Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Účinky řeřichy na zdraví. Vitamínová bomba, kterou doma snadno vypěstujete

Adéla Lišková

Adéla Lišková

23. 5. 2018

Chtěli byste si okenní parapet ozdobit nějakou jarní zelení? Řeřichu si zamilujete hned ze tří důvodů – pěstování řeřichy je nenáročné, její chuť je skvělá a navíc je plná látek prospěšných vašemu zdraví.

Řeřicha setá

Řeřicha, kterou můžete znát jak pod názvem řeřicha setá, tak pod názvem řeřicha zahradní, původem pochází z Mezopotámie, tedy z území dnešního Iráku. Už téměř 500 let před naším letopočtem si její účinky nemohli vynachválit významní lékaři tehdejší doby jako je Galén či Hippokrat. A v čem je tedy řeřicha našemu zdraví prospěšná.

Účinky řeřichy na zdraví

Mezi prospěšné látky, které řeřicha obsahuje, patří zejména vitamín C, vitamín K a také betakaroten. Ženy ji oceňují také kvůli omlazujícímu vitamínu E. Řeřicha je rovněž významným zdrojem minerálních látek, zejména železa, síry, hořčíku, draslíku, jódu a vápníku.

Konzumací této zelené rostlinky tak předejte jarní únavě i nemocem. Navíc tím povzbudíte svůj metabolismus, zlepší se vám trávení a pročistí dýchací cesty. Řeřicha rovněž podporuje krvetvorbu a pomáhá předcházet infekcím, zánětům a dalším problémům s močovými cestami. Povzbuzuje také imunitu a někteří dokonce věří, že dokáže organismus ochránit před rakovinou.

Pěstování řeřichy

Řeřicha setá je na údržbu poměrně nenáročná, a tak si ji doma zvládne pěstovat každý, například na balkoně či v truhlíku za oknem. Prvním krokem je obstarat si semínka řeřichy. Ty koupíte v květinářství, případně v supermarketu či zdravé výživě. Dále budete potřebovat nízký květináč a vatu. Pokud nemáte květináč, můžete pro pěstování řeřichy použít jakoukoli nízkou nádobku, případně i obyčejný tácek.

Na dno květináče rozprostřete vatu a navlhčete ji vodou. Dávejte ovšem pozor na to, aby vata ve vodě neplavala. Dále do květináče přidejte semínka řeřichy a dejte jej na zhruba dva až tři dny do temného prostoru. Řeřicha by měla vyrůst do výše asi tak čtyř centimetrů.

S příchodem jara začněte boj s toxiny. Pomůže lymfodrenáž a nezapomeňte na jídelníček

Kdy řeřichu sklidit

Poté květináč přemístěte někam, kam svítí sluníčko. Vatu musíte během pěstování udržovat vlhkou, jinak by vám rostlinky uschly. A jak poznáte, že už řeřichu můžete konzumovat?

Řeřicha vám vyklíčí zhruba po dvou až třech týdnech. Až bude rostlina sytě zelená, můžete se dát do sklízení řeřichy. Na pomoc si vezměte nejlépe očištěné nůžky. Pokud ji nesklidíte, zanedlouho vám budou parapet roztomilé bílé kvítky.

Recepty z řeřichy

Lehce pálivou chutí řeřichy, která trochu připomíná ředkvičky, můžete oživit zeleninový salát, anebo třeba tvarohovou či vaječnou pomazánku. Výborně chutná i nasypaná na obyčejném chlebu s máslem. Můžete ji použít také jako ozdobu vařených brambor či bramborové kaše nebo chutí řeřichy zpestřit míchaná vajíčka či omeletu.

Pěstování řeřichy je typické především pro jarní období, v květináči vám vydrží celý rok, a tak z ní můžete vitamíny čerpat i v zimě, kdy je většina čerstvého ovoce a zeleniny hůře k sehnání. Nejvíce vitamínů si přitom zachovává čerstvá rostlina – uvařená řeřicha nejen ztrácí většinu prospěšných látek, ale dostává také nepříjemnou hořkou chuť.

Řeřichová polévka

Řeřichová polévka

  • 2 bio brambory
  • 2 menší bio cibule
  • 2 stroužky bio česneku
  • olivový olej
  • 400 ml bio vývaru (kuřecího nebo zeleninového)
  • 3 krabičky s bio řeřichou
  • sůl

Brambory oloupejte a nakrájejte na kousky o velikosti zhruba 1 cm, cibuli i česnek nadrobno nasekejte. V hrnci zlehka orestujte brambory, cibuli a česnek, přidejte vývar a vařte, dokud brambory nezměknou. Ochuťte solí. Natrhejte řeřichu i s částmi stonků a pokrájejte, přidejte do polévky a rozmixujte. Dále už nevařte. Na talíři ji můžete ozdobit zakysanou smetanou.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Účinky řeřichy na zdraví. Vitamínová bomba, kterou doma snadno vypěstujete