Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Tipy jak se zbavit ječného zrna a jak mu předcházet

V životě jsou situace, při kterých chce každá žena vypadat dokonale. Ať už vás čeká maturitní večírek, první schůzka, nebo pracovní pohovor, dozajista chcete vypadat neodolatelně. Nervozita však může způsobit, že se vám na očním víčku vytvoří ječné zrno, které vám hyzdí jinak dokonalý obličej. 

Jak ječné zrno vzniká?

Ječné zrno je bakteriální onemocnění, které se může vytvořit jak na horním, tak na dolním očním víčku. Bakterie, jenž způsobují ječné zrno běžně žijí na očním víčku a nepůsobí žádné potíže. Problém nastává, pokud dojde k poranění jemné kůžičky víčka a jestliže se bakterie dostanou do vzniklé ranky. Tak vznikne malý pupínek, který vypadá na první pohled jako akné.

Toto onemocnění postihnout kohokoli, bez rozdílu věku, či pohlaví. Také není pravdivý mýtus, který tvrdí, že ječné zrno vzniká díky nedostatečné hygieně, nedostatku spánku, či špatné výživě. Nemusíte se ani toho, že je ječné zrno infekční nemoc, to je další z mnoha mýtů kolujících mezi lidmi!

Projevy ječného zrna

Prvopočáteční projev ječného zrna je malý bílý pupínek, který však postupem času zčervená a začne být citlivým až bolestivým. To může trvat několik dní, ale poté ječné zrno většinou samo praskne a zahojí se. Ječné zrno umístěné na vnitřní straně víčka může někdy i po odeznění infekce po sobě zanechat malou dutinku vyplněnou tekutinou, kterou je nutné vypustit.

Léčba ječného zrna je velmi snadná!

Ječné zrno v naprosté většině případů pro naše oči nepředstavuje žádné nebezpečí. Proto je možné ho léčit doma a po nějaké době většinou samo odezní. Za několik dní od vzniku ječné zrno samovolně praskne, hnis nahromaděný uvnitř se vyplaví a ranka se poté kompletně zahojí. Pokud ječné zrno přetrvává déle než zhruba týden, vyhledejte lékaře, který vám poradí další postup.

Existují také nejrůznější mastičky určené na léčbu ječného zrna, které obsahují antibiotika, jež si se vším poradí. Tyto masti jsou však dostupné pouze na lékařský předpis, a tak se návštěvě lékaře nevyhnete. V žádném případě se však nesnažte ječné zrno vymáčknout, mohla byste si nevratně poškodit oko!

Snažte se ječnému zrnu předejít

Pokud se chcete vyhnout nepříjemnostem, které jsou spojené s ječným zrnem, potom se mu snažte předejít! Základní prevence ječného zrna spočívá hlavně v pečlivé hygieně. Důležitá je čistota rukou, především pokud používáme kontaktní čočky. Také kosmetika a make-up používaný na oční partie by měly být co nejkvalitnější a zároveň udržované v úzkostlivé čistotě!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Tipy jak se zbavit ječného zrna a jak mu předcházet