Trpíte na hemoroidy? Zkuste omezit vysedávání u televize i čtení na WC, doporučují studie
Michaela Šilháčková
8. 2. 2022
Hemoroidy jsou žilní pletence v oblasti konečníku, které má každý. Zároveň se tímto pojmem označuje zdravotní komplikace, jež spočívá ve zvětšení těchto žil. Jedná se o nepříjemné, ale nikoliv životu nebezpečné onemocnění, kterým trpí velká spousta lidí. Někdy hemoroidy zmizí samy, jindy je potřeba zahájit léčbu. Jak a proč hemoroidy vznikají, jak se léčí a co můžeme udělat pro to, abychom rozvoji tohoto onemocnění předešli?
Jak hemoroidy poznat?
Hemoroidy mohou být buď vnitřní, nebo vnější. V obou případech se jedná o zvětšenou žílu v oblasti konečníku, která může činit větší či menší problémy, zároveň se však nemusí projevovat vůbec. Specialista na léčbu hemoroidů z kliniky ATODA Medical MUDr. Pavel Beňo připomíná, že hemoroidy trpí každý druhý třicátník a v podstatě každý člověk starší 40 let. Nejde tedy o nic neobvyklého, čeho by se měl člověk děsit. Léčba hemoroidů bývá velmi úspěšná a také bezbolestná.
Příznaky se liší v závislosti na tom, zda jde o hemoroidy vnější, nebo vnitřní. Vnitřní hemoroidy se často projevují krvácením při stolici, mohou však být zcela bez příznaků. V pokročilejší fázi onemocnění se může stát, že hemoroidy v důsledku tlačení na toaletě přechodně vyhřeznou. Příznakem vnějších hemoroidů bývá bolest, tlak a svědění v oblasti konečníku a rovněž může docházet ke krvácení. Zevní hemoroidy je možné nahmatat a jsou také okem viditelné.
Příznaky vnitřních hemoroidů:
- krev na toaletní papíře
- výhřez při stolici
Příznaky vnějších hemoroidů:
- svědění, bolest a/nebo tlak v konečníku
- okem viditelná bulka u konečníku
- krvácení
S léčbou hemoroidů je vhodné začít co nejdříve, ideálně po konzultaci s lékařem, případně alespoň pomocí volně prodejných prostředků. Návštěva lékaře je namístě vždy, když se objeví krev ve stolici či na toaletním papíře, jelikož krvácení kromě hemoroidů způsobují i jiné zdravotní problémy.
Měsíček lékařský a jeho využití. Co všechno si z měsíčku můžete sami vyrobit?
Co je příčinou vzniku hemoroidů?
Ke vzniku hemoroidů dochází v důsledku přílišného tlaku na žíly, které se nacházejí v okolí konečníku. Hlavními příčinami jsou sedavý způsob života a nevhodný jídelníček. Hemoroidy však vznikají i z mnoha dalších důvodů, jak uvádí například medicínský portál HealthLine. Vedle níže zmíněných příčin a rizikových faktorů zde jistou roli hraje také dědičnost.
Rizikové faktory a možné příčiny hemoroidů:
- sedavý způsob života
- dlouhé vysedávání na toaletě
- nadměrné tlačení na toaletě
- časté zvedání těžkých předmětů
- chronická zácpa nebo průjem
- obezita
- anální sex
- těhotenství
- vyšší věk
- kouření
- nadměrná konzumace alkoholu
Studie zabývající se souvislostí mezi vznikem hemoroidů a kouřením ukázala, že riziko vzniku tohoto onemocnění je u kuřáků 2,4krát vyšší než u nekuřáků. Důvodem je skutečnost, že kouření ovlivňuje cévy hemoroidu podobně jako jiné cévní systémy.
Vyšší riziko vzniku hemoroidů je dále spojeno s nedostatkem pohybu, obezitou, chronickými potížemi s vyprazdňováním, nadměrným pitím alkoholu a nedostatkem vlákniny v jídelníčku. Mezi další rizikové faktory patří vyšší věk, těhotenství, provozování análního sexu či dlouhé vysedávání a tlačení na toaletě.
Možnosti léčby hemoroidů
Hemoroidy mohou zmizet samy, ovšem v mnoha případech je nutné navštívit lékaře. Poradit se lze s praktickým lékařem, který v případě potřeby doporučí návštěvu specializovaného pracoviště. Je rozhodně lepší nečekat, zda se hemoroid vstřebá, a odbornou pomoc vyhledat co nejdříve. Zpočátku totiž na hemoroidy dobře zabírají speciální masti a čípky, v pokročilejším stadiu už nezbývá než podstoupit chirurgický zákrok. Ani operativního odstranění hemoroidů se však není třeba bát, jelikož existuje řada moderních metod, které přinášejí velmi dobré výsledky a jsou zcela bezbolestné.
Dopodrobna se současnými možnostmi léčby hemoroidů seznamuje proktologická klinika HemoClinic, jež se na léčbu hemoroidů specializuje. Léčbu je možno provést například s využitím principů tzv. Barronovy metody, kdy se hemoroid zjednodušeně řečeno podváže a do druhého dne sám odpadne při vyprazdňování. Další možností je léčba pomocí laseru, díky níž se přebytečná žilní tkáň vstřebá.
Chirurgický zákrok však může být také o něco více invazivní, v takovém případě je obvykle nutná krátká hospitalizace na chirurgickém oddělení.
Léčbu hemoroidů je možné podpořit sedacími koupelemi s hypermanganem či dubovou kůrou. Pokud jsou hemoroidy chronické, může lékař předepsat speciální léky. Rovněž je nutné dbát na správnou životosprávu a dodržovat i další preventivní opatření, pomocí kterých lze návratu tohoto onemocnění předejít.
Jak předcházet vzniku hemoroidů?
Mezi hlavní příčiny vzniku hemoroidů patří sedavý způsob života a špatný jídelníček. Ze všeho nejdůležitější je tedy dbát na pravidelný pohyb a zdravou stravu. Pokud pracujete v kanceláři, pokuste se každou hodinu vstát a alespoň krátce se projít, aby se zlepšil krevní průtok v žilách. Po příchodu z práce se namísto usazení k televizi jděte projít nebo si zacvičte. Bude vás to možná stát spoustu přemlouvání, nicméně svému tělu tím jen prospějete. Vyvarujte se však zvedání těžkých předmětů, cyklistiky a dalších druhů sportu, u kterých se sedí. V rámci prevence hemoroidů je vhodná například chůze, běh, tanec, plavání nebo jízda na bruslích.
Jídelníček by měl obsahovat dostatečný podíl vlákniny, která zajistí optimální konzistenci stolice. Jezte dostatek ovoce a zeleniny a nevyhýbejte se ani obilovinám, různým semínkům, klíčkům a luštěninám. Nezapomínejte také pravidelně pít, abyste předešli případné zácpě, a ideálně sekněte s kouřením a nadměrnou konzumací alkoholu.
Za vznikem hemoroidů často stojí mimo jiné i nevhodné defekační návyky, především nadměrné tlačení při vykonání potřeby a dlouhé sezení na WC. Čas na toaletě strávený čtením nebo hraním her na telefonu je v rámci prevence hemoroidů určitě vhodné omezit.
Zdroje: atodamedical.cz, healthline.com, hemoclinic.cz, www.ncbi.nlm.nih.gov