Menu
WomanOnly
Péče o vlasy

Mytí vlasů kváskem a jinými prostředky. Zpočátku budou vaše vlasy v šoku.

Určitě jste už slyšeli něco o tom, že vlasy se nedají mýt pouze šamponem, ale také něčím jiným. Přírodním. Bez parfému, bez parabenů, bez konzervantů, bez barviv, bez propylenglykolu a bez sodium lauryl sulfátu. Této metodě se říká No poo (čili no shampoo) a v podstatě vás nabádá k tomu, abyste si umyli vlasy naprosto čímkoliv, jenom když to nebude šampón. V módě je žitný kvásek, rozklepnuté vajíčko, jedlá soda a další běžné ingredience z každé domácnosti.

Alergie na šampon a otoky očí

Pokud se rozhodnete něco takového vyzkoušet, připravte se na jeden nemilý fakt – vaše vlasy z toho budou v šoku. Ano, celou dobu byly zvyklé na pěnivý šampón, který vám dokonale umyje, zvláční, vyživí a navoní vlasy. Nezřídka i pozmění jejich strukturu, takže se promění v hladké provazy, které velmi snadno rozčešete. To však nic nemění na tom, že klasické šampony obsahují spoustu chemických látek, které jsou dnes již považovány za škodlivé a spousta citlivějších jedinců na ně reaguje alergicky.

“Dříve jsem používala nejmenovanou značku šamponu. Když jsem začala mít problémy s ekzémem a otoky očí, uvědomila jsem si, že něco asi není v pořádku. Dokonce to zašlo až tak daleko, že jsem se začala z pronikavé parfemace šamponu lehce dusit. Jakmile jsem šampon vyměnila za jiný – přírodní, bez obsahu typických látek, jejichž popis najdete na každém blogu, nesmírně se mi ulevilo. Hodlám právě vyzkoušet i metodu mytí vlasů žitnou moukou,” říká Lenka, která už dnes změnila celou svou domácnost na ekologickou.

No poo metoda mytí vlasů znamená bez šamponu

Tereza zase běžně používá k mytí vlasů kvásek, žitnou mouku nebo dokonce i vajíčko. “Zpočátku byly moje vlasy jako koňské žíně. Měla jsem pocit, že tu mouku z vlasů snad nikdy nevymyju a jejich struktura se jaksi rozhodila. Byl problém vlasy rozčesat. Začala jsem vymýšlet možnosti, jak si vlasy umýt přírodním způsobem – bez šamponu (no shampoo), a zároveň nemít na hlavě krepatou spoušť. Občas jsem vyzkoušela zábal z kokosového nebo arganového oleje, dále pak i z marockého jílu. Postupně jsem si našla své způsoby a jsem spokojená,” vysvětluje.

Kvásek nejen na pečení chleba

Jak si tedy můžeme umýt vlasy kváskem? Stačí jen rozmíchat obyčejnou žitnou mouku s trochou vody, nechat ji odstát, a poté nanést na vlasy. Šikovné hospodyňky mohou použít i přímo žitný kvásek, který si pěstují pro pečení domácího chleba. Kvásek i žitná mouka mohou díky obsahu vitamínů i dalších látek poskytnout vlasům skvělou výživu. Stejně tak dobře může vlasy vyživit vajíčko.

U všech těchto případů jen pozor na aplikaci a vymývání, které může být složitější. Abychom z té výživy vůbec něco měli, je fajn připravenou směs nechat na vlasech nejprve nějakou dobu působit, a poté až důkladně opláchnout. K výživě suchých vlasů lze použít i kvalitní rostlinné nebo ořechové oleje, ale opět pozor na vymývání. Vlasy by vám mohly zůstat až příliš mastné, a to přece nechceme. Proto stačí oleje pouze menší množství, anebo jej můžeme rovnou přidat do směsi na mytí vlasů.

Proč zařadit ječmen na jídelníček a k čemu je zelený ječmen?

Mytí vlasů žitnou moukou a jiné alternativy

Místo žitné mouky je možné použít i jiné druhy mouky, ale vyhněte se obyčejné pšeničné mouce, ta vám příliš radosti neudělá. Ideální je žito, ječmen, klidně i pohanka, rýžová mouka nebo třeba i kokosová. Pokud mouku smícháme s trochou vajíčka a třeba oleje z vlašských ořechů, vznikne výživné těsto, které použijeme jako masku k regeneraci a výživě vlasů.

Na oplachování se pak hodí bylinné odvary. Nápis kopřivový či lopuchový šampón ještě neznamená, že vůbec kopřivy či lopuchy viděl, a kromě obsahu klasické chemie se možná setkáte s koncentrovaným kopřivovým nebo lopuchovým výtažkem. Mnohem lepší však je, zvládnout si připravit odvar sami.

Odvar z kopřiv na mytí vlasů

Ideální je odvar z kopřiv nebo lopuchového kořene, který je však vždy dobré ještě chvíli povařit, aby se uvolnily patřičné látky. Kopřiva i lopuch jsou prostředky, které podporují růst vlasů, celkově ozdravují vlasovou pokožku a působí i proti lupům, vypadávání vlasů, ekzému či kvasinkám a seboroické dermatitidě.

K oplachování světlých vlasů můžete použít silnější odvar z heřmánku, u tmavých vlasů se zase osvědčila dubová kůra. U zrzavých vlasů je vhodná henna, kterou si spousta žen barví vlasy. Zkušenost je taková, že zábal z přírodní henny nejen vlasy nabarví, ale i vyživí a vyčistí, takže po aplikaci henny už nemusíte použít žádný šampon.

Dubová kůra není jen na hemeroidy. Dá se užívat i vnitřně

Jak si nabarvit vlasy hennou?

Prášek z henny stačí rozmíchat v horké vodě na patřičnou hustotu, můžete přidat i trochu citronové šťávy, aplikovat na vlasy a nechat zaschnout, klidně po dobu několika hodin. Pak stačí vlasy důkladně opláchnout, což vůbec není jednoduché, protože se vám mezitím na hlavě vytvoří helma ze zaschlého bláta a svým zjevem budete nejspíše připomínat amazonku.

Přesto je pak výsledek skvělý. Vlasy mají patřičný pach po trávě (lze eliminovat použitím esenciálního oleje), ale jsou krásně vyživené, bohaté a zářící. Možná jen trochu suché, ale s tím se zkrátka musí u používání přírodních prostředků počítat. Záleží na tom, jak se o své vlasy budete nadále starat.

Mytí vlasů odvarem z mýdlových ořechů

Metod přírodního mytí vlasů je opravdu dost. Veronika třeba nedá dopustit na přírodní tuhý šampon, kterých je k dispozici ve všech krámcích a eshopech hodně. “Oblíbila jsem si tuhé šampony na vlasy, které jsou vyráběny pouze z přírodního mýdla, dobře pění a umývají. Jsou naprosto hypoalergenní, nemám obavu, že bych si na vlasy dávala něco škodlivého, a navíc krásně voní – obsahují přírodní esenciální oleje i rostlinné oleje, které vlasy vyživují. Takže jsem opravdu spokojená. A když mi tuhý šampon zrovna dojde nebo ho nemám, použiji odvar z mýdlových ořechů nebo mydlice lékařské, které dobře pění, to jsem zkoušela a není to vůbec špatné,” říká.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Mytí vlasů kváskem a jinými prostředky. Zpočátku budou vaše vlasy v šoku.