Menu
WomanOnly
Psychologie

Syndrom Petra Pana aneb co dělat, když chlapec nevyroste v muže

Možná jste se dosud nesetkali s označením syndrom Petra Pana, ale dobře znáte muže, kteří tak nějak nedospěli a zůstali navzdory svému věku malými chlapci. Mohou to být nezralí muži, věční puberťáci, roztomilí hošíci a mamánci, kteří si nedokázali zařídit vlastní život a využívají plné pohostinnosti svých matek ještě dlouho po třicítce. Mnohé ženy by velice odradilo, kdyby se jejich přítel choval jako dítě ještě ve čtyřiceti, ale jiné si v opečovávání “nedospělých chlapců” docela libují. Co tento syndrom přesněji označuje a co je pro takového nedospělého muže typické? Dá se to změnit?

Digitální nomádi a muži, kteří si nechávají přifukovat rty

Jaký je vlastně dnešní muž? Má vůbec nějakou šanci dospět a stát se skutečným mužem? Na jedné straně stojí představy a očekávání, na straně druhé realita. Autorka článku o syndromu Petra Pana pro pánský časopis Lui.cz uvádí, že někteří odborníci přirovnávají novodobé “Petry Pany” k digitálním nomádům, kteří jsou na volné noze a pracují online odkudkoliv se jim zlíbí. Ale třeba také k mužům posedlým svým vzhledem a dokonalou image. Za “Petry Pany” ale můžeme považovat i muže, kteří podstupují spoustu plastických operací a neřeší gender, nechávají si přifukovat rty a zvětšovat poprsí.

Přítel je mamánek. Co dělat, když je muž závislý na matce

Mamánci a ajťáci, kteří tráví čas v jiném světě

Pak to mohou být i takzvaní mamánci a ajťáci, kteří se nechávají obsluhou mámou, jež jim zajišťuje jídlo a čisté oblečení, zatímco oni sami bývají ponoření do světa počítačových her nebo internetové pornografie. V neposlední řadě to mohou být nezbední hošíci, kteří jsou rádi single nebo mají povrchní krátkodobé vztahy a odmítají převzít zodpovědnost za své chování či za založení případné rodiny.

Kdo je Petr Pan a jak přesně definovat tento syndrom?

Jak přesně definovat syndrom Petra Pana a odkud tento termín pochází? Kořeny spadají do roku 1911, kdy vyšel román J. M. Barrieho s názvem Peter a Wendy. Pojednává o chlapci, který nikdy nevyroste. Syndrom Petra Pana zahrnuje nevyspělost a bezstarostnost. Postrádá emocionální a finanční zodpovědnost. Současný název či psychologickou škatulku pak ozřejmil psychoterapeut Dr. Dan Kiley ve své knize Syndrom Petra Pana: Muži, kteří nikdy nevyrostli z roku 1983. Na tuto knihu také navázala další autorova kniha Wendino dilema z roku 1984. Zaujmout vás může i perlička, že sám doktor Kiley později přiznal, že i on je takový “Peter Pan”.

Animus a anima. Jak zvládnout svou mužskou a ženskou stránku?

Stojí za vším strach z dospělosti?

Není to však žádné uznané duševní onemocnění, pouze psychologický termín. Jedním z nepříjemných uvědomění osob, které tento syndrom mají (a mohou to být v menší míře také ženy), je to, že je velmi obtížné dospět v tomto světě a převzít zodpovědnost. To všechno provází strach z dospělosti, ze závazků, z převzetí zodpovědnosti. Je mnohem pohodlnější a radostnější zůstat ve skrytu duše malým, bezstarostným a opečovávaným dítětem, za které se vždy postaví někdo moudrý, zkušený, rozumný a zralý, který dokáže pomoci, tedy rodič.

Jak se projevuje nezralost a touha zůstat navždy dítětem?

Takové “Petry Pany” možná poznáte podle toho, že se stále chovají nerozumně. Utrácejí peníze, chtějí si užívat, neumí se rozhodovat a být zodpovědní za své chování. Často střídají nálady, jsou velmi emotivní a zranitelní. Vykazují slabost a rádi se opírají o druhé. Neuklízejí po sobě, věří v to, že to vždy udělá někdo jiný. Nedokončují započaté projekty. Prokrastinují v práci. Vždy se pro něco nadchnou a pak jako dítě odloží hračku a najdou si novou. Totéž se děje v partnerských vztazích. Nedaří se jim najít stabilní práci, neznají své cíle. Mohou podléhat různým špatným vlivům a závislostem, například hraní automatů, drogám, alkoholu a podobně.

