Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Účinná behaviorální terapie, vyřešte své problémy jednou pro vždy

Redakce

Redakce

15. 6. 2014

Behaviorální terapie se zaměřuje na překonávání různých problémů a obtíží, se kterými se setkáváme v běžném životě, ale pomáhá rovněž léčit deprese, účinně bojuje se závislostmi na alkoholu i utišujících prášcích či odnaučuje kouření.

 

Behaviorální terapie je způsob, jak odstranit návyky v našem chování, které se nám nelíbí či které nám jsou v běžném životě na obtíž.

Všechny zlozvyky jsme se „naučili“

Behaviorální terapie vychází především z toho, že veškeré chování je naučené. S našimi špatnými návyky či zlozvyky jsme se nenarodili, ale pouze jsme se je „naučili“, respektive si je osvojili.

A na stejném principu celá terapie také funguje: učí náš totiž novým, správným vzorcům chování. Špatné principy jednoduše nahrazuje těmi správnými.

Forma osobnostního růstu

Jde o velmi konstruktivní terapii, díky které si osvojujeme nové chování. Příkladem behaviorální terapie může být nácvik asertivity, nácvik sociálních dovedností či nácvik řešení problémů. Tím, že si předem nacvičíme, jak se máme v konkrétních situacích chovat, to pak následně prakticky uplatníme ve svém životě.

Aby však nedošlo k mýlce, že je tato terapie vhodná jen pro psychicky nemocné pacienty: naopak! Behaviorální terapie je určena všem, kteří se zajímají o svůj osobnostní růst. Tak pomáhá například k zvládnutí nepředvídatelných situací či trénuje sebekontrolu.

Pomáhá řešit fobie

Kromě učení nápodobou či procvičování využívá behaviorální terapie metodu pozitivního či negativního zpevňování, kterou známe každý již odmalička. Princip je takový, že za správné, vhodné chování jsme odměňování, většinou pochvalou, proto máme následně tendenci jej opakovat. Za nesprávné chování odměňováni nejsme, proto ho již neopakujeme.

Behaviorální metoda je určena především pro ty, kteří si uvědomují nějaký svůj problém, jako je např. strach z uzavřených prostor či z neúspěchu, a chtějí ho vyřešit jednou provždy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Účinná behaviorální terapie, vyřešte své problémy jednou pro vždy