Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Tipy, jak se naučit provaz pozvolna i rychle

Redakce

Redakce

3. 9. 2014

Ať už chcete zapůsobit nebo se to musíte tak jako tak naučit, není to nic, čeho byste se měla bát. Možná se vám zdá, že si ženy musí tam dole něco natrhnout, ale jde jen o pár týdnů pravidelného tréninku a učení.

Nic neodkládejte

Učení provazu není dobré odsouvat, čím jste mladší, je vaše tělo poddajnější a půjde to snáz, nejlepších výsledků dosáhnete, začnete-li s tréninkem před desátým rokem života, ale ani později není vyloučeno, že se jej nenaučíte. V tomto ohledu ale nejsme všichni stejní. Schopnost udělat provaz je dána rozsahem vašich kloubů a protažením svalů. Provaz se začínají učit malé děti právě proto, že jejich kosti jsou měkké a ve vývinu, který se tak přizpůsobuje pohybovým požadavkům. Pokud tedy někdo nemá rozsah kloubů vrozený, má šanci docílit potřebných deformit.

Čím jste starší, musíte víc a víc doufat, že vám klouby provaz nebo rozštěp umožní. Zjistíte to ale jen tehdy, docílíte-li maximálního protažení svalů.

Vše je o protahování

Začínejte tím, že se začnete denně protahovat. Vždy se před protahováním ještě chvilku zahřejte během nebo poskakováním a pusťte se do toho.

Dbejte také na to, že pokud se provaz naučíte, ale přestanete ho dělat, svaly se vám zkrátí a učení začne od začátku. Pokud potřebujete pro svůj trénink ukázku, podívejte se například na toto video:

Bolest

Protahování by mělo být mírně bolestivá, ale každá bolest má své hranice. Pokud to přeženete, můžete si buď sval přímo natrhnout, nebo si vytvořit mikroskopické trhlinky, které se vám pak ozvou při další pohybové aktivitě. Bolí-li vás svaly i druhý den, určitě v intenzitě protahování uberte.

Svalová horečka po cvičení nebo sexu. Proč se nemůžeme ani hnout?

Jak cvičit

Určitě nezapomínejte na symetrii. Každý cvik, který se rozhodnete cvičit, dělejte stejně intenzivně na obě strany. Abyste uměla provaz dobře na obě nohy, musíte mít protažené všechny skupiny svalů, zejména pak ty na přední a zadní straně stehen a bérců.

Mnohem zdravější než klasické pérování je využívání dechu. Dýchejte pomalu a zhluboka a vždy při výdechu se pokuste ještě více protáhnout. Při výdechu totiž dochází k uvolnění svalstva a půjde vám to lépe.

Další možností, ale upozorňujem, že druhý den výrazně bolestivější, je využívání švihu. Stoupněte si například vedle nábytku bokem a švihejte nohou co nejvýš dopředu a dozadu. Nejen že se zlepšíte v provazu, ale i naposilujete svaly na nohou. Také můžete zkusit místo pérování při pokusu dotknout se rukama země se naopak maximálně vytáhnout nahoru a se švihem se prudce pustit dolů. Svaly na vaší zadní straně stehen se opravdu hodně protáhnou.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Tipy, jak se naučit provaz pozvolna i rychle