnoho zdravotních výhod. Pokud jde o maximalizaci tréninku nebo zlepšení sportovního výkonu, výživa a fyzická aktivita jdou ruku v ruce.

Základní živiny

Správná výživa je nezbytná pro maximální sportovní výkon. Bez dostatečného množství sacharidů, bílkovin a tuků se během tréninku můžete cítit pomalí a unavení nebo mít hlad. I když často uvažujeme o zdravotních přínosech výživy a fyzické aktivity odděleně, existují důkazy, že propojení zdravé výživy a fyzické aktivity přináší větší přínosy než zaměření na jedno nebo druhé. Konzumace dostatečného množství makroživin zajišťuje dostatek energie a optimální výkon.

Vitamíny a minerály

Kromě základních živin je důležité zaměřit se i na vitamíny a minerály. Tyto mikroživiny patří k základním složkám lidské stravy a podílejí se na fungování celého těla. Věděli jste, že jedním tréninkem můžete spotřebovat celou doporučenou dávku vitamínů a minerálů? Antioxidanty jako vitamín C, vitamín E a beta-karoten chrání buňky před oxidačním stresem a podílejí se i na kvalitě sportovního výkonu. Vitamíny skupiny B se podílejí na tvorbě energie a metabolismu aminokyselin. Multivitamín Reflex Nexgen Pro poskytne všechny potřebné mikroživiny.

Skladba jídelníčku

Abyste měli dostatek energie pro cvičení, je klíčové najít rovnováhu makroživin. Sportovní výživa musí obsahovat dostatečné množství sacharidů, bílkovin i tuků.

  • Sacharidy nám dodávají energii, kterou potřebujeme – ať už během tréninku, či běžně během dne.
  • Bílkoviny jsou klíčové pro budování svalů, lepší a rychlejší regeneraci těla. Mimo jiné nás udržují déle sytými.
  • Tuky jsou zdrojem energie a také jsou nezbytné pro syntézu hormonů, podílejí se na imunitních funkcích organismu a na správném vstřebávání vitamínů A, D, E, a K.

Zdravá strava a aktivní životní styl jsou úzce spojeny. Abyste mohli podávat ty nejlepší výkony, je třeba tělo zásobit kvalitním palivem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Sportovní výživa: Vyvážená strava je pro sportovní výkony nezbytná