Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Toyger je malý tygřík, který si vás omotá kolem prstu

Chovali jste vždycky kočky, milujete je a nedáte dopustit na jejich hravost, nezávislost a roztomilost? Fascinují vás šelmy a rádi byste doma v obýváku měli pořádnou kočku, která vám třeba bude připomínat tygra? Pak je načase pořídit si domácího mazlíčka – kočku toyger, jejíž pruhy na zádech připomínají samotného tygra. Co o tomto plemeni víme?

Původ plemene toyger

Toyger je kočičí plemeno, které vzniklo vyšlechtěním domácích i bengálských mourovatých koček do ideálně pruhované kočičky připomínající tygra. Tvůrcem plemene je Judy Sugdenová, dcera šlechtitelky bengálských koček Jean Mill. Sugdenová začala šlechtit toyger v 80. letech 20. století, kdy si všimla znaků jedné kočky na spáncích obličeje, což u domácích koček není obvyklé. Jako odůvodnění svého počínání při tvorbě malého tygříka tvrdila, že chce lidi inspirovat k ochraně tygrů ve volné přírodě. Základem chovu se stal bengálský kocour „Millwood Rumpled SpotSkin“ a domácí kočka „Scrapmetal“.

V roce 2012 bylo zaznamenáno jen několik chovatelů plemena toyger v Americe, další pak po celém světě. Nárůst byl zaregistrován až po roce 2020, kdy se jen několik málo desítek toygerů rozšířilo na pár stovek.

Kočka ragdoll je něžný obr s „plyšovým“ kožíškem. Proč si (ne)pořídit toto plemeno?

Jak vypadá kočka toyger

Standardy pro plemeno toyger byly stanoveny v roce 2008. Podle nich kočička toyger má oválnou hlavu, zkušenou tlamičku, malé a kulaté uši nasazené v zadní části hlavy, oči umístěné od sebe, obličej, který zepředu vypadá jako obrácený tvar srdce. Tělo kočičky je svalnaté a zbarvením i zdobením srsti připomíná malého tygříka se silnými tlapkami. Kresba na jeho hedvábné srsti bývá pouze hnědá – Brown Tabby Mackerel. Toto kočičí plemeno si můžete pořídit zhruba za 20 až 40 tisíc korun. Dožít se může až šestnácti let.

Povaha kočky toyger

A jakou má kočička toyger povahu? Nesmírně přítulnou, mazlivou a hravou. Toyger kočky jsou hodně inteligentní a zvědavé, potřebuje si hodně hrát. Není to šelma, která by vyžadovala lov a vystrkovala drápky. Také není nutný venkovní výběh, kočička Toyger si vystačí v bytě s dostatečně podnětným prostředím a hračkami. Velice důležité je pro kočku toyger si hrát a mít kolem sebe svou lidskou rodinu. Jenom tak bude spokojená.

Kočky toyger jsou pověstné svou rozpustilostí. Naučit se mohou zhasínat nebo ŕozsvěcovat světlo, splachovat záchod, pouštět vodu, rozmotávají toaletní papír a vůbec dělají nejrůznější domácí lumpárny. Pokud budete chtít vzít kočičku z bytu na procházku do parku, zvládne se naučit chodit na postroji s vodítkem.

Bengálská kočka je temperamentní mazlíček, jehož předkem je divoká leopardí kočka

Toyger a zdraví

Po zdravotní stránce jsou kočky toyger velmi odolné a zdravé. Občas stačí kočičku vykartáčovat, dopřát ji kvalitní krmivo a postarat se o dokonalou péči.

Zdroje: wikipedie, fera24.cz, zoohit.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Toyger je malý tygřík, který si vás omotá kolem prstu