Menu
WomanOnly
Hubnutí

Víte, jak zhubnout po porodu? Vyvarujte se zlozvyků čerstvých matek

Adéla Beranová

Adéla Beranová

23. 8. 2014

Těhotenství je bezesporu nádherné období. Pro dříve perfektní postavu může být ale váš požehnaný stav doslova katastrofou. Otázkou pak zůstává, jak po porodu zhubnout. Důležité je nic nepřehánět, nechat část na přírodě a hlavně se netrápit žádnými drastickými dietami. 

Hlavně s rozumem

„Během kojení nedoporučuji velké váhové úbytky. Optimální je hubnout 2 kilogramy za měsíc,“ doporučuje lékařka Marie Skalská ze STOB. Zároveň by se neměla čerstvá maminka trápit nijak drastickými dietami nebo dokonce pomýšlet na nejrůznější prášky na hubnutí. Mohlo by to skrze kojení ublížit miminku!

Kojení pomáhá

Žena přibere v těhotenství kolem deseti kilogramů. Něco zůstane už v porodnici, se zbytkem se ale vrací domů. Je to však důležité, protože maminka potřebuje dostatek energie pro kojení. Sama tvorba mateřského mléka a krmení dítěte je totiž energeticky náročný procet.

Kojením spálíte až 2 000 kilojoulů denně.

Jak je to se cvičením

Po návratu z porodnice budete mít dost jiných starostí, takže se hned netrapte i hubnutím. Nějakou dobu trvá, než se vše usadí, poddejte se svému přirozenému rytmu.

Pokud chcete začít s pohybem co nejdříve, není nic jednoduššího, než vyrazit na procházky. Chůze je ideální pro obnovu fyzické kondice. „Více náročnou aktivitu bych doporučila až po 3 měsících kojení, kdy už si většinou maminka s dítětem vytvoří denní režim,“ říká Marie Skalská.

V případě náročnější fyzické aktivity, třeba aerobiku, spinningu či inline bruslení je vhodné nakojit miminko před cvičením a poté kojit až přibližně hodinu a půl po něm. „Ve svalech se totiž tvoří kyselina mléčná, která přestupuje do mateřského mléka a ovlivní jeho chuť. Některým dětem to může vadit,“ popisuje Skalská.

Rozumné a pravidelné cvičení nemůže kojení uškodit a naokapk přispívá k fyzické i psychické pohodě maminky a tím pádem i dítěte.

Nedojídejte

Při hubnutí po porodu je důležité se zaměřit i na jídelníček. Pokud jste už před těhotenstvím dodržovala zásady zdravého životního stylu, vraťte se k nim. Rozhodně se ale nepokoušejte o razantní dietu, váš denní příjem by neměl klesnout pod 7000 kj.

Navíc byste měla kontrolovat dostatečný příjem vitamínů a minerálů, hlavně vápníků, kyselinu listovou, železo, zinek, měď a vitamín D.

Za jeden den byste měla sníst tři porce obylovin, tři porce zeleniny, dvě porce ovoce, tři porce mléka a mléčných výrobků a jedna porce masa.

Hlavní problémy hubnutí po porodu

  • Nedojídejte po svých dětech, nejste žádná popelnice.
  • Vařte si jiná jídla pro sebe. Děti potřebují úplně jinou skladbu stravy než vy. Často ovšem stačí jednoduchá úprava.
  • Vyhraďte si alespoň jeden večer pro sebe. Jděte cvičit, nachystejte si a opravdu vychutnejte zdravou a dietní večeři a dopřejte si klid. Psychická pohoda je pro hubnutí stejně důležitá jako cvičení.
  • Snažte se nekompenzovat nedostatek spánku jídlem. Nemusíte mít naklizený byt, radši si jděte klidně po obědě lehnout stejně jako vaše dítě.
  • Nezapomínejte na pitný režim.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Víte, jak zhubnout po porodu? Vyvarujte se zlozvyků čerstvých matek