Vnitřní dítě v nás zůstává navždy. Ne vždy se cítí šťastné, proto mu musíme pomoct

Často doufají, že se o ně postará někdo jiný. Veškerou vinu svalují na druhé. Unikají zodpovědnosti nebo ji přehazují na někoho jiného. Dospělost a povinnosti berou jako obrovskou životní tíhu, která je zatěžuje. Bývají to však velmi charismatické, kreativní a hravé osobnosti, které si dokáží velmi snadno získat svoje okolí.

Syndrom Petra Pana se někdy pojí s narcismem

Někdy se také syndrom Petra Pana pojí s narcismem, což z dotyčného dělá nesnesitelného a sebestředného ignoranta, který se zajímá jen o své blaho, pohodlí a naplnění svých vlastních potřeb. Musí být neustále ceněn a chválen, čímž si kompenzuje například komplexy méněcennosti či různé frustrace z dětství. U těchto lidí se objevuje jasný nedostatek empatie. Mezi takové narcistní Petry Pany psychologové zařadili například také Adolfa Hitlera nebo Michaela Jacksona, který byl vyloženě ukázkovým “Petrem Panem”.

Wendy syndrom obohacuje syndrom Petra Pana o starostlivou partnerku

Syndrom Petra Pana se více spojuje s muži, a to už i vzhledem k tomu, že tento výzkum doktora Kinleyho byl prováděn v 80. letech, kdy byly více upevněny genderové role než dnes. Podle provedené studie z roku 2010 se ale s tímto syndromem setkáváme také u žen.
U nezralých žen ale nelze používat obdobu tohoto syndromu s označením Wendy syndrom. Tento pojem naopak označuje takové ženy či partnerky, které poskytují nezralýcm “Petrům Panům” ochranitelskou náruč a patřičnou oporu. Často tyto ženy trpí rovněž spasitelským syndromem a mají dispozice k sebeobětování.

Zároveň Wendy syndrom poukazuje na ženy, které jsou skutečně závislé na svém partnerovi a ony samy si často neuvědoměle ze svého partnera dělají “Petra Pana” a připoutávají jej k sobě jako dítě závislé na matce. Je tam samozřejmě i zpětná vazba.

Jak žít s narcisem. Občas je lepší včas utéct, a to hodně daleko

Mohou za to rodiče?

Velký vliv na rozvoj syndromu Petra Pana má přístup rodičů. Zejména příliš ochranitelští rodiče, kteří v podstatě neumožní svým dětem dospět nebo ženy matky, které se stylizují do role Wendy ve vztahu k synovi, tomu moc nepomáhají. Svůj vliv může mít i liberální výchova bez stanovení hranic a bez poskytnutí dostatečné rodičovské opory, kterou tak dítě může podvědomě celý život hledat. Na druhou stranu zase pokud rodiče nevedou své děti k samostatnosti a zajišťují jim neustálé pohodlí a žehlí za ně veškeré průšvihy, pak se dítě nenaučí převzetí zodpovědnosti za své činy.

Nepříznivá ekonomická situace tomu neprospívá

Dalším současným celospolečenským problémem může být nepříznivá ekonomická situace a čím dál tím větší problém uživit sebe i rodinu, najít si odpovídající práci a naplnit očekávání společnosti na určitý výkon. To může být pro některé citlivé mladé lidi demotivující a tak raději zůstávají finančně závislí na rodičích, pokud mají tuto možnost.

Odkud pramení mesiášský komplex a jak nás potřeba pomáhat může ohrožovat?

Pomůže psychoterapie?

Existuje náprava? Ano, určitě existuje, ale není to snadná cesta. Pokud si člověk uvědomí, že je takový Petr Pan a přeje si to změnit, musí na sobě hodně pracovat a ledacos změnit. Pomoct může i zkušený psychoterapeut.

Zdroje: cs.sainte-anastasie.org, zdravezdravi.cz, novinky.cz, lui.cz, wikipedia, Peter Pan Syndrome: When People Just Can’t Grow Up, Overprotecting parents can lead children to develop ‚Peter Pan Syndrome‘

Ohodnoťte tento článek:
2,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Syndrom Petra Pana aneb co dělat, když chlapec nevyroste v muže