Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Trápí vás suché oči nejen po ránu? Známe příčiny!

Alena Zelová

Alena Zelová

16. 6. 2014

Oční ordinace navštěvuje čím dál více pacientů, kteří si stěžují na suché oči. Tyto zdravotní problémy jsou následkem časté práce s počítačem, avšak jsou i další aspekty, které způsobují suché oči, které to jsou? Jak se bránit syndromu suchého oka?

Pozor na práci s počítačem!

Nejvíce je syndrom suchého oka spojován s prací na počítači. Během práce na počítači mnohem méně mrkáme, a tak způsobujeme, že naše oko není dostatečně vlhčeno. Také během sledování televize je naše oko vystavováno rizikům spojeným se syndromem suchého oka.

Suché oči způsobuje i nošení kontaktních čoček, suchý vzduch v místnosti (nevhodná je klimatizace, různé ventilátory, topení). Samozřejmě špatný vliv má i vzduch znečištěný prachem nebo kouřem nejen z cigaret.

Svou roli hraje i věk, hormony, užívané léky, nemoci a alergie.

Projevy

 •  Zarudlé oči
 •  Řezání a pálení
 •  Nepříjemný pocit, že máte v oku nějaké smítko
 •  Výtok z očí
 •  Zvýšená citlivost na světlo
 •  Slzení při změnách prostředí a ráno po probuzení
 •  Rozostřené vidění

Mějte oční kapky po ruce!

Pracujete-li často s počítačem nebo v prašném prostředí, měli byste mít vždy po ruce oční kapky, též známé jako „umělé slzy“. Vaše oči jsou ohroženy, proto buďte připraveni a už při sebemenších příznacích použijte kapky a zabraňte rozšíření nemoci.

Trh nabízí řadu kapek. Často mívají krátkou dobu trvanlivosti, zpravidla po otevření byste je měli spotřebovat do tří měsíců, avšak budete-li je poctivě každý den používat, nemusíte se obávat, že je budete vyhazovat.

Snižte rizika vzniku syndromu suchého oka!

 1. Dostatečně mrkejte
 2. Vyhýbejte se místům, kde je suchý vzduch, kouř, prach, přetopeno, klimatizováno. Zabraňte tomu, aby vám vzduch neproudil přímo do očí.
 3. Dostatečně pijte
 4. Noste sluneční brýle. Používejte při práci ochranné brýle.
 5. Máte-li problémy díky kontaktním čočkám, poraďte se s lékařem nebo optikem.
 6. Při užívání počítače udržujte dostatečnou vzdálenost a monitor je níž, než pohled očí.
 7. Nepoužívejte dekorativní kosmetiku nad linii řas až k oku. Řasenky na zvětšení objemu pak mohou způsobit ucpání slzných kanálků. Nezapomínejte se vždy před spaním odlíčit! 

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Trápí vás suché oči nejen po ránu? Známe příčiny!