Menu
WomanOnly
Péče o vlasy

Trápí vás kvalita vašich vlasů? Tipy, jak ji zlepšit

Redakce

Redakce

11. 7. 2018

Kvalitu vlasů ovlivňuje stres, nemoci, hormonální změny, metabolické poruchy či dlouhodobého užívání některých léků. Stav vlasů ovlivňuje ve velké míře i kvalita a složení naší stravy. Jaké potraviny zařadit do jídelníčku a jaké možnosti nabízí estetická medicína?

Základem je vyvážená a pestrá strava

Kvalitních a zdravých vlasů je možné dosáhnout vyváženou a pestrou stravou. V jídelníčku by neměly chybět bílkoviny v podobě luštěnin, vajec a ryb. „Pravidelnou konzumací ryb člověk získává omega 3 a 6 mastné kyseliny, které se podílejí na kvalitě a lesku vlasů,“ upřesňuje Monika Bartolomějová, hlavní nutriční specialistka Světa zdraví. Dále je potřeba do jídelníčku zařadit čerstvé ovoce a zeleninu. „Doporučuji převážně listovou zeleninu pro její vysoký obsah železa zajišťující okysličení krve,“ radí nutriční specialistka. V případě nedostatku železa může docházet ke stresové reakci organismu, což způsobuje mimo jiné vypadávání vlasů.

Tip pro doplnění bílkovin: Zkuste změnu a doplňte bílkoviny jiným způsobem než kusem masa. Udělejte si domácí fazolový burger. K jeho výrobě budete potřebovat 1 plechovku červených fazolí, menší cibuli, 1 mrkev, stroužek česneku, cca ½ hrnku ovesných vloček a koření dle chuti (chilli, pepř, sůl). Nakrájenou cibuli, nastrouhanou mrkev a utřený česnek lehce osmažíme na oleji. Přidáme koření. Připravenou směs zpracujeme s fazolemi a vločkami. Ze vzniklé směsi vytvarujeme burgery, které smažíme na pánvi s minimálním množství oleje.

Růst vlasů. Co dělat, když vlasy rostou příliš pomalu?

Vyvarujte se držení jednostranných diet

Důležitý je rovněž dostatečný přísun vitamínů C, E a skupiny B. Z minerálů jsou to hořčík a stopové prvky – například zinek, který zabraňuje řídnutí a vypadávání vlasů. Nejlepším zdrojem zinku jsou živočišné zdroje potravin (ústřice, hovězí maso, játra, vaječný žloutek), ale najdete ho i v rostlinných potravinách (dýňová semínka, nepražené kakao). Před čím nutriční specialistka Bartolomějová důrazně varuje, je držení jednostranných diet s rychlým a výrazným úbytkem na váze: „Tento typ diet může být spouštěčem padání vlasů z nedostatku všech již zmíněných živin.“ Na kvalitě vlasů se pak dále odráží stres a různé nemoci, proto bychom o své zdraví, fyzickou i duševní kondici měli neustále pečovat. Preventivně sami, a pokud je třeba, neváhejte oslovit odborníky, ať už jsou to nutriční specialisté, lékaři nebo jiní odborníci.

Když nic nezabírá, pomůže lékař

Správná životospráva a vitamíny mohou být skvělou prevencí, ale ne vždy dokážou problém s vypadáváním vlasů účinně řešit. V některých případech je nutná hormonální léčba (například problémy se štítnou žlázou, snížení hladiny estrogenu, klimaktérium) nebo jiný druh léčby v závislosti na druhu nemoci (cukrovka, nízký krevní tlak, akutní onemocnění, kožní choroby). Řešením mohou být i různé metody estetické medicíny. „Při hormonálních výkyvech a extrémním vypadávání vlasů je vhodným řešením revitalizační sérum aplikované metodou mezoterapie přímo ke kořínkům vlasů,“ radí Jana Votrubová, dermatovenerologožka kliniky estetické medicíny Esthetic Medical.

Jak uzdravit zničené vlasy? Vyzkoušejte náš recept na olejový zábal

Léčba biostimulačním laserem

Jako doplněk (podpora mezoterapie) se k léčbě nadměrného vypadávání vlasů a stimulace růstu vlasů se často využívá biostimulační laser, který pomocí přesně zacíleného světelného paprsku kožní buňky mobilizuje k zvýšené činnosti a tvorbě kolagenu (lze v tomto místě vynechat, protože o tvorbě kolagenu se pak mluví i níže u plazmaterapie). „Biostimulační laser se kromě léčby vypadávání vlasů využívá k ošetření jizev, zánětlivých procesů na kůži, ke komplexní léčbě akné nebo k regeneraci okysličení pokožky . Ve všech případech je léčba velmi úspěšná, navíc zcela bezpečná a bezbolestná,“ popisuje léčbu laserem dermatovenerologožka Votrubová. Terapie biostimulačním laserem trvá 30 až 60 minut a můžete při ní relaxovat v masážním křesle, což je příjemný bonus.

Přírodní léčba vypadávání vlasů

Pokud si zakládáte na přírodních metodách a chcete, aby vám tělo dlouho sloužilo a odměnilo se vám nejen kvalitní kšticí, ale i zdravou pokožkou, vyzkoušejte 100 % přírodní estetické ošetření – plazma terapii. K ošetření se používá 100 % vlastní biologický materiál, který omlazuje na buněčné úrovni. „Krevní plazma s destičkami obsahuje velké množství růstových faktorů a díky jejich účinku se zlepší vzhled, struktura a pružnost pokožky. Dochází k nárůstu vlasové hmoty, regeneraci tkání a stimulaci tvorby kolagenu,“ doplňuje Votrubová.

Podobný názor na omlazení pomocí vlastní krve má i Miloš Kravciv, dermatolog Lékařského domu Praha 7, kde na oddělení dermatologie provádí omlazení metodou TrayLIFE: „Krevní plazma obsahuje růstové faktory a proteiny, které pokožku regenerují a spustí proces omlazení zcela přirozenou cestou. Nejedná se tedy pouze o vyplnění, ale o hloubkovou rejuvenizaci.“ Z dlouhodobého hlediska plazma terapie dělá pleť odolnější vůči vnějším i vnitřním vlivům.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Trápí vás kvalita vašich vlasů? Tipy, jak ji zlepšit