Menu
WomanOnly

Tužebník jilmový kdysi nahrazoval aspirin. Co o této léčivce ještě víme?

Tužebník je dříve hojně využívaná bylina, která obdobně jako vrbová kůra sloužila především k léčbě horečnatých infekčních onemocnění anebo revmatismu. Obsahuje totiž cenné salicyláty, které nám pomáhají zvládat bolest revmatických onemocnění, bolesti kloubů a páteře při těžkých chřipkových stavech. Tužebník také umí zbavit tělo horečky a používá se i na odvodnění. Jak tato rostlina vypadá a jak si z ní připravíme čaj?

Jak vypadá tužebník a kde roste

Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria) je vytrvalá aromatická rostlina s plazivým oddenkem, vysoká nejméně 150 cm. Její listy mají na líci červený nádech, na rubu běloplstnatý. Květy jsou bílé nebo nažloutlé a sestavené do květenství vrcholíku. Tužebník kvete během léta, tedy v průběhu června a července, a specificky nahořkle voní. Rostlina miluje vlhko a nachází se nejvíce na mokřadech, v okolí potoků a řek, na vlhkých loukách nebo u pramenů. Roste po celé Evropě, také na Sibiři, v Malé Asii, Mongolsku a Kavkazu.

Bylinky a oleje proti celulitidě. Detoxikujte a podpořte prokrvení kůže

Léčivé účinky tužebníku

Sbírají se květy, které mají svíravě hořkou chuť. Z těch se připravuje odvar, který se používá při horečnatých onemocněních, jako antirevmatikum, při chřipce, nachlazení, infekcích všeho druhu, dně, zánětech močových cest a ledvin nebo při poruchách látkové výměny. Rostlina podobně jako vrba bílá obsahuje salicyláty, které snižují horečku. A má i stejné účinky. Jsou to silice salicylaldehyde a vonný methylsalicylát. Dále obsahuje glykosidy gaultherin a spirein, flavony a další látky. Gaultherin se štěpí na salicylovou sloučeninu.

Slavný renesanční lékař a botanik Matthioli doporučuje tužebník především na močové cesty, a také na horečnaté infekce dýchacích cest. Tužebník se také používá na celkové odvodnění a proti bolestem všeho druhu. Cení se především jeho protizánětlivý, močopudný a potopudný účinek. S chemickou výrobou salicylátu se ale od jeho užívání postupně upouštělo. V dřívějších dobách byl ale pro lidi nenahraditelný.

Čaj z tužebníku: návod na přípravu

A jak připravit čaj z tužebníku jilmového? Jedna čajová lžička sušených květů se spaří jedním šálkem vroucí vody. Popíjí se dva až tři šálky denně. Pokud jste přecitlivělí na salicyláty, s tužebníkem raději opatrně a dávkujte si jej velmi obezřetně.

Zdroje: wikipedie, Matthioliho herbář, Naše rostliny v lékařství: Korbelář, Endris

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Tužebník jilmový kdysi nahrazoval aspirin. Co o této léčivce ještě víme?