Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Tik v oku – někdy pomůže i maličkost, jindy může jít o vážný příznak

Petr Gorás

Petr Gorás

6. 12. 2021

S cukáním víčka se v životě setká prakticky každý z nás a většinou nejde o nic vážného. Častější výskyt tiků oka už ale může být docela nepříjemná záležitost, která si žádá naši pozornost. Za příčinu lze většinou identifikovat stres či nevhodnou životosprávu. Podívejme se proto v tomhle článku na nejčastější příčiny tiků a rychlá řešení, jak se této nepříjemnosti co nejrychleji zbavit.

Hlavní příčinou bývá stres

Neustálá napjatost, nedostatek odpočinku, litry kafe na povzbuzení, neustálé koukání do obrazovky počítače – tak mohou vypadat typické předpoklady pro cukání víčka. Je to bludný kruh stresu, do které může někdy v životě spadnout takřka kdokoli s kancelářskou prací či na homeoffice. Problémy spojené se stresem by vydaly na dlouhatánský seznam všemožných zdravotních a psychosomatických problémů a tik v oku by figuroval hned někde na začátku.

Řešení? Zbavit se stresu, samozřejmě. Málokdy však člověk může jen tak vystoupit z koloběhu nekonečných povinností a strastí. Někdy však může stačit i jen malá změna některých zvyků a návyků, případně i doplnění živin, abychom se tiků zbavili.

Únava a nedostatek spánku

Stalo se dnes podivným trendem se předhánět v tom, kdo toho dokáže méně naspat a o to více pracovat. Některé profese se zase bohužel musí s pravidelným spánkem rozloučit už ze své podstaty. Pokud to je pro vás aspoň nějak možné, dopřejte si kvalitní spánek. Případně i malé zdřímnutí přes den může hodně pomoct. Tik v oku totiž může být prvním varováním, že takhle vaše tělo nemůže fungovat navždy.

Jak na podrážděné oči. Triky a bylinky, které pomohou při dlouhém sledování monitoru

Hořčík jako první pomoc

Typickými příznaky nedostatku hořčíku bývá svalové vypětí a křeče obecně, tím spíše se projeví cukáním jemných víčkových svalů. Nejenže mnohdy ani nepřijímáme dostatek hořčíku přirozeně v naší stravě, ale tento minerál má navíc tendenci se z těla vyplavovat z různých důvodů. Jedním z nich je právě stres – je to začarovaný kruh, kdy fyzický i psychický stres na jednu stranu vyplavuje hořčík, přičemž nedostatek hořčíku vede k ještě většímu stresu. Často tak nezbývá než magnesium doplnit pomocí doplňků stravy, případně se hojně vyskytuje v oříšcích a dýňových semínkách.

Kromě hořčíku může za svalovými záškuby stát také nedostatek vitamínů skupiny B (především B12), vitamínu D a draslíku.

Namáhání očí

Zde se může jednat o různé faktory, při kterých si zátěž očí mnohdy ani neuvědomujeme – řízení auta, čtení, a především pak dlouhé koukání na obrazovku počítače či televize.  Potíž je především v dlouhé nehybnosti očí, respektive v jejich fixaci na jediný objekt. Při všech těchto činnostech je tak třeba si dávat pauzy a procvičovat oční svaly. Můžete například očima v klidu opisovat svislou a vodorovnou osu a písmeno X (provádějte vždy v klidu), občas se podívat z okna do dálky, anebo své oči schovat pár minut do dlaní s lokty opřenými o stůl. Namáhané oči jsou také jednou z častých příčin bolesti hlavy.

Tourettův syndrom. Když vás vaše tělo nutí dělat věci, které nechcete

Suché oči

Tiky mohou způsobovat i suché oči, které se typicky projevují svěděním až pálením. Existuje přitom hodně možných příčin. Mohou to být enviromentální faktory jako je suchý či znečištěný vzduch, vítr, klimatizace, vystavení kouři či dlouhé zírání do obrazovky. Rovněž to může být nežádoucí účinek některých léků či příznak nějaké nemoci. V každém případě mohou pomoci volně prodejné oční kapky či umělé slzy. Kromě toho zvažte, zda máte ve své stravě dostatek vitamínu A, který je důležitý pro zdraví očí (dobrým zdrojem jsou mléčné výrobky, vejce, ryby, a především pak játra).

Kofein, kouření a alkohol

Pokud pijete nadmíru kávy či čaje, pak je dost možná právě to hlavní příčinou tiků. Přemíra kofeinu totiž může nadměrně stimulovat nervový systém, což se projeví svalovými záškuby. Pokud se nechcete kofeinu zcela vzdát, omezte kávu na bezpečné množství, které se odhaduje na 2–4 šálky denně.

Obdobně jako kofein může na nervovou soustavu působit i nikotin. Vedle toho může být problémem i cigaretový kouř dráždící oči, obzvláště v uzavřených kuřárnách. Ale pozor, pokud se rozhodnete skončit se svou závislostí, počítejte s tím, že mezi vedlejší jevy při odvykání mohou paradoxně patřit právě i tiky.

Alkohol může na jednu stranu v rozumném množství snižovat stres, což je žádané. Na druhu stranu ale uvolňuje svaly, včetně těch očních, a může tudíž spouštět škubání víček. Alkohol ve větším množství pak může oči dost dráždit a vysušovat – to zná každý, kdo se po bujarém večírku ráno probudil se zarudlýma a napuchlýma očima. Propitý pátek po dlouhém stresujícím pracovním týdnu tak může být pořádně silný spouštěč tiků.

Vedlejší účinky léků

Cukání víčka může být také nežádoucím efektem některých léčiv. Především se jedná o léky na nemoci a poruchy spojené s mozkem, jako je epilepsie, psychózy, neurózy atp. Používáte-li takové léky, podívejte se na příbalový leták na možné vedlejší účinky, případně se poraďte s lékařem při nejbližší návštěvě.

Roztroušená skleróza. Jak rozpoznat rané příznaky?

Tik v oku a neurologické poruchy

Vedle stresu existují i jiné příčiny samovolného cukání víčka, které jsou však mnohem vzácnější. Jsou to především poruchy mozku a nervové soustavy. Může to být například roztroušená skleróza, pro kterou jsou typické svalové záškuby a třes, zemdlenost a dvojité či rozostřené vidění. Parkinsonova choroba také typicky způsobuje třes, ale i svalovou ztuhlost. Tiky v očích, ale i v jiných částech těla, jsou také typické pro Tourettův syndrom, který je ve všeobecném povědomí znám především jako nutkavé vykřikování nadávek.

Návštěva doktora je vhodná tehdy, jestliže tiky trvají už mnoho týdnů v kuse, pokud se po ticích víčko samovolně zavírá nebo pokud se tiky objeví i na jiných částech obličeje.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Tik v oku – někdy pomůže i maličkost, jindy může jít o vážný příznak