Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Ječné zrno v oku nebo na víčku. Co pomáhá podle prababiček?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

2. 10. 2017

Ječné zrno je snad nejčastějším problémem s očními víčky. Přinášíme pár babských triků, jak se nepříjemného pálení a řezání zbavit.

Co je to ječné zrno?

Ječné zrno vzniká, když se jedna z povrchovým žláz umístěných ve víčku ucpe. To způsobí zánět, jež se zpravidla projeví začervenáním, otokem a bolestí na horním či dolním víčku. Přitom máte stále pocit, jakoby vám do oka něco spadlo.

Tvorba ječného zrna se zpočátku ohlašuje bolestí a rudnutím celého víčka. Později, obvykle zhruba po třech dnech, se tyto příznaky začnou koncentrovat pouze do jednoho místa – do bulky, která je zaplněná hnisem. Ta může někdy v celkovém otoku oka zaniknout. Ječné zrno v tomto případě objeví lékař při důkladnějším vyšetření víčka.

Proč vzniká ječné zrno?

Ječné zrno někdy bývá způsobeno špatným stravováním, nedostatkem spánku či vitamínů, častěji je však projevem špatné hygieny. Jeho vznik může rovněž souviset s oslabenou imunitou, například při cukrovce. Jedná se o nakažlivé onemocnění, nemocný by tak například neměl s nikým sdílet ručník.

Léčba ječného zrna

Ječné zrno je sice nepříjemné, ale zpravidla nevyžaduje lékařské ošetření. Bulka po pár dnech sama praskne a zmizí. Jestliže však víčko bolí intenzivně, a to i po dvou týdnech či déle, doporučujeme navštívit lékaře.

Pokud se nevyskytnou komplikace, není tak nutné hned vyrážet do ordinace. Lékař v případě ječného zrna nejčastěji předepisuje antibiotickou mast. Antibiotika byste však neměli užívat častěji, než je potřeba, organismus si proti nim totiž může vytvořit odolnost a ony pak nemusí fungovat při vážnějších problémech. Na ječné zrno tedy nejdřív vyzkoušejte naše babské rady.

Tipy jak se zbavit ječného zrna a jak mu předcházet

Teplý obklad

Nejjednodušší variantou domácí léčby ječného zrna je kapesník či hadřík (případně kus vaty) namočený v teplé vodě a přiložený na postižené víčko. Obklad na oku nechte deset až patnáct minut. Tuto terapii provádějte nejlépe několikrát denně.

Odvar ze světlíku lékařského

Světlík lékařský se díky svým blahodárným účinkům na kůži hojně využívá k léčbě nejrůznějších kožních problémů. Odvar ze světlíku lékařského tak pozitivně působí i na ječné zrno. Stačí, když do odvaru namočíte kapesník a přiložíte na víčko. Opět je dobré postup opakovat párkrát za den. Odvar můžete vylepšit heřmánkem či měsíčkem lékařským.

Brambora a žloutek

Na ječné zrno by vám mohla pomoci i směs z brambory, žloutku a mléka. Bramboru nejprve uvařte, poté ji oloupejte, najemno nakrájejte a nakonec smíchejte se syrovým žloutkem a teplým mlékem. Vzniklou hmotou potřete hadřík, který následně přiložte na bolavé víčko. Proces opakujte nejméně dvakrát denně, a to do doby, kdy již ječné zrno nebude patrné.

Jak na podrážděné oči. Triky a bylinky, které pomohou při dlouhém sledování monitoru

Kvasnice či černý rybíz

Za vznikem ječného zrna někdy stojí nedostatek vitamínu B. Zlepšení se tak může dostavit, pokud budete jíst syrové kvasnice či potraviny, které je obsahují. Doporučuje se také pít čaj z černého rybízu, jehož pět listů necháte vylouhovat v půllitru studené vody po dobu jedné hodiny.

Krupice

Naším posledním tipem s dílny prababiček je krupice. Tu opečte na pánvi, poté ji zabalte do hadříku a aplikujte na víčko. Ječné zrno by mělo ustupovat rychleji.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Ječné zrno v oku nebo na víčku. Co pomáhá podle prababiček?