Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Staňte se léčivou čarodějkou aneb bylinky proti zánětům!

Vsaďte na rostlinky, které pomáhají už po tisíciletí. Naše babičky na ně nedaly dopustit, tak proč se nenechat unést trochou nostalgie a nevyzkoušet léčbu bez polykání pilulek? Ano řeč je o bylinkách!

 

Jaro už je v plném proudu, a tak nám spolu se sluníčkem a rozkvetlými loukami přichází také dobrá nálada. Při deštivých dnech na nás ale přeci jenom může skočit jarní únava, nebo nějaká ta chřipka. Samozřejmě, že moderní medicína poskytuje léky nepřeberného množství a druhů, ale zkoušeli jste někdy otestovat některé ze zaručených babských rad?

Měsíček lékařský

Jednou z nejvšestrannějších protizánětlivých bylinek je Měsíček lékařský. Výhodou této krásné žluté rostlinky je, že při pěstování na zahrádce vypadá skvěle a po sklizení má hojné využití. Čaj z Měsíčku lékařského je přírodní antibiotikum a působí tak proti většině virů, bakterií a kvasinkám. V této formě působí také jako antioxidant a pročišťuje tak celé tělo!

Naopak krémy a masti jsou vhodné na velké množství kožních onemocnění. Pomáhají při léčbě popálenin, špatně se  hojících jizev, kožních zánětů,  křečových žil a mnoha dalších onemocnění.

Bříza bílá

U Břízy bělokoré se využívají hlavně listy, pupeny a míza. Používá se při zánětlivých onemocněních dutiny ústní. Listy zalijeme studenou vodou a 8 minut necháme povařit a je hotovo! Tímto rychlým a jednoduchým odvarem kloktáme ústa dokud nepříjemné příznaky nevymizí.

Jako čaj má bříza močopudné účinky, proto pomáhá při zánětech močových cest, ledvinových kamenech  a zánětech ledvin. Čaj ovšem pomáhá také proti vypadávání vlasů a akné. V neposlední řadě je kůra břízy prospěšná při kloubních onemocněních.

Brusnice borůvka

Pro milovníky lesních plodů máme dobré zprávy! Ano i borůvka má léčivé účinky a to jak její plody, tak její listy. Nejčastěji se používá proti zánětech v ústech, doporučuje se ale také proti angíně nebo proti zánětu žaludku či slinivky.

Heřmánek pravý

Tato bylinkářská klasika by samozřejmě neměla být opomenuta. Heřmánek má nejen protizánětlivé účinky, ale také zklidňuje pokožku a zvyšuje imunitu. Heřmánek má jednu malou nevýhodu, nepůsobí totiž jako prevence. Je to taková bylinka rychlého nasazení, pokud již nemoc propukla. Zato působí proti obrovské škále nemocí.

Pomáhá na příklad při zánětech pochvy i konečníku, potížemi se sliznicemi očí a nosu, zánětech pokožky, ale také při nachlazeních a chřipkách

Brusnice brusinka

Je obecně známo, že brusinka působí velmi pozitivně při léčbě zánětů močových cest a zánětech ledvin. Na tom se schoduje i většina lékařů a tak se brusinka dostala do popředí v oblasti medicíny.

Květ lípy

Lipové květy sbíraly snad všechny naše babička a věděly proč. Působí protizánětlivě a zklidňuje podrážděné sliznice. Je tak vhodná pro léčbu kašle, zánětu průdušek i rýmy.

Máta

Většina z nás si při slově máta vybaví Mojito – osvěžující letní drink, do kterého se máta přidává. Máta má ale využití i coby bylinka. Má osvěžující, protizánětlivé účinky a velmi dobře působí i proti bolesti! Navíc nám může pomoci i střevních potížích nebo nadýmání

Mateřídouška

Mateřídouška je méně známou protizánětlivou bylinou, ovšem pokud ji přiložíte ve formě obkladu k hnisavé ráně, budete mile překvapeni jejími zázračnými účinky!

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Staňte se léčivou čarodějkou aneb bylinky proti zánětům!