Menu
WomanOnly
Apetit

Víme, jak zachránit přesolené jídlo a další přešlapy v kuchyni

Adéla Beranová

Adéla Beranová

26. 8. 2014

Stane se to i nejzkušenější kuchařce. Stačí chvilka nepozornosti a jídlo je přesolené, případně překořeněné či přeslazené. Nebo naopak nemá tak nějak chuť. Taky s dorty a zákusky je někdy potíž. Rády se roztékají a nedrží tvar. My vám poradíme, jak tohle všechno elegantně vyřešit.

Nevýrazné, nijaké

Ač jste vařila podle receptu, který sliboval nevšední gurmánský zážitek, je jídlo mdlé a nevýrazné. Stát se to může a nabízí se hned několik řešení. První a nesnazší je přidat sůl a pepř, i když třeba není v receptu. Dostatek soli umí zvýraznit chuť ostatních ingrediencí. Pokud jste třeba fanda ostřejších pokrmů, není nic jednoduššího než vše dochutit chilli lupínky. Perfektně poslouží i tabasko nebo paprika.

Příliš kyselé

Zmírnit kyselost pokrmů umí hned několik různých přísad. Stačí přidat sladké nebo proteinové ingredience jako je máslo, smetana nebo i mléko. Pozor ale, že všechny tyto pomocníci trochu změní chuť vašeho jídla.

Až moc ostré

Příliš pálivé jídlo zjemníte přídáním medu nebo cukru, který částečně vyrovná chutě. A i když se nepodaří chuť jídla úplně spravit, podávejte ho s produkty jako je třeba sýr, který dokáže ostrou chuť lehce neutralizovat. Podobně jako u kyselé chuti na spravení té ostré fungují i jogurty či smetana.

Přeslazené

Vyrovnat sladkou chuť není nijak složité. Stačí přidat kapku něčeho kyselého. Může to být třeba vinný ocet nebo citronová šťáva, která si s přeslazenou dobrotou poradí. Můžete zkusit přidat i trochu soli, ale s tou opravdu opatrně.

Hořký a ještě víc hořký

Hořskost lze v jídle vyvážit sladkou chutí. Cukr nebo smetana na vaření jsou v tomto případě účinným trikem.

Přesolené

Do některých jídel se při boji s příliš velkým množstvím soli hodí opět vinný ocet nebo citronová či limetková šťáva. Pokud to ale nechcete riskovat, přidejte nějakou z ingrediencí, které jídlo normálně obsahuje. Třeba zeleninu či cokoli jiného, čím víc jídla bude, tím se sůl lépe ztratí.

Druhou možností, kterou znaly už naše babičky, jsou brambory. Nakrájejte je na malé kousky a přidejte do pokrmu. Absorbují přebytečnou sůl a pomůžou jídlu vrátit tu správnou chuť. Brambory můžete v jídle buď nechat, nebo zase vyndat.

Příliš mnoho koření

Přehnala jste to s kořením? Přidejte vodu a vařte jídlo o něco déle, bylinky i koření postupně ztratí na intenzivní chuti.

Nepřepepři toho vepře

Pro příliš mnoho pepře platí stejná pravidla jako pro sůl nebo jiné nehody. Mléko, jogurt, smetana nebo klidně i ty brambory.

Nepodařený zákusek či dort

Rozpadlé či rozteklé dorty a koláče jsou běžným problémem, kterým amatérští cukráři čelí vcelku často. S takovým neštěstím se toho už moc udělat nedá. Pomůže vám jedině z nouze cnost v podobě skleněných pohárků, do kterých jinak vynikající, jenom rozpadlý dort navrstvíte. Pak už stačí jen dostatečně ozdobit a tvářit se, že takhle to má být od začátku.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Víme, jak zachránit přesolené jídlo a další přešlapy v kuchyni