Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Dubová kůra není jen na hemeroidy. Dá se užívat i vnitřně

Znáte dubovou kůru? Mezi léčivky patří i stromy, ze kterých se využívají především pupeny k výrobě tinktury, anebo sušená a drcená kůra na čaj či k zevnímu užití. K těmto stromům s výraznými léčebnými účinky patří také dub. Právě dubová kůra je považována za mocnou a účinnou léčivku. Při jakém onemocnění můžeme po dubové kůře sáhnout? Lze ji užívat i vnitřně?

Dub letní a jeho mocná síla

Nádherné, mohutné a silné doby mají v sobě mocnou léčebnou sílu, která se využívala od nepaměti. Kromě sušené dubové kůry se sbíraly také listy a větvičky, ale především žaludy a duběnky. Žaludy známe jako krmivo pro lesní zvěř, nebo je využíváme k dekoracím a necháváme z nich děti vyrábět panáčky – dubínky. Ze sušených, drcených a pražených žaludů se ale u nás v časech chudoby připravovala i káva – žaludovka. Tu nově začaly nabízet některé řetězce prodejců zdravých výživ.

Překvapivě léčivé mohou být i takzvané duběnky. Jedná se o dřevnaté kuličky vyskytující se na dubech, které vytváří cizopasník zvaný žlabatka duběnková. Prášek z duběnek se používal k zastavení krvácení a dezinfekci ran. K léčebným účelům se pak využívají také dubové pupeny.

Dubová kůra – účinky a vnější užití

Dubová kůra má silně dezinfekční a stahující účinky. Právě proto se používá k zevní léčbě hemoroidů, protože dokáže krásně vydezinfikovat, vysušit a zatáhnout celou oblast, zastavuje také krvácení. Pro léčbu hemoroidů jsou ideální sedací koupele v silnějším odvaru z dubové kůry. Dubovou kůru je možné použít také na zanícené a špatně hojící se rány, vředy, křečové žíly, krvácející rány, mokvavý ekzém, popáleniny a spáleniny, proleženiny, na akné a další nečistoty pleti.

Co je nejlepší na hemeroidy. Nezanedbejte léčbu

Vysušující a stahující účinky dubové kůry se využívají i v případě nadměrného pocení. Dubová kůra se osvědčuje zejména při silném pocení nohou. Pomáhá jak dezinfikovat a zahojit pokožku nohou, například reaguje i na plísně a podobně, tak také pomáhá eliminovat nadměrné pocení. K tomuto účelu jsou vhodné, stejně jako při léčbě hemoroidů, koupele, omývání a obklady v silném odvaru z dubové kůry. Odvarem z dubové kůry si můžete rovněž vykloktat při angínách, aftách a zánětech ústní dutiny.

6 tipů, jak se zbavit plísně na nohou

K dostání je také gel z dubové kůry, jehož aplikace na hemeroidy je velmi praktická a díky gelové konzistenci i příjemná.

Jak připravit odvar z dubové kůry a kde kůru sehnat?

Kde sehnat dubovou kůru? Můžete si ji zakoupit v lékárně či bylinkářství, nebo v lese nasbírat sami. Volte ale zdravou kůru, kterou je třeba patřičným způsobem uchovat a usušit.

Drcená a sušená dubová kůra se musí před použitím krátce povařit, aby se z ní uvolnily potřebné léčivé látky, kůru nikdy nestačí pouze přelít vroucí vodou.

Pokud si chcete připravit odvar z dubové kůry k sedací koupeli či koupeli nohou, volte větší množství kůry, pro vnitřní použití, tedy pití dubové kůry jako čaje, stačí menší množství dubové kůry.

Mytí vlasů kváskem a jinými prostředky. Zpočátku budou vaše vlasy v šoku.

K vnějšímu použití se doporučuje 1 vrchovatá lžíce dubové kůry na 1 litr vody. Koupele neprovádějte příliš často kvůli vysušování pokožky a rovněž mějte na paměti, že dubová kůra barví pokožku do tmavých odstínů. Díky těmto účinkům se odvar z dubové kůry dá použít také jako přírodní barva na vlasy.

Vnitřní použití dubové kůry

Dubovou kůru je možné užívat i vnitřně, ale rozhodně v malém množství a nikoli jako silný odvar. Čaj z dubové kůry pomáhá dezinfikovat trávicí trakt, například v případě otrav či infekce střev, když jsme snědli nějaké špatné jídlo. Dubová kůra pomáhá též zastavit krvácení v gastrointestinálním traktu, například ve střevech. Zastavuje silné průjmy a hojí střevní sliznici při krvavých průjmech. Dubová kůra vnitřně léčí i žloutenku a další choroby jater, nejrůznější vnitřní katary, zmírňuje také silné menstruační krvácení.

K vnitřnímu použití můžete vyzkoušet 1 čajovou lžičku kůry na půl litru vody. Čaj není vhodný pro těhotné, kojící ženy a děti.

Dubové kapky neboli dubovky na dezinfekci a zastavení krvácení

Pupeny z dubu, případně také kůra či jiné části dubu, se macerují v lihu a vyrábějí se tak dubové kapky či dubová tinktura, která se užívá k mnoha různým léčebným účelům, například k dezinfekci ústní dutiny, ke kloktání při angínách, proti paradontóze a při krvácení dásní, při zánětu a bolesti zubů, na afty, k potírání při bodnutí hmyzem, po klíštěti a při poranění, k dezinfekci ran a k zastavení krvácení.

Dají se sehnat v lékárně, nebo si je můžete vyrobit sami macerováním částí dubu na slunci ve 40, nebo 60 % lihu po dobu 3 týdnů na slunci. Poté stačí tinkturu scedit a uchovat v tmavé uzavíratelné lahvičce.

Dubové kapky by rozhodně neměly chybět v žádné domácí lékárničce!

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Dubová kůra není jen na hemeroidy. Dá se užívat i vnitřně