×
WomanOnly

Sprcha každý den a horká voda. Jaké jsou nejčastější mýty o osobní hygieně

Sprchování každý den

Sprchování dnes není jen otázkou hygieny a péče o zdraví, v útulně vybavené koupelně jde také o rychlý a snadno dostupný způsob odreagování. Během teplého počasí letních dní tak není divu, že lidé volí sprchu jako osvěžení nejen těla, ale i mysli, a to často i několikrát denně. Jakých je pět nejčastějších mýtů a faktů kolem této prospěšné a zároveň příjemné činnosti? Přinášíme vám přehled toho, co je při sprchování vhodné a čeho se naopak vyvarovat.

Mýtus č. 1: Sprchovat se musíme každý den

Jde o velmi rozšířený omyl, který ale není zrovna prospěšný pro naše zdraví. Dermatologové se obecně shodují, že sprcha bohatě stačí jednou za dva dny. Během ostatních dnů poslouží pouze rychlá hygiena, ke které skvěle poslouží například bidet. Ten se stává součástí domácností čím dál častěji. Uvažujete-li nad rekonstrukcí koupelny, či dokonce plánujete stavět, zvažte i vy pořízení tohoto zařízení.

Mýtus č. 2: Po sprše je potřeba se utřít do sucha

Další hygienický návyk řady lidí, který ale pokožce spíše škodí, než prospívá. Trocha kapek vody na těle po sprše vůbec nevadí. Naopak! Voda rychle uschne i bez pomoci ručníku. „Natřete-li navíc ještě vlhkou pokožku pleťovým krémem či mlékem, krásně vodu na pleti ‚uzamkne’ a ta pak vydrží déle hydratovaná,“ vysvětluje Bohumil Ždichynec, uznávaný lékař celostní medicíny. „Osuškou proto stačí tělo pouze jemně otřít, není třeba vydrhnout do sucha,“ dodává.

Mýtus č. 3: Sprcha je výrazně úspornější proti vaně plné vody

Záleží ovšem na tom, kolik času ve sprše trávíte. Pokud preferujete rychlou, pětiminutovou sprchu za použití úsporné hlavice, zvládnete se osprchovat už třiceti litry vody. Což je oproti vaně, která obvykle pojme mezi 100 a 200 litry vody, úspora poměrně výrazná. Jste-li milovníkem dlouhých sprch, vězte, že už po dvaceti minutách sprchování s běžnou, neúspornou hlavicí objem spotřebované vody v plné vaně spolehlivě překonáte.

Mýtus č. 4: Vana je lepší investicí, lze se v ní koupat i sprchovat

Z krátkodobého hlediska jde o pravdivé tvrzení. Sprcha se však může stát proti vaně finanční úsporou do budoucna, jak se člověku s přibývajícím věkem snižují pohybové schopnosti. „Myslet na budoucnost vlastního zdraví se vyplatí už v mladém věku. Řada lidí v dnešní době upravuje koupelny svých rodičů i prarodičů, kde vysoké vany nahrazují sprchovými kouty se sedátky, a především se sníženým vstupem, bez vaničky. Jde o takzvané walk-in sprchy, které volně splývají s okolní místností,“ vysvětluje Martin Jurkovič, projektový manažer společnosti Alcaplast. „Tento typ sprchy proto doporučujeme při rekonstrukci koupelny i mladým lidem, předejdou tak investicím do úprav, až je zdraví začne samo vyžadovat. I nízká vanička totiž může starším lidem velmi ztěžovat vstup do sprchového koutu,“ podotýká.

Mýtus č. 5: Horká sprcha je skvělým způsobem, jak se odreagovat

Teplá voda má blahodárné účinky na mysl i tělo, nic se však nemá přehánět. Zatímco příjemně teplá sprcha po náročném dni skutečně uleví svalům, pokožce, a nakonec i hlavě od celodenního stresu, příliš horká voda může napáchat více škody než užitku. „Zejména naše pokožka trpí, horká sprcha ji totiž zbavuje přirozeného ochranného filmu, a kůže se tak stává citlivější. Trpíte-li na suchou pleť či v horším případě ekzémy, horké sprchy se vyvarujte,“ podotýká lékař Bohumil Ždichynec. „Pánové by se navíc měli obloukem vyhnout i pravidelné vaně plné horké vody. Má totiž výrazný negativní vliv na jejich potenci a plodnost,“ uzavírá.15 Komentáře Sprcha každý den a horká voda. Jaké jsou nejčastější mýty o osobní hygieně

 1. Sprchuji se podle potřeby.Horší je to s nemocnými lidmi,kteří jsou upoutání na lůžko třeba i jeden rok.S dodržováním hygieny je to složité.Umývám je jen namočenou žíněnkou,hlava je velký problém.V tomto je dobrá rada nad zlato.
  helena

 2. Tak řekl bych, že se jedná o dost hloupé rady. V terénu je zkrátka špína a ikdyž človk nemusí nutně konat manuální prái, tak stejně bude mít špinavé a zpocené veškeré části těla. takže opravdu není skvělé si lehnout špinavý. Vypadá to, že tito lékaři asi zkrátka jsou profesně deformováni. Rozhodně není zdravé na sobě špínu pnechávat, ikdyž ji nevidíme. Takže takové rady mohou poskytovat leda tak málo chytrým.

 3. nedokážu si představit, že večer lezu do čisté voňavé peřiny upocená, ulepená a o intimní hygieně nemluvě, teda fuj, bych ani neusnula , tohle dokáže opravdu jen prase, natož představa ke zvracení pokud by chtěl pár mít intimní hrátky, no kdo tohle vymýšlí teda….dost nechutný

 4. Jestli to mělo být míněno jako provokace,tak ano.V opačném případě nechápu,co je to zase za nesmysly.
  Právem patříme jako národ mezi smraďochy…

 5. Sprchujte se dle potřeby, každý to máme jinak, nelze toto zevšeobecňovat na nějaké obden. Obličej, intimní partie a nohy si zaslouží denní očistu.

 6. Myslím, že není potřeba s tou vodou tolik šetřit. My se doma koupáme dle chuti a potřeby, většinou sprcha, rádi si napustíme vanu a strávíme v ní společně několik příjemných chvil. A k nedostatku vody v našich krajích? Lidičky pojďme sázet stromy Ty nám aspoň trochu pomohou.

 7. sprchuji se denne.Studenou vodou.Vlasy vlažnou.Máme sprchovej kout.Vanu taky, do té jen když jsem promrzla, nebo mám pocit že jsem nastydlá.

 8. Někdy se mi při nákupech nebo cestování v MHD jeví,že by spousta lidí měla tu sprchu používat denně…
  A dobré mýdlo a následně antiperspirant…

 9. Jsou asi i vany, které pojmou až 100-200 litrů vody, ale při naplnění až po okraj. Člověku stačí tolik vody, jako je objem jeho těla, což je při normální konstituci 60-80 dm3 Zkusili jste někdy vstoupit do plné vany?

 10. sprchuju se tak často,jak chci,kupříkladu tenhle měsíc se mi eště nechtělo.a vodou by se mělo šetřit

 11. Nedovedu si dost dobře představit, že bych nezačala nový den sprchou a taky den sprchou neukončila. V létě se sprchuji častěji vlažnou nebo studenopu vodou, osvěží to. Není nic horšího, než když je člověk ulepený a zpocený.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*