Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Už přes 800 lidí chce pomáhat v pandemii skrz portál Pomůžeme.si

Redakce

Redakce

22. 3. 2020

Webová platforma Pomůžeme.si, která vznikla teprve minulý týden za účelem propojování dobrovolníků s organizacemi, které momentálně potřebují posily, roste každým dnem o stovky zájemců. V současné době jejich počet přesáhl 800 a jejich řady se rozrůstají každou hodinou.

Iniciativa také včera spustila aplikaci pro partnery – tedy dobročinné spolky a organizace – kteří teď díky ní mohou snadněji hledat dobrovolníky ve svém okolí. Přihlásit se jako dobrovolník nebo organizace, která shání pomocné síly, je možné na webových stránkách www.pomuzeme.si. Platformu se podařilo vyvinout za pouhých 5 dní, stojí za ní zaměstnanci pražské firmy Applifting a řada dalších jednotlivců, kteří se do vývoje zapojili dobrovolně.

Platforma Pomůžeme.si dnes zároveň podepíše první online smlouvy s dobročinnými organizacemi přes portál iSmlouva.cz. Zájem o jejich uzavření projevily mimo jiné celorepubliková náboženská společnost Diakonie ČCE, teplické dobrovolnické centrum SPOLU proti samotě, Městská charita České Budějovice, SOCIÁLNÍ SLUŽBY PRAHA 9 a spolek Trimed. „Již se nám podařilo domluvit se s Diakonií, která má po celé republice 153 poboček. Naši aplikaci bude využívat Městská charita České Budějovice, studenti 3. lékařské fakulty organizující dobrovolníky do pražských nemocnic a také jsme v kontaktu s krizovým štábem Hlavního města Prahy. Zároveň jednáme s dalšími neziskovými i státními organizacemi,” říká autor a koordinátor projektu Tomáš Landovský.

Pomoci může kdokoliv

K Pomůžeme.si se může přihlásit kdokoliv a odkudkoliv, ať už jako dobrovolník, nebo jako organizace, která shání pomoc veřejnosti. „V registračním formuláři navolíte základní údaje, jako například, ve které oblasti se nacházíte a co můžete nabídnout. My už vás poté propojíme s vhodnými organizacemi v okolí,” vysvětluje stručně princip Pomůžeme.si Landovský.

“Ať už jde o velké nebo malé město, neziskovku nebo nemocnici, Pomužeme.si je tady pro všechny, kteří potřebují dobrovolníky. Například zrovna včera nás oslovila nemocnice v Železném Brodě, která sháněla lidi na pomocné práce,” říká Landovský.

Pomůžeme.si umí skrze zapojení organizací zprostředkovat pomoc také těm, kteří jsou kvůli karanténě izolovaní nebo je ovlivnilo uzavření škol. Jedná se tedy například o nemocné a starší lidi, pro které by nakažení mohlo mít fatální následky, nebo třeba o zdravotníky, kteří slouží dlouhé směny a kvůli zavření škol se jim nemá kdo postarat o děti.

Stovky nových zájemců a první uzavřené smlouvy s organizacemi

Platforma Pomůžeme.si vznikla ve čtvrtek 12. března sdílením online dotazníků, které mapovaly, zda se lidé mají na koho obrátit v případě nouze. Průzkumu se zúčastnilo přes dva tisíce lidí a 90 % z nich projevilo zájem pomoci druhým. Projekt je odpovědí na obrovskou vlnu solidarity Čechů, kteří chtějí být užiteční v době pandemie infekčního onemocnění COVID-19.

Od té doby se množí podané přihlášky, zájemci přibývají každou hodinou po desítkách. Platformu teď čeká podepsání prvních oficiálních smluv, všechny přitom budou uzavřeny online přes platformu iSmlouva.cz. “Digitální podepisování nám umožňuje řešit všechny byrokratické záležitosti mnohem dynamičtěji, než by tomu bylo za běžných podmínek. Jsme rádi, že existuje cesta, jak pomoc efektivně zprostředkovat se všemi právními náležitostmi, aniž by bylo nutné vyjíždět k vyřizování osobně. To je v době karantény, kterou plně respektujeme, naprosto zásadní,” míní autor a koordinátor služby.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Už přes 800 lidí chce pomáhat v pandemii skrz portál Pomůžeme.si