Menu
WomanOnly
Rodina

Štěpánka (17): Máma čeká v 46 letech dítě. Je trapná

Pokud se žena rozhodne mít dítě, ovlivní to nejen ji a jejího partnera, ale také další členy domácnosti, zejména starší sourozence miminka. Jen o pár let starší děti většinou projevují žárlivost, více starší děti pak rády pomáhají a těší se. Ale co puberťáci a dospívající? Když Lenka rodině oznámila, že čekají další přírůstek, její dcera Štěpánka to nevzala úplně dobře a hodně poukazovala na to, jak se cítí. Podle ní je její máma trapná a nezodpovědná, protože v 46 letech by už klidně mohla být babičkou.

Hlavně že mě poučovala o antikoncepci

Moje máma mě nepřestává udivovat. Hlavně že se pečlivě starala o moji sexuální výchovu a udílela mi svoje rady, o které jsem ani nestála. A sama si nedala pozor. Brzy mi bude osmnáct, mám staršího bratra, který studuje vysokou a ještě mladšího bratra, který chodí do páté třídy. Máma má už tři děti, takže člověk by řekl, že to už stačí. Kdo si myslíte, že se jim o to dítě bude starat, když už rodiče budou staří a vyčerpaní? No samozřejmě já!

Někdy před třemi roky mi promlouvala do duše a poučovala mě, jak se chránit před těhotenstvím a pohlavními nemocemi. Když jsem začala chodit s Pavlem, varovala mě před hormonální antikoncepcí, že prý je škodlivá. Já už si o tom ledacos přečetla a prášky brát nechci. Vím, že ani ona je nikdy nebrala. Navíc máma za poslední dobu se svými kamarádkami řešila akorát tak přechod.

My používáme s Pájou kondom a dáváme si pozor. Často přespávám u nich doma. Příští rok chci zvládnout maturitu, a kdybych klidně už do dvou let otěhotněla a měla s Pájou miminko, vůbec by mi to nevadilo. Lepší dříve než později. Jenomže máma, ta mi to teď pěkně zavařila! Nakonec se místo vlastní rodiny budu starat o svého sourozence!

O mámu se bojím, je to nezodpovědné

Já mám ráda děti, netvrdím, že ne. Budu s nimi i pracovat, chodím na střední pedagogickou školu a chci být vychovatelka v mateřské škole. Pokud bude třeba, dodělám si i výšku, ale zatím o tom neuvažuji a ráda bych měla brzy svoje děti a velkou rodinu. Nechci dlouho čekat, dobře vím, jaká rizika v pozdním těhotenství existují, všechno jsme se učili ve škole. O mámu se bojím, a o to její nenarozené dítě taky. Myslím si, že to s tátou asi neměli zrovna v plánu a chápu, že si nechce miminko nechat vzít, ale i tak je to docela na pováženou.
Babičku z toho málem klepla pepka.

Bráchové jsou v pohodě, jak jinak taky. Jsou to kluci a ti se o to mimino starat nebudou. Já už plánovala mít svůj život a hned po maturitě jsem se chtěla úplně odstěhovat k Pájovi. On bydlí ve velkém domě jen s mámou a měli bychom tam dostatek soukromí, navíc to tam mám blízko na praxi i do práce. Chodím teď na brigádu do jedné kavárny, kde vypomáhám v obsluze. Takhle ale opravdu nevím. Máma určitě bude potřebovat pomoc. Ona si myslela, že už je v přechodu, a pak najednou zjistila, že je v šestém týdnu!

Místo vnoučete bude vozit v kočárku vlastní dítě

Před nedávnem si nechala odrůst vlasy, že už je bude mít přirozeně šedivé. Je to teď moderní. Nedovedu si představit nic více cool, než šedovlásku s bubnem nebo s kočárkem. Táta byl z toho taky dost rozhozený, letos oslaví padesátku. Je šílené, že když bude mámě šedesát, budou mít teprve třináctileté děcko. A kdyby se našim nedejbože něco stalo, budu to já, kdo se o svého nejmladšího sourozence bude muset postarat. Cítím se trochu zrazená a hlavně je to pro mě určitá velká zodpovědnost a omezení, které vnímám. Vím, že mě o to nikdo nežádal, ale já to tak cítím.

Říkám si jen, hlavně aby všechno dobře dopadlo a mámě se narodilo zdravé dítě, a aby i ona sama všechno v pohodě zvládla. Myslím si, že nic není důležitější než tohle! Sousedka už měla řeči, pomalu se to mezi lidmi rozneslo, však už to jde taky na mámě vidět. Někteří se usmívají a blahopřejí, ale já si tak říkám, co si beztak doopravdy myslí. Někteří naši sousedi jsou neskuteční pokrytci. A vzdálenější známí si zase budou myslet, až potkají mámu s kočárkem, že to je moje. Když mě potkají spolužáci a kamarádi s kočárem, budu teda fakt jasná, to bude ale legrace…

Tak uvidíme, jak to všechno dopadne. Máma bude pomalu slavná jako nějaká celebrita, ty přece rodí tak pozdě. Ještě že naši mají dost peněz a zázemí. A abych řekla pravdu, raději bych sestru a už se na ni docela těším. Bráchy už mám dva, takže by to chtělo posílit tu ženskou linii.

Poznámka redakce: jména osob v příběhu byla na požádání změněná.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Štěpánka (17): Máma čeká v 46 letech dítě. Je trapná