Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Tolice vojtěška. Proč se jí říká lucerna a s jakými chorobami dokáže zatočit?

Redakce

Redakce

21. 8. 2021

Vojtěška je oblíbená léčivka, ze které se připravují především vynikající klíčky. Prodává se hlavně pod názvem alfalfa. Co všechno rostlinka obsahuje, jaké má vojtěška účinky a s jakými nemocemi umí zatočit?

Vojtěška setá a její názvy

Tolice setá, vojtěška (Medicago sativa), alfalfa, je bylinka, která pomalu přestává být opomíjena. Její účinky znali již například nejen staří Číňané, ale i Arabové, kteří ji chovali v úctě jako matku všech bylin. Díky velkému množství fosforu v semenech, byla v Polsku pojmenována Abazur, což v překladu znamená „lucerna“.

Fosfor je pro lidské tělo velmi důležitý. Zejména pak pro naše kosti a zuby. Vojtěška též obsahuje spoustu dalších důležitých látek pro naše tělo. Její zpracování není nijak složité a existuje několik způsobů jak tuto rostlinu využít v náš prospěch.

Jetel vojtěška nejen jako krmivo pro zvířata

Vojtěška, jak se jí u nás lidově říká, je obecně známá hlavně jako zemědělská rostlina. Jde o významnou rostlinu, bohatou na bílkoviny. Bývá nejčastější součástí krmiv hlavně pro hospodářská zvířata. V dnešní době se ale pomalu dostává do povědomí lidí díky gastronomii. Důležitou roli hraje především ve vegetariánském, veganském nebo makrobiotickém způsobu stravování.

Slouží předně jako přirozený zdroj vápníku, železa, sodíku, draslíku, hořčíku, křemíku, dále pak  vitamínů A, B, C i K. Obsahuje i osm důležitých esenciálních aminokyselin.

Alfalfa – léčivé účinky

Jaké má vojtěška účinky? Moderní výzkumy ukázaly, že tato pícnina má velmi dobrý vliv na regulaci cholesterolu v krvi a brání jeho ukládání, takže výrazně snižuje riziko srdečních chorob a mozkové mrtvice. Ateroskleróza je považována za civilizační chorobu dnešní doby a tato rostlinka si s ní umí velmi dobře poradit.

Pomocná je i při překyselení organismu, které se může projevovat různými symptomy jako jsou bolesti hlavy, revmatická onemocnění, různé druhy alergií a kožní problémy. Celkově pak umí upravit zažívání. Tolice vojtěška má ale i mnoho dalších pozitivních účinků na naše zdraví. Bezesporu mezi další neméně významné patří hojení ran, oděrek, vředů, otevřených ran a je nám nápomocná v boji se záněty a infekcemi různých původů. Pokud vojtěšku zařadíte do svého jídelníčku, vaše vlasy získají na kvalitě a vyhnete se tak vleklým potížím s močovými cestami.

K mnoha dalším účinkům patří i příznivý vliv na nechutenství, nadýmání, pomáhá při potížích s dnou (snižuje hladinu kyseliny močové), a problémech s prostatou. Ulevuje od bolestivé menstruace. Svoji úlohu plní i u lidí, kteří vykonávají fyzicky náročnou práci nebo pracují na své fyzické kondici v posilovnách a podobně. Vojtěška jim dodá energii a zároveň upraví špatné spánkové návyky. Též je účinná proti bolestem různého původu, nejčastěji pomáhá u kloubních potíží.

Klíčení semínek ve vatě: Vitamíny a minerály na talíři!

Jak naklíčit vojtěšku?

V jaké podobě se vojtěška užívá? Nejlepší a nejvýživnější jsou klíčky, neboť obsahují 40% bílkovin, což dokonale nahradí živočišné potraviny. Semena vojtěšky doporučuji vypěstovat spíše doma, než sbírat na polích, kde je vojtěška chemicky ošetřována.

Postup naklíčení vojtěšky:

Na navlhčenou vatu položte semínka vojtěšky a nechte asi týden v polostínu naklíčit. Je potřeba, aby semínka měla stálou vlhkost. Již po pár dnech lze využít prvních klíčků. Nejlépe chutnají v polévkách, kuskusu, bulguru, rýži. Nebo si na nich můžete pochutnat za studena, v salátech, na pečivu, pomazánkách.

Vojtěška: recepty a tipy na zpracování a přípravu

Čerstvá šťáva z tolice – nejlépe pro tuto přípravu použijeme odšťavňovač, nebo klidně postačí čerstvou nať rozemlít a vymačkat v plátěném ubrousku. K účinkům není potřeba příliš velkého množství (25 až 30 ml)

Prášek z vojtěšky – je o něco snadnější příprava. Stačí kvetoucí bylinnou nať usušit, a usušenou pak rozdrtit na prášek. Uchováme jej ve skleněných nádobách, dobře uzavřených. Ideální je použít polovinu kávové lžičky 2 až 3krát denně.

Vojtěška – kontraindikace

Kdo by neměl vojtěšku užívat? Vojtěška je zcela bezpečná a neměla by nikomu uškodit. Opatrní by ale měli být lidé, kteří užívají léky na srážlivost krve, jako například Warfarin a podobně.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Tolice vojtěška. Proč se jí říká lucerna a s jakými chorobami dokáže zatočit?