Menu
WomanOnly
Krása

Vitamín C na pleť. Pomůže s akné i proti vráskám

Kateřina Machová

Kateřina Machová

22. 2. 2021

Když se řekne vitamín C, většina z nás si vybaví potřebu jeho dávkování v tabletách v období chřipek a nachlazení. Co ale ještě víme o tomto supervitamínu? A proč je hitem poslední doby i v kosmetických salonech?

Vitamín C: Správné množství?

Vitamin C je kromě jiného nutný pro správné fungování imunitního systému. Tento vitamín si náš organismus nedokáže vytvořit sám, proto musíme jeho dávky přijímat z potravy či si musíme vypomoci doplňky stravy – vhodné denní množství pro zdravého člověka se uvádí 80-100 mg denně. Pro osoby zatížené onemocněním, velkým stresem či pobývající v extrémně znečištěném prostředí, je pak doporučeno množství citelně navýšit.

Hlavní výhody vitamínu C:

 • Velice účinný antioxidant
 • Udržuje normální funkci imunitního systému
 • Chrání buňky před oxidativním stresem
 • Udržuje normální stav nervové soustavy
 • Podporuje psychickou odolnost
 • Udržuje normální stav energetického metabolismu
 • Přispívá k tvorbě kolagenu potřebného pro zdravou kůži, zuby, dásně, kosti, chrupavky a cévy
 • Urychluje hojení ran

Škodí vitamín C ve velké míře?

Vitamín C neskýtá žádné nevýhody, vedlejší nežádoucí účinky či problémy. Jde o vitamín pro tělo netoxický a k tomu rozpustný ve vodě, jeho nadbytek tak váš organismus vyloučí močí bez jakéhokoli poškození. Nemusíte se tak „předávkování“ vůbec obávat.

Vitamín C: Trend v kosmetice

Vitamín C se stává v poslední době hitem i na poli kosmetiky a pleťové péče. A důvod?  Tento vitamín se v pleťové péči využije jako silný antioxidant proti všudypřítomným volným radikálům, povzbuzuje pleť, vyhlazuje vrásky, dává jí zdravější tón a celkově podporuje mladistvý, svěží a pružný vzhled pleti.

Hlavní výhody vitamínu C pro pleť:

 • Antioxidant = ochrání vás před negativními vlivy životního prostředí (smog, znečištěné ovzduší, emise, UVA/UVB paprsky)
 • Protizánětlivý = pomůže s kožními problémy (akné, černé tečky, mastná pleť)
 • Stimuluje tvorbu kolagenu = postará se o zdravou a zdravě vypadající pokožku
 • Rozjasňuje, omlazuje a vyhlazuje pokožku
 • Dodává pokožce zdravý vzhled

Bohužel tento vitamín se do pleti ze stravy nedostane v takové míře, jaké by bylo pro viditelné výsledky potřeba. Vypomoci si tudíž můžeme lokálně aplikovanými produkty, které jsou kromě dalších účinných látek obohaceny právě o vitamín C. Máte unavenou pleť, která potřebuje vzpruhu? Zvolte doping v podobě různých sér či krémů – vitamín se tak dostane přesně do místa, kde ho potřebujete,

Nežádoucí účinky vitamínu C v kosmetických přípravcích?

Existují i některé záporné aspekty užívání vitamínu C přes pleť? Záporné aspekty doplňování vitamínu C přes pleť jsou minimální – dejte si pouze pozor na některé přípravky, které mohou pro své vysoké procento obsahu tohoto vitamínu („čím víc, tím líp“ zde neplatí) kůži podráždit.

Uchování vitamínu C v kosmetice

Pokud zvolíte kosmetický přípravek s obsahem vitamínu C, zaměřte se spíše na ty, které můžete aplikovat „čerstvě“ – tzn. ty s takovým dávkovacím mechanismem, který umožňuje čerstvé smíchání vitamínu C s dalšími aktivními látkami. Na trhu je takto uzpůsobených produktů veliké množství.

Také mějte na paměti, že vitamín C je náchylný na oxidaci (i proto se séra často prodávají v temně zabarvených lahvičkách), přípravky tudíž chraňte před přímým světlem, vlhkem a teplotními extrémy. Uchovávejte nejlépe v pokojové teplotě a v suchu. Pokud již k oxidaci dojde, přípravek se zbarví do oranžova až hněda a stává se neúčinným.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vitamín C na pleť. Pomůže s akné i proti vráskám