Menu
WomanOnly
Zahrada

Tis je okrasná dřevina, jejíž jed dokáže zabíjet. Co obnáší jeho pěstování?

Přemýšlíte, jaké dřeviny vysadit do živého plotu či jako solitéry v prostoru zahrady? Jednou z možností jsou tisy, které se řadí k extrémně nenáročným rostlinám. Podívejte se, kdy tisy sázet a jak o ně poté pečovat, aby dobře rostly.

Jedovatý strom, který se dožívá 300 let

Tisy představují rod jehličnatých stromů a keřů, které vynikají svou jedovatostí a dlouhověkostí. Běžně se dožívají 300 let, jsou však zdokumentovány i stromy staré více než 1000 let. Ve volné přírodě se vyskytují v Evropě, Asii a v Severní a Střední Americe. U nás roste pouze tis červený, který se řadí do kategorie silně ohrožených druhů.

Ptáte se, jak tis vypadá? Tisy jsou neopadavé stromy či keře s načervenalou, šupinatou kůrou. Jehlice jsou dlouhé od 1 do 4 cm a jsou uspořádané ve dvou řadách. Jejich barva je tmavě zelená, vespod šedozelená. Tis je dvoudomý, což znamená, že existují samčí a samičí rostliny. Rozlišit je lze například podle květů – samčí květy mají podobu žlutobílých šištic, samičí květy jsou nevýrazné, nejprve zelené a postupně získávají hnědou barvu. Plody jsou tisinky, což jsou černá semena obalená v červených dužnatých váčcích.

Téměř všechny druhy jsou prudce jedovaté, proto je pěstování tisu nutné dobře zvážit, zvláště jedná-li se o zahradu, na níž mají přístup děti či zvířata. Jedovatá je celá část tisu kromě dužiny červených bobulí, kterými jsou obalena semena. Někteří odvážlivci z bobulí připravují džem. Semena jsou však také smrtelně jedovatá a před využitím dužiny se proto musí odstranit.

Fatální může být požití i relativně malého množství jehličí nebo jiné části tisu. Otrava se zpravidla projeví do jedné hodiny, a to následujícími symptomy:

  • zvracení
  • průjem
  • svalový třes
  • potíže s koordinací
  • bušení srdce

V případě podezření na otravu tisem je nutné neprodleně zajistit lékařskou péči. Bohužel neexistuje žádný prostředek, který by otravu dokázal přímo vyléčit. I z tohoto důvodu končí většina případů intoxikace tisem smrtí.

Buxus neboli zimostráz je skvělou volbou na živý plot i topiary

Jaké druhy tisu lze pěstovat?

Rozdělit tisy na jednotlivé druhy je poměrně složité, jelikož jsou si všichni zástupci velmi podobní. Pro jeden druh může rovněž existovat více názvů, což situaci ještě více komplikuje. U nás se nejčastěji pěstuje tis červený, dále hybridní tis prostřední a tis japonský.

Mezi druhy tisu patří například:

  • tis červený
  • tis prostřední
  • tis japonský
  • tis čínský
  • tis mexický
  • tis kanadský
  • tis himalájský

Pěstování tisu

Tisy jsou stálezelené, mrazuvzdorné stromy či keře, které lze pěstovat v živých plotech i jako solitéry či bonsaje. Základem je dobře propustná půda, jelikož v případě přemokření kořenů může docházet k rozvoji houbových chorob. Pokud tuto podmínku splníte, máte v podstatě po starostech. Péče o tisy pak spočívá jen v občasném zalití a stříhání. Podívejte se, jak na to.

Kdy tisy sázet?

Keříky tisů můžete vysadit buď na jaře, až pominou ranní mrazíky, nebo na podzim před tím, než začne opět mrznout. Sázejte do dobře propustné, vlhčí a kypřejší půdy. Tis nemá rád změny stanoviště, proto je vhodné místo pro jeho pěstování dobře promyslet předem.

Jak daleko od sebe tisy sázet?

Plánujete pěstovat tisy v živém plotu? Pak mezi jednotlivými keříky nechávejte rozestupy cca 60 cm. Při sázení tisů do prostoru kolem jednotlivých keříků také nechte dostatek místa, aby se časem mohly rozrůst v košaté keře.

Cesmína – keř pro vánoční dekorace i na živý plot. Jak ji pěstovat?

Jak tis řezat?

Tisy řez snáší velmi dobře a v podstatě je jen na vás, kdy jej provedete. V případě radikálnějšího řezu je dobré počkat na období, kdy nejsou velká horka a kdy příliš neprší. Po ořezání nějaký čas dbejte na pravidelnou zálivku, přilepšit rostlině můžete hnojivem na jehličnany.

Poškozené větve případně odstraňte hned, jak je zpozorujete.

Vzhledem k jedovatosti tisu je více než vhodné provádět řez v rukavicích. U citlivějších jedinců se může objevit alergická kožní reakce, proto není od věci ani ochrana paží dlouhými rukávy. Použité nářadí po provedení řezu opláchněte.

Jak často tisy zalévat?

Tisům vyhovuje mírně vlhká půda, snesou však i krátkodobé přemokření nebo období sucha. Nejdůležitější je, aby se voda nehromadila v místě kořenů, čemuž lze snadno předejít vysazením do dobře propustné půdy.

V prvním roce tis zalévejte jednou týdně, poté ho stačí zalívat pouze v období sucha.

Čím tis hnojit?

Hnojení tisů není nezbytné. Pokud však chcete podpořit jejich dobrý stav, můžete kolem kmene rozprostřít vrstvu mulče nebo kompostu. Rovněž je možné použít hnojivo na jehličnany a dávkovat jej podle instrukcí od výrobce.

7 prudce jedovatých rostlin, které můžete mít na zahradě a ani o tom nevědět!

Jak tis přesadit?

Přesazování tisů není příliš vhodné, jelikož jde o rostliny, které změny stanoviště zrovna nemilují. Pokud však dodržíte určitá pravidla, určitě budou v dobré kondici i po přesazení.

Následkům šoku ze změny stanoviště a narušení kořenů můžete předejít tím, že tis několik dní před přesazením dostatečně zalijete.

Jáma na novém stanovišti musí být dostatečně prostorná (cca 1 m do hloubky a 1 m na šířku). Větve stáhněte provázkem, aby se při přesazování nepoškodily. Kolem hlavního kmene obryjte kruh o průměru alespoň 1 m a keř vykopejte.

Kořeny, které vyčnívají z kořenového balu, ořežte pomocí pilky nebo zastřihněte zahradními nůžkami. Je nutné počítat s tím, že vzrostlý tis může vážit několik set kilogramů. Pro jeho přesazení je tedy potřeba síly několika lidí, v případě velkých keřů a stromů spíše vhodný stroj.

Tis zasaďte do připravené jámy a zasypte zeminou. Hned po přesazení jej zalijte a zálivku opakujte dle potřeby po dobu dalších cca dvou měsíců. Po uplynutí této doby není nutná žádná speciální péče.

Zdroje: thespurce.com, gardenersworld.com, gardenguides.com, csuvth.colostate.edu, wikipedia.org

Ohodnoťte tento článek:
2,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Tis je okrasná dřevina, jejíž jed dokáže zabíjet. Co obnáší jeho pěstování